NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -24-


Bu makale 2018-04-02 23:53:19 eklenmiş ve 489 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Ceviz Deyince İnsanların Aklına Niksar Geliyor

İlhan Yazıcı:    Ben İlhan Yazıcı, Niksar Orman İşletme Müdürüyüm. 2010 yılında işletme müdürlüğüne başladım. Altı yılı bitirdim, Niksar'da işletme müdürlüğü yapıyorum. Samsun Vezirköprü'lüyüm, Niksar'ı çok beğendik ve çalışmaya devam ediyorum. 

Ceviz deyince insanların aklına Niksar geliyor. Niksar cevizi aroması, kalitesi ispatlanmış beğenilen bir ceviz türü. Biz de ceviz denince Niksar akla geldiği için ormancılık adı altında Niksar'da cevizi geliştirmek için hem önceden hazırlanmış, hem de bizim hazırladığımız güzel projeleri hayata geçirdik. Özellikle yaptığımız araştırmalar sonucunda boşluk alanlarda, Niksar vadisinde 800 rakıma kadar olan yerlerde cevizin olacağını ve daha iyi yetişebileceğinin kanaati ile araziler tespit ettik. Tahmin ediyorum 500 dekara yakın alanda ceviz ağaçlandırması yaptık. Bu sahaların özel tür seçimlerinde Niksar yöresinden aldığımız kalemlerden aşılayıp yaptığımız cevizlerde var; Chandler, Franquette denilen verimi ispat edilmiş türler de var. Şu anda sahalarımızdaki cevizlerimiz üç yaşında, beş yaşında sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bunların damlama sulamaları yapıldı, havuzlar yapıldı, gübrelemesi ilaçlaması devamlı takip  ediliyor. Tabii bunları biz köylerde; Hacılı, Derindere ve Şıhlar köyünde yaptık ve bu sahalardaki cevizlerimiz büyüyor bakımları yapılıyor. Bunun haricinde vatandaşın orman alanında özel ağaçlandırma yapması amacı ile araziler tahsis ettik. Bu şekilde Niksar civarında 400 dekara yakın arazi tahsis edildi ve şu anda onlarda fidanlarını diktiler. Üç yaşında dört yaşında fidanları var. Aynı şekilde bunlara devlet desteği de oldu, kredi verildi. Fidanlar iyi bir ivme kazandı, gelişmeye devam ediyor. Bu araziler 49 yıllığına vatandaşlara tahsis edildi ve biz bu arazilerde yapılan işlemlere ilgili takibatımızı yapıyoruz, notlarımızı alıp kaydediyoruz. 

En Az 25000 Aşılı Fidan Yetiştirmeyi Planlıyoruz

Bunların haricinde Niksar Orman İşletme Müdürlüğü'nde Orman fidanlığı var, burada aşılı fidan yetiştirme çalışmaları başladı. 2017 yılı Ocak ayına kadar Samsun Fidanlık Müdürlüğüne bağlı olan Niksar Fidanlık Şefliği bu tarihte Niksar Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlandı. Tabii fidanlık bize bağlanınca biz Niksar'ın ihtiyacı olarak gördüğümüz aşılı ceviz fidanı yetiştirme işine ağırlık vermeye başladık. Bu seneki programımız 3000 fidan olmasına rağmen biz 6500 adet fidan çalışmamıza başladık. Şimdiki seramız ancak 250m², 2018 yılında 1000²lik yeni bir sera yapmayı ve en az 25000 aşılı fidan yetiştirmeyi planlıyoruz. Tabii bu fidanları biz orman arazilerine ve belirlediğimiz köylerde vatandaşa da dağıtaraktan cevizciliğin burada özellikle aşılı ve bol ürün veren ceviz türünün yayılmasına destek olmaya çalışıyoruz. 

Ceviz Üreticilerine Her Türlü Desteği Veriyoruz

Niksar'da cevizle ilgili insanların ve vatandaşların olumlu yaklaştıklarını ve çabaladıklarını görüyorum.  Tabii şu anda buna dayanarak da en son Orman Bakanlığımız bir genelge yayınladı. İster vatandaşın tapulu, ister maliye, isterse orman arazisi olsun köylünün yapacağı  ceviz bahçelerine %65, belediyelik ve ilçe merkezindeki arazilerde de %25 hibe vereceğini açıkladı ve bununla ilgili çalışmalara başladık. Burada hibe verilecek olan arazinin 5 ila 30 dekar arasında olma şartı var. 2017'nin Şubat ayında başladı ve bunun zaten duyurularını da yaptık. Şu ana kadar 10 civarında talep geldi bize. Şubat ayına kadar kredi şeklinde idi, Şubattan sonra hibeye dönüştü. Bunun haricinde Niksar'da bu işle yıllardır uğraşan kişiler var ve biz onlarla da irtibat halindeyiz. Biz ormanla ilgili her konuda onların yanındayız ve desteğimizi veriyoruz. Niksar'da cevizciliğin şu son bahçelerle çok ileri gideceğini düşünüyorum. Çok güzel çalışmalar var, çok güzel bahçeler kuruldu. İnşallah bu destekten sonra daha da artacaktır.

Niksar'ın Artık Üreten Bir Şehir Olması Lazım

Halis Yılmaz: Gelelim madalyonun öbür yüzüne. Şimdi biz Niksar'daki 1980-1985'lerdeki trendi kaçırdık, biz bu trendi yakalamaya çalışıyoruz. Neden, eskiden sergenler vardı, yaklaşık kırk beş elli tane işletme vardı.  On beş yirmi tane büyük çapta firma vardı. Bunlar her geçen gün ekonomik şartlardan dolayı veya yenilenmeye ayak uyduramadıkları için yavaş yavaş ortadan kalktılar. Biz de cevizde Niksar markasını korumak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz.  İnanıyorum ki 2015-2025 yıllarında ciddi bir üretim potansiyelimiz olacak. Çünkü her geçen gün dikim de artıyor, üretim de artıyor. Tabii ki bunlar meyveye dönecek. Üretim yükselince biz burada ciddi bir pazar oluşturacağız. Bu da Niksar ekonomisine dönecek. Niksar'ın artık üreten bir şehir olması lazım. 

Şimdi insanların en büyük sorunu üretmemek. Diyorlar ki ovada ceviz olmuyor. Olmuyor diye bir şey yok. Bizim un fabrikası var, Niksar Ovası'nın göbeğinde. Gelip görmek isteyenler gelip baksınlar, orada nasıl ağaçlar var, kendi diktiğimiz ağaçlar. Her bir ağaç şimdiden otuz kilo meyve veriyor. Yani bunu karalamaya gerek yok ki. Bunu ciddi bir şekilde görmeleri lazım. Ovada ceviz olmaz diyor, kır da oluyor da verimli arazide niye olmasın ki. Erken hasat edeceksin, bunu makineye hasat ettireceksin, ceviz soyma makinesiyle soyacaksın. Hasadı öne çekeceksin, kaliteyi yakalayacaksın yüksek fiyata satacaksın. Her şeyin bir turfandası var. Bak şu anda diyelim ki erik serada yetişiyor, yüz liraya kilosunu satıyorlar. Biz de cevizi bir ay iki ay önceden yetiştirelim, beş lira pahalıya satalım. 

Ceviz Çalışma Grup Toplantıları Birincisini 2000 Yılında Niksar'da Yaptık 

Türkiye'de Ceviz Çalışma Grup Toplantıları yapılıyor. Bunların birincisini de tahmin ediyorum 2000 yılında Niksar'da yaptık. Onun dışında her sene dönüşümlü olarak bir ilde yapıldığı için tekrar 2008 ve 2014 yıllarında da Niksar'da yaptık. Niksar Belediyesi ile birlikte 2015 ve 2016 yıllarında yaptığımız toplantılarla geleneksel hale geldi. Bizlerde elimizden geldiği kadar yardımcı ve sponsor olmaya çalışıyoruz. Çünkü buraya hocalar geliyor, bilim adamları geliyor, insanlar geliyor. Buradaki tabiat, kültür ve tarih şehrini görüyor,  Niksar'ın değerlerini görüyorlar. 

Bunun dışında biz 2012 yılında Orman Bakanlığı'ndan Karabodur ile Şıhlar köyleri arasında yaklaşık 250 dönüm civarında özel ağaçlandırma tahsis ettik, 2014 yılında hazırladık ve dikimlerini gerçekleştirdik. Bunlarda artık ciddi gelişme var ve verim almaya başladık. Ceviz ağaçlandırması, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü'nün çok ciddi baktığı bir konu ve bizim başarılı uygulamalarımızı gördükçe bize her konuda yardımcı oluyorlar. 

Ormandan tahsis edilen dağlık taşlık alanın nasıl çabalarla meyvelik haline geldiğini dostlarımızın görmelerini istiyoruz. Para, emek, güç  sarf ederek  o dağlık taşlık alanların nasıl ihya olduğunu ve ceviz bahçesi, ormanı haline geldiğini görmelerini isteriz. Bu memleketin yani Niksar'ın kalkınması  üç beş kişi ile değil topyekun olursa daha iyi ve başarılı olur. Biz bunun derdindeyiz hocam. Herkes kendi işine bakacak veya herhangi bir konuda birileri bir şeyler yapıyorsa da yerel yönetimler onlara gerekli desteği verecek, biz bunu bekliyoruz. Mesela bir takım sorunlarımız oluyor, çözüm istiyoruz, yaparız ederiz diyorlar ama sonuca ulaşmıyor. Yani bizim önümüzü açsalar çok daha fazla iş yapacağız ve sonuçta bu Niksar ekonomisi için bir kazanç olacak.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250