diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

OMURGA DEDİĞİN NEDİR ?


Bu makale 2018-01-11 12:42:00 eklenmiş ve 131 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Omurga insanın dik durmasını sağlar.

Her ne kadar kendisi eğri olsa da !

 

2017'nin son günlerinde  biliyorsunuz büyük bir gürültüyle asgari ücret belirlenmiş ve bir sayın bakan tarafından açıklanmıştı !

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurulur !İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan bir komisyondur bu !

Aslında gerek var mıdır böyle bir komisyona diye sorulabilir?

Nasıl olsa hükümetin teklifini ,biraz tartışıyormuş gibi yapıp kabul ettikleri için bence gerek yok öyle toplantı üstüne toplantı falan yapmaya !

Mesela bu komisyona temsilci veren bir işçi kuruluşu olan  TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından otuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan  "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırması yapılıyor !

Bu hesaplamalarda  "insan onurunun gerektirdiği yaşama şartları" temel alınıyor !

İşte size  TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2017 ayındaki sonucu: 

* Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.522,58 TL,  

* Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam  tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.959,54 TL .   

* Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.901,08 TL  


  İşte bu araştırmaları yapan Türk-İş'in başkanı da  asgari ücretin yeniden tespiti için yapılan toplantılarda işçi kesiminin temsilcilerinden biri olarak katıldı...

İçerde bakanlığın teklifini (1603 TL) kuzu kuzu imzaladı !

Toplantılarda itirazını yapmayıp bastı imzayı !

Dışarda doğruları konuşmaya başladı!

Tabii asgari ücretin bu kadar düşük olmasının sebepleri arasına muhalefeti de katmayı ihmal etmemiş !

"Asgari ücreti Cuma günü bağlandı. Asgari ücret 15 kişilik bir komisyondan oluşuyor. Türk-İş olarak biz bunun bir tarafıyız, 5 kişi hükümet var. Bu sene biz ilk defa bu 5 kişinin içine 1 arkadaşımızı verdik. Ömrüm yeterse seneye de o masaya 1600 lira asgari ücret alan bir arkadaşımızı oturtacağım. Asgari ücretle nasıl geçindiğini hükümete anlatırlarsa belki daha rahat anlarlar. Asgari ücret az diyor muhalefet. Biri diyor 2 bin, biri diyor 3 bin lira olsun. İşverenler 'Bu parayı verirsek batarız' diyor. Biz işçiler olarak diyoruz ki bu parayla geçinmek mümkün değil. Bununla ilgili herkesin ağzından çıkanı kulağı duysun. Bu ücretle geçinmek mümkün değil. Bizim açıkladığımız 1893 liraydı. Bu TÜİK'in resmi rakamıydı. TÜİK devletin resmi bir kurumu; 'Bir kişi ancak bununla geçiniyor' diyor. Böyle bir teklif sunduk maalesef 1600 lira oldu. Geçinmek mümkün değil, buradan sesleniyorum. Bu parayla bir ay geçinsinler bakayım. Geçinebiliyorlarsa bizim  itirazımız yok. Geçinilecek bir ücret değil. İmkanımız olunca bunu yükselteceğiz demiyorlar, diyorlar ki 9 kat arttırdık."

Yani asgari ücretlinin hayat şartlarında bir değişme olmayacak demek ki !

2018'in ilk gününde yağan zamlara bakınca daha da kötü olmasından endişe duymak  gerekmez mi ?

"Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür " Yani insan hafızasında unutma hastalığı vardır.

Asgari ücrette bu yaşananlar bana ! memurların yetkili sendikasının hükümetle yaptığı toplu iş sözleşmesiiçin  görüşmesini hatırlattı !

Memurların toplu iş sözleşmesinde yetkili sendika Memur-Sen !

Görüşmelere üç teklifle gideceğini ve bunlardan biri üzerinde mutabık kalınmazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gideceklerini beyan etmişti genel başkanları.

1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan 4.dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen 3 seçenekli zam teklifi önerisi şöyleydi:

“2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8

“1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam ve 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam.

“1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam

Hükümet tarafından verilen teklifi kabul etmeyen ve teklife kapalıyız dövizleri ile teklif oranını protesto eden Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, gece yarısı  hükümetin teklifini kabul etti ve"hayırlı olsun" dedi!

Memur-Sen'in 997 bin yani 1 milyona yakın üyesi var !

Kendileri zaten sendikacılık yapmıyorlar ! Esas işleri  "Personel Tayin ve Atama " olduğundan Hakem Heyeti'ne bile gitme gereği duymamışlar !

Yani ,özlük haklarını savunsun diye bu sendikaya üye olan-hepsi aynı sebepten değildir-bir milyon memuru masada satmıştır!

Sadece kendi üyelerini değil tabii!Zaten onları makam ve mevkilere getirerek alamadığı zamdan az etkilenmelerini ya da hiç etkilenmemelerini sağlıyorlar!

İşçisinin konfederasyonu da böyle memurunun konfederasyonu da !

İşçiye memura dışarıda kaplan kesilenler,içerde kuzuya dönüyorlar !

Üye olanların ağlayıp sızlanmasını dinlemek de bize kalıyor !

Biz onlara "Çare sizsiniz !" diyoruz, onlar dönmüş bize "Çaresiziz !" diyorlar.

“Neye layıksanız……" diye başlayan cümlenin tam yeri…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400