ANADOLU ŞAİRİ CAHİT KÜLEBİ


Bu makale 2018-02-07 15:07:44 eklenmiş ve 1103 kez görüntülenmiştir.
Soner Adıyaman

Bu yazımızda Niksar'ımızın değerli şairi Cahit Külebi'yi tanıtacağız. Şairimiz 9 Ocak 1917'de Zile'nin Çeltek köyünde dünyaya gelmiştir. Anne ve baba tarafı Erzurumlu'dur. Annesi Erzurum'un Pasinler ilçesinin Aşağı Tayhoca köyünden Karabeyoğullarından Feride Hanım,babası da Erzurumlu Gullebilerden Necati Efendi'dir.


Külebi, 7 Kasım 1996'da Münevver Oğan ve Nuray Altıntaş'la yaptığı söyleşide “Tokat'ın Zile ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan Çeltek köyünde doğdum. Ailem I.Dünya Savaşında Rus orduları Doğu Anadolu'yu işgal edince göç etmiş. Kış kıyamet günlerinde kağnı üzerinde uzun bir yolculuktan sonra gelip o köye yerleşmişler. Annem ateşli bir hastalık geçirmiş, saçları tamamen dökülmüş ama ölmemiş ve beni doğurmuş. Annem zengindi. Zamanla ekonomik durumumuz bozuldu. Babam, parasal durumumuz kötüleşince önce Zile'de memur oldu. Daha sonra Tokat'ın Çamlıbel (Artova) ve Niksar ilçelerinde çalıştı.” şeklinde kendi hayatıyla ilgili kısa bilgiler vermiştir.


Külebi'nin eğitim hayatı ise Zile'nin Dutlupınar Mahallesi'ndeki ilkokulda başlamıştır. Zile'de bir süre okuduğu bu okuldan, babasının memuriyeti gereği Artova (Çamlıbel) ilçesine gitmeleri nedeniyle ayrılan Külebi, ilkokulun ilk üç sınıfını burada okur. Babasının Niksar nüfus memurluğuna atanmasıyla ilkokulun dört ve beşinci sınıflarını Niksar'da tamamlar. Sonra Sivas'ta ortaokulu, Bursa ve Sivas'ta da liseyi bitirir.1936'da birincilikle kazandığı İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girer. Mezun olduktan sonra Antalya Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atanır. Görev yaptığı bu okulda tarih öğretmeni olan Süheyla Tarkan Hanım ile evlenir. Külebi'nin iki şiirinde adından söz ettiği ilk oğlu Mehmet Ali, 13 Mart 1945'te Antalya'da dünyaya gelmiştir.


Bir şiirinde,

Mehmet Ali'yi anası 

İşe giderken doğurdu 

Savaş bitiminden üç ay önce. 

Az süt emdi Mehmet Ali, 

Az ışık gördü, 

Az ısındı, 

Duydu anasının yorgunluğunu, 

Bol bol uyudu Mehmet Ali 

Çocukların bedava uykusunu.


Biçiminde söz eder ilk oğlunun doğumundan. İkinci oğlu Ahmet ise 2 Mart 1947'de Ankara'da dünyaya gelmiştir. Bir bilim adamı iken genç yaşta vefat etmesi aileyi çok sarsmış ve Külebi'yi derinden üzmüştür.


1943'te Antalya Lisesi edebiyat öğretmenliğiyle başlayan memuriyet hayatı, 1951'de atandığı Ankara Devlet Konservatuvarı edebiyat öğretmenliği, 1954'te Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmenliği, 1960'da İsviçre bölgesi bölge müfettişliği ve kültür ateşeliği, 1964'te Milli Eğitim Bakanlığı başmüfettişliği, 1969'da Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcılığı, 1971'de de yine başmüfettişlik görevleriyle sürmüş, 1973 yılında da kendi isteğiyle emekli olmuştur.


Cahit Külebi'ye vefatından kısa bir süre önce, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktor” unvanı verilmiştir. Külebi, 20 Haziran 1997'de vefat etmiştir. Niksar Belediyesinin talebi ve ailesinin izni sonucu, eşi ile birlikte Külebi'nin naaşı, 12 Haziran 2010'da Niksar'a taşınmış; anıt mezar da 25 Haziran 2010'da yapılan bir törenle açılmıştır.

 

Anadolu coğrafyasını şiirlerinde en iyi şekilde anlatan bu değerli şairimizi tanıtmaya devam edeceğiz. Şairin edebi yönü ve eserlerini önümüzdeki yazımızda ayrıntılı ele alacağız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250