NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -11-


Bu makale 2018-01-14 01:32:14 eklenmiş ve 497 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Siparişleri ve Avansı Alırlardı

 

Abdullah GÜVEN: Hızarhaneler kerestelerini alarak yazdan hazırlığa başlardı. Bizden siparişleri alırlardı. Mesela sana kaç tane sandık lazım, 500 sandık lazım bu sezon. Avansını verirsin, o sana yapıp yapıp gönderir. Bana bu hafta mesela 100 tane lazım, 100 tane gider alır gelirsin. Onu da yaş ise nemliyse kurutursun. Soba yanarken kuruyacak o. Hızarhaneci de herkese ne kadar lazımsa gönderir. O zaman kavak iyi para yapardı. İşte bundan dolayı yapardı. Anlıyor musun kavak, hem kağıda giderdi hem sandığa.

 

Dereçay'dan Balkaşuğu Şevket Emmi

 

Ünal KAYNAR: Sandık imalatçıları kimlerdi? Dereçay'da Balkaşuğu Şevket emmi, Celal Emmi ve oğlu Hamza Kaya, Ahmet Aymak vardı. Cedit'ten Hacı Arif ve Hikmet Tuzen kardeşler,  Maduru'dan Salih emmi vardı. Yeni sinemanın orada Osman usta vardı. Hurulu Mehmet Abi  vardı, uzun boylu sarışın. Tuzen kardeşlerin yanında yetişen Ahmet Kefeli'de yaptı bir süre. Bezayit Yurdaer, hala ihtiyaç olduğunda isteğe göre biçip yapıyor. 

 

Kendi İçimizde Yeterdik Biz

 

Abdullah GÜVEN: Sonra mesela Mesudiye'den gelen çoktu o zamanlar.  Baktılar ki iş var, ceviz sandığı yetişmiyor, sandık lazım. Ersinler, Korkmazlar, Yılmazlar. Hemen iki üç kişi birleştiler, hızarhane kurdular ve sandık imal etmeye başladılar. Biz onlardan da çok sandık aldık. Hemen hemen yedi sekiz tane belki de daha fazla hızarhane vardı.  Ne isteniyor, neye ihtiyaç var, herkes bulur yapardı. Yani kendi içimizde yeterdik biz.

 

Ceviz Sandığı Kuru Olmazsa Çil Atar


Zafer BAŞAR: Sandık yapmak için özel hızarhaneler vardı. Ceviz sandığı başlı başına bir olay, ayrı bir meslek, ayrı bir sanat. Ceviz sandığı çam, gürgen ve kavaktan yapılırdı. Genelde çam tercih edilirdi. Kavak daha sonradan ilave edildi ama kavağın kurutması zordur. Kavaktan yapılan sandıkları kurutmak için sobalar yakılırdı, dik konulurdu. Mesela kuru gürgen tahtasından sandık çakması çok zordur. Çiviyi çaktığın yerden yarılırdı. Onun için yaz mevsiminde sandıklar çakılır ve kurutulurdu. Sandıkların kuru olması lazımdır yoksa ceviz çil atar. Sandıklar 45 kg alırdı. Büyük sandıklar çemberlenirdi. Belimiz ağrıdı 35 kg'a, peşinden 25 kg'a düşürdük. Sonra 12.5 kg'a indi ve en sonunda nakavt oldu, karton kutulara dönüştü.

 

Ceviz Tahta Sandıkta Çalışır  

 

Ünal KAYNAR: Efendim ceviz ambalajlanması eskiden tahta sandıklarda olurdu. Ancak daha sonraları ustalar sandıkları yaş çakıp tam kurutulmadığı için yani havadaki nemden de etkilenerek, sandıkların kıyılarında ki tahtalar kurusa da çıtalar kurumadığı için orada küf olayı meydana geliyor ve cevizi de etkiliyor ve bozuyordu. Biz de bu küf olayından dolayı sandık olayını tamamen bıraktık. Şimdi artık tamamen mukavva kutulara koyuyoruz ama ceviz çalışmadığı için tahta sandıktaki randımanı alamıyoruz. Cevizin çalışması dedik; bu beyanda şimdi sandıkta muhafaza edilen ceviz içine saman kağıdı koyarız her tarafını kapatırız . Bütün dört kapağında her tarafında kağıt vardır. Bu sandıktaki ısıyı diyelim ki 20 derece ise sabit kalır ve daha yukarı çıkmaz.  Cevizi aynı şekilde muhafaza eder ve 8 ayda da açsan pırıl pırıl durur. Ama kolide bu mukavva kolide çalışmıyor. Çalışmadığı için bu cevizler anında kurtlanıyor, mukavvada, naylonda da aynı şey. Bugün eski büyüklerimiz biliyorsunuz nohudu, mercimeği, fasulyeyi bez torbalarda saklarlardı, asarlardı. Bir şey olmazdı. Şimdi naylonlarda veyahutta işte konserve kutularında naylon plastiklerde muhafaza ediliyor. Sezonu geldiği an bakıyorsunuz ki mercimek güvelenmiş, buğday güvelenmiş gibi. Saklama şeylerimiz böyleydi.

 

Telis Çuvallar Hava Alır

 

Ama o sandıkta çürümüyor. Bakın şu naylon çuvallar ayrıdır, posta çuvalları diye tabir ettiğimiz şu telis çuvallar ayrıdır. Ceviz, telis çuvallarda durduğu zaman hava alır. Naylonda durduğu zaman kesinlikle hava almaz. Kabuklu cevizde de iç cevizde de en sıhhatlisi budur. Ya sandığa koyacaksın ya da telis çuvala koyacaksın. Nefes alır yani. Bu telis çuvallar taa Hindistan'dan geliyor bize. Bu çuvallar 61 kg ceviz alır. Ağzını dikersin bir çuval bir kilo daradır, çuval ağırlığıdır. 60 kg cevizi müstahsile verirsin evinde kırar bunu.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250