GAZETECİLER GÜNÜ


Bu makale 2018-01-14 01:44:50 eklenmiş ve 426 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

( ESKİ  BİR  ANI )

 

Tokat'a  her  gidişimde, Behzat'ta  bir  pide  yer  oradan da Tokat Gazetesi'nin  basıldığı  sokağa  gider, eski tip Tipoyla basılan  gazetenin baskısını uzun uzun seyreder, dururdum. Yine bir gün selam verip içeri girdim  ağzında  piposu, yelekli, kravatlı, şişman Fethi Günesen ve yardımcısı  Ahmet  Camgözoğlu çıkardıkları  gazeteyi tashih ediyorlardı.

 

Matbaada ağır bir koku vardı.

 

Tabii ki  mürekkep  kokusu idi o.

 

Beni müşteri sandılar bir şey mi  istiyorsun  dediler. Ben de  öylesine bakıyorum  dedim .  O kadar  işe  dalmışlardı ki içecekleri  çayın soğuduğunun farkında bile değillerdi. Mürekkep  olan  elleriyle  hafif yüzünü silen  Ahmet  Camgözoğlu provadan  sonra  makinaya  yol  verdi.

 

Ben oradan Bedrettin Karyal'ın yanına doğru gittim. Bir müddet sonra aynı sokakta bulunan Süleyman Bumin hocanın çalıştırdığı matbaaya gittim. Onlar da kitap basımıyla uğraşıyorlardı. Daha sonra da Atıf Özdilek'in yanına uğradım. O da öbür meslektaşları gibi aynı işlerle meşgul idi.

 

Tokat gibi bir yerde o günün şartlarında Gazetecilik yapan insanlardan İsimlerini hatırlayamadığımız ve  aşağıda  adları  geçen  değerlerimizden, Halis Cinlioğlu, Süleyman Bumin, Fethi Günesen, Mehmet Camgözoğlu Atıf  Özdilek'e  Allah'tan  rahmet, Ahmet  Camgözoğlu'na da  acil  şifalar  dilerim.


 Tokat ve ilçelerinde neşriyat yapan tüm Meslektaşlarımızı kutluyorum.

 


Gam   düşmesin   gönlünüze,

Kuvvet  gelsin   kalbinize,

Kolay     gelsin   hepinize,

Huzur     gelsin   ülkemize…….

 

Rami  GÜMEN

NİKSAR DANİŞMEND GAZETESİ

İmtiyaz Sahibi

1O /Ocak/2O18    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250