NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -19-


Bu makale 2018-02-02 12:14:28 eklenmiş ve 1319 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

1973'te Niksar'a Göç Ettik

 

Nail Yılmaz: 1950 yılında Mesudiye'nin Dayılı köyünde doğdum.  Köyde bizim sülaleye Mustafa Ağa derlerdi. Dedem köyün ağasıymış o zamanlar. Annemin ismi Gülbeyaz, babamın adı İsmail'dir. Dedem İbrahim'le beraber Niksar'a göç ettik. 1973'de hayvancılık ile beraber ceviz ticaretine başladık. Ceviz aldık, kırdık ve sattık. 1973 yıllarından 1995 yıllarına kadar altın çağını yaşadık. 

 

Niksar'a Geliş Sebebimiz

 

Niksar'a geliş sebebimizi söyleyecek olursak; bizim Dayılı Köyü 1500-1600m. rakımda dağlık ve kırsal bir yerleşimdi. Niksar'da ise bizim köyden gelen 50-100 hane vardı ve bunların içinde bir çoğu zaten bizim amcalarımız, dayılarımız yani akrabalarımız idi. Niksar, o zamanlar topraklarının verimliliği, ticaretin canlılığı, havası, suyu ve güzelliğiyle Tokat'ın en canlı ve hareketli ilçesiydi. Kısacası Niksar, bu bölgenin ticaret merkeziydi. Hem akrabalarımızın olması hem de bu özelliklerinden dolayı biz Niksar'a göç ettik.

 

Tabii ki Ayakta Durmak Lazım

 

Hayvancılık buradaydı, tarımın her türlüsü patates, soğan, meyvecilik, şeker pancarı falan her şeyin burada olduğunu  gördük. Potansiyeli yüksek gördüğümüz için biz köyümüzdeki tarlamıza sattık, Niksar'a geldik ve burada ilk işimiz olan ceviz ticaretine başladık. Bu arada ceviz kış sezonunda yapılır. Yazları ne yapacağız, kendimize iş bulmamız lazım. Hayvancılık yapıyorduk zaten, doğuyla ilişkimiz vardı. Yazları da ne yaptık, biz bu bölgeden patates falan aldık. Doğu Anadolu bölgesine yani Erzurum, Erzincan,Van'a  patates, soğan falan gönderiyorduk ve o bölgeye satıyorduk.  

 

Biz  memleketi bıraktık, yeni bir yere geldik. Tabii ki ayakta durmak lazım. 1980'de kendimize bir sergen açtık, imalathanemizi kurduk. İşte  ailecek çalışıyorduk. İlk açtığımız sergen Sıragöz mahallesindeydi. 30-40 kadın ceviz kırıyor, hanımlarımız seçiyor ve  biz erkeklerde hem ceviz çuvallarını indirip bindiriyor hem de hazırlanan cevizleri sandıklıyor ve o sandıkları çakıyorduk. O zaman öyleydi. Ceviz konusunda büyük bir mesafeler aldık doğudan batıdan cevizleri getirdik burada imalatını yaptık. 1985-1987 yıllarında da mantarla haşır neşir olduk. 1987 yılında Yunanistan, Fransa ve Almanya'ya mantar ve ceviz ihracatına başladık.

 

İlk yaptığımız  cevizleri Abdullah adında bir ağabeyimize veriyorduk, o da  buradan alıp İstanbul'a götürüyordu. Daha sonra biz Antep'i, Antakya'yı keşfettik. Hatta daha sonra onlar gelmeye başladı. Antakya'dan, Suriye'den, Halep'ten tüccarlar geliyordu Niksar'a, herkes gelip ceviz alıyorlardı. Ticaret o kadar tatlıydı ki malın parasını peşin alıyordun. Hatta adam sana bir de para bırakıyordu ceviz almak için. Ticaretin bir ahlakı vardı, güven vardı, çark çok rahat dönüyordu. 


Niksar'da kahve hariç her şey yetişir

 

Niksar'da kahve hariç her şey yetişir. Eskiden Niksar ovası çok hareketliydi, çalışmak çok zevkliydi. Niksar'dan insanlar günde 40-50-100 traktör ile ovaya çalışmaya gidiyorlardı. Yaz boyunca ovada iş bitmezdi. Patates, domates, pancar, soğan... Kadınlar tarlada patates, soğan söküyorlardı. Biz de onu alıp doğuya,  Antakya'ya, Adana tarafına pazarlıyorduk ve çok iyi bir pazar vardı, iyi para kazanıyorduk. Biz şahsımıza her gün beş tane on tane arabaya patates, soğan yüklüyorduk. Bizim gibi çok tüccarlar vardı. Niksar'ın ekonomisi çok hareketliydi, tarıma dayalıydı. Cevizin haricinde o yıllarda halıcılık başladı. 1980'li yıllara gelince çok büyüyen halıcılık bir sektör haline geldi ve Niksar'a çok büyük kazançlar sağladı. Niksar  ekonomisi görülmemiş bir büyüklüğe ulaşmıştı. 1980'li yıllarda sekiz on banka şubesi vardı ve bazı bankalar ikinci şubelerini açmışlardı. Hareketlilik had safhadaydı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250