- NÜKTEDAN - ORMAN VE SULARIMIZ -


Bu makale 2018-04-02 23:41:35 eklenmiş ve 1133 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

Bilim adamlarının dünyanın ekolojik dengesinin bozulduğunu söylerken derelerimiz ırmaklarımız ve göllerimizin de kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu yazılı basın ve görsel basında demeçler verirken Dünyanın su fakiri birçok ülkeler arasında Türkiye'nin de oluğunu belirtmişlerdir. 

Tarımsal sulama ve suyun üretimini sağlayan ormancılık politikasında köklü değişiklik yapıldığı görülüyor. Bu amaçla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan torba Yasa ile Meclisten geçirilmesi planlanan “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun  ile  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerinde değişiklik yapılmasına dair Kanun Tasarısı “Türkiye  Büyük Millet Meclisi Tarım Orman ve Köyişleri  Komisyonunda  görüşülmeye  başlanmış. Milyonlarca  orman Köylüsünün sahip olduğu kazanımlar özel şirketlerin elinde heba olması “Tasarının kanunlaşmasıyla Türkiye tarımında yeni bir dönemin başlayacağını işaret eden Ziraat Müh. Odası (ZMO) konuyla ilgili çekincelerini paylaşmış.

Meskenlerde kullanılan içme suyu  saati  uygulaması, saatinin tarlada da uygulanacağı ve suyun  bedelinin ödenmemesi durumunda icra yoluyla tahsil edileceği, suyun kullanımına bir daha izin verilmeyecekmiş.

Bu su saati uygulaması tarla bağ bahçe içinde iyi bir şey, ama uygulamada eğer bir aksaklık olmazsa suyun boşa harcanması önlenmiş olur. Suyun tasarrufla kullanılma durumunun önü açılmış olur ki çiftçilerimiz için de önemli ve verimli olur.

Su  gibi  berrak  su   gibi  temiz  su  gibi  aziz  olun….


Bir hamam ki,arınma gayesinden şahaser;            

Arınmamışların  yeri .Cennette nurlu Kevser.       

Kainatta  ne varsa  suda  yaşadı önce ;

Üstümüzden  su  geçer doğunca ve ölünce.İnsanlar habersizken yolların  verasından ,

Gökle  toprak  arası  su şaşmaz mecrasından.           

Su  kesiksiz  hareket, zikir, ahenk, şırıltı ;

Akmayan  kokar diye esrarlı  bir mırıltı.


Kah  susar, kah çırpınır, kah ürperir,kah çağlar;     

Su,  eşyayı  kemiren  küfe  pasa  ağlar .                    

Su  bir şekil üstü ruh, kapılarda gizlenen;

Yerde kire battı mı ,bulutta temizlenen.

Necip  Fazıl  KISAKÜREK

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250