NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -13-


Bu makale 2018-01-16 23:20:37 eklenmiş ve 818 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Benim Cevizim 15 Kiloydu

 

Ceviz kırıldıktan sonra işçilerimiz 2 kiloluk zeytinyağı tenekeleri tepeli doldurduğu zaman 1 kilo, 1 kilo 100 gram, 1 kilo 200 gram gelir. Bunları 1 kilo hesaplarlar ki, cevizi tartarken düzgün tartıyor mu tartmıyor mu diye bunun hesabını işçi senden sorar. Misal biz 12 tartmışsak “Benim cevizim 15 kiloydu” der. Biz de bu arada tartarken bakarız eskiden çok eski yıllarda 69-75'li yıllarda cevizi işçiden tartmadan önce fındık selelerimiz vardı. bunu tezgahta iken 14 numara elekten eler, bütün ikiye bölünmüş cevizleri ayırır, kırık cevizlere para vermezdik. Çünkü verirsek kırım olayı randımanı düşürüyordu.  Randımanı nasıl düşüyordu? Bugün düz bir hesap vereyim size. 100 kilo ceviz 50 randıman verdiğini farz edersek 50 kilo iç demektir. 50 kilo için biz yüzde 70'ini bütün çıkartmamız lazım. Yani 35 kilo cevizi bütün çıkar diğer 15 kilo ceviz kırıklı çıkardı. Şimdi bizde öyle cevizler vardı ki 65 randımanı veren cevizler vardı. Bu meyanda 13 randıman veren cevizler de vardı. 

 

Şimdi işçiden cevizi alırız, kantara koyarız, kırıklı yaptıysa atıyorum 15 kiloysa diyelim ki 3 kilo burada harman var. Onu göz kararı biz biliriz 12 yazarız kilosu. “Niye benim cevizim 15” der. O zaman kırıklı yapmayacaksın. O zaman eleyelim hadi bakalım deriz. O zaman ikna olur. Çünkü hakikaten biz 2 kestiysek 4 kilo kırık çıkar. 

 

Ceviz Tezgaha Dökülür

 

Ceviz daha sonra tezgaha konur. Cevizin durumuna göre üç, dört bazen altı usta başı tezgahta yerini alır. Tezgahın başında cevizin kalitesine ve ebadına göre ayırırlar ve eleklere veya sandıklara atarlar. Beyaz kelebek yarımları eleklere koyarız. Diğerlerini natürel olarak aşağıda sandık vardır, sandığa sıyırırız. Bunlar istif olur. Daha sonra biz  bunları kırkar ellişer kutu sıralarız. Sandıkları boy boy sırayla dökeriz. Ağzına kadar sile gelince zaten 10 kilo gelir, 100 gram aşağı 300 gram yukarı. Onları paketleme yapar, altının üstünün kağıdını kapatırız. Eskiden çemberli tahta sandıklar çakardık. Şimdi mukavva tamamen. Daha kolay paketlenmesi. 10 kiloluk yaparız. Mesela kırık ceviz 15 kilo olur harman diye tabir ettiğimiz ince kırıklar. Onlar 15 net, kutu hariçtir. O şekilde sandıklarız, paketleriz, istife atarız ve ihracata veya satışa hazır duruma getiririz. Ambarda depoda durur.   

                                                                                                                 

Kelebek, Natürel, Sarı Yarma, Esmer Ve Kırık


Şimdi cevizimiz eski sistemde ekstra mal demek birinci mal demekti. Şimdi ekstra ceviz üçüncü mal oldu. Birinci ceviz kelebek. Yarım beyaz, tamamen beyaz olan. Yarım cevizin şu ucunun ucu kırılsa bu üç bacak geçer ihracata gitmez. Natürele gider kelebeğe gitmez. Yarım ceviz iki parçaya ayrılmışsa çeyrek geçer. Çeyreğinde kırılmışı kırık harman olarak geçer. Bunların fiyatları ayrıdır ama genelde şu anda natürel ve kelebek yapılıyor ve bunun şurada esmer cevizler vardır. Şu esmer cevizlerin koyu renklileri sarı yarma diye tabir ettiğimiz, şimdi buna ekstra diyorlar ama bu sarı yarmadır. Bunların fiyatı ayrıdır. Cevizin sınıflandırmasını sıralayacak olursak kelebek, natürel, sarı yarma, esmer ve bir de kırık. Beşe ayrılıyor. Kırıklarda eskisi gibi değil. Üç dört milim küçük küçük pirinçlere kırık diyorlar. Onları eskiden tavuk yemliği yapardık biz. Şimdi o kadar iğneyle kuyu kazıyoruz ki.  Hepsini değerlendirmek zorundayız.   

                              

1 Kilo Cevizin Kırım Bedeli 1 Lira 20 Kuruş Civarında

 

Şimdi artık kırıcı da 30 randımanın altında çetin ceviz çıkarsa şimdiki yeni genç kız kardeşlerimiz, yeğenlerimiz neyse bunlar bıkıyorlar. Çünkü günde kırdığı ceviz 6-7 kiloyu geçmiyor. En iyi kırıcı 10 kilo kırıyor. Ama bugün 50 randıman veren cevizden bir kadın 20-22 hatta 25 kilo iç atanlar oluyor. Bugün cevizin 1 kilo kırımının bedeli şuan ki fiyatları 1 lira 20 kuruş civarında. Yani 20 kilo kıran bir işçi 24 lira falan alıyor artı kırdığı kabuğu da kendine veriyoruz. Kırdığı kabuk da hemen hemen bir o kadar çıkıyor. Yani 50 lira gibi 45 lira gibi rakamları buluyorlar. Memnun oluyorlar. Ama bugün 13-14-15 randıman verdikleri cevizde kişinin işçiliğini kurtarmıyor ve sergene işyerine kırmaya gelmiyorlar. Biz de genelde böyle çetin cevizleri almamaya çalışıyoruz. Daha önceki yıllarda bunları ayıklattırıyorduk. “Çetinleri ayırın kırmayın yani ilk vurmada çekice karşı geldiyse kıyıya koyun onlar bize lazım olacak” diyorduk. Onlar memnun oluyordu. Kırın dersek çoğu kızlarımız çekici vurduğu gibi toza atıyorlardı. Tozun kilosu bugün 500 kuruş. Yağlıkta kullanılıyor. O da bizim zararımız tabi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250