NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -26-


Bu makale 2018-04-14 20:30:13 eklenmiş ve 470 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Niksar Cevizinin Coğrafi İşaretini Alalım

Rahmetli Niksar Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şöhretoğlu -Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun- gönül adamıydı, iş adamıydı, çok iyi de dinlerdi. Mehmet abi dedim, Niksar'ın ceviz işleri yolunda gitmiyor. Hocam niye iyi gitmiyor dedi.  Abi dedim, bak Bulgaristan'dan, Kırgızistan'dan, Ukrayna'dan  ceviz geliyor, kırılıyor, Niksar cevizi diye satılıyor. Bu beni rahatsız ediyor dedim. Peki hocam ne yapalım dedi. Elimizi taşın altına koyalım. Ben projeyi hazırlayacağım, Niksar cevizinin coğrafi işaretini alalım dedim. Hocam yapabilir miyiz dedi, abi yaparız tabii dedim. Kendisi Niksar Ticaret Odası'nda bir toplantı yaptı ve coğrafi işaretin alınması için projenin hazırlanma kararı çıktı. Ben de bunun üzerine bilimsel olarak dosyayı hazırladım. Hocam ben projeyi ve bilimsel olarak dosyayı da hazırladım. Hiç itirazsız Niksar cevizi patent enstitüsünden tescillendi. Tabii itirazsız kabul edilmesi benim de hoşuma gitti.

"Danişmend Fidanlığı"

Daha sonra Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu hocam beni çağırdı, "Türkiye Ceviz Eylem Planı"nı hazırlamak bize nasip oldu. Bizim Bakan beye bu konuda danışmanlık yaptım, bu projeleri biz bölgemize taşıdık. Bakın bakan bey en son geldiğinde biliyorsunuz dedi ki; Niksar'da ki fidanlığın ismini "Danişmend Fidanlığı" koyalım dedi ve değiştirdik.

Niksar'daki Sergenleri Organize Sanayide Toplayalım

Biz yüzlerce ceviz bahçesi kurduk Niksar'da peki bunlar yapıldı da yeterli mi, yeterli değil. Önemli olan yapamadıklarımızdır. Hocam bak, OKA'ya bir proje hazırladım. "Niksar Ceviz Sektör Analizi", bunun altında kümelenme projesi vardı.  Özdilek Bey'e dedim ki; Sayın başkan, bu sergenler sokak ortalarına yakışmıyor, hijyen değil, gıda güvenliğine uygun değil.  Gelin, bunları organize sanayide toplayalım. Başkan tamam dedi ama Niksar'da üç beş cevizci bir araya gelemedi, bunu başaramadık. Konuşurken de çok dikkatli konuşmaya çalışıyorum ama mesela bazen derler ki bir bölgede bir sektörün gelişmesini istemeyen baronlar vardır derler, anlatabiliyor muyum bunu başaramadık. Eğer Niksar'da biz ceviz sektörü ile ilgilenen kişileri bir yere taşıyabilseydik, bir kümelenme yapsaydık Avrupa Birliği'nden de Kalkınma Bakanlığı'ndan da projeler alınırdı. Aslında isteyenler çok oldu ama bir iki büyük firma istemedi ve bunlara gücümüz de yetmedi. Niksar'da yetişen cevizler Niksar cevizi olacaktı. Niksar Cevizi diye marketlerde, Mısır Çarşısı'nda,  şurada burada normal ceviz bir lira iken iki liraya satılan Niksar cevizi, bu ceviz olacaktı.

Ön Uyarı Sistemlerinin Kurulması Acilen Gerçekleştirilmelidir 

Kayhan Argun: Niksar'da ceviz üretiminin artması ve cevizciliğin canlanması için kapama ceviz bahçelerinin kurulmasına öncelik verilmelidir. Bu yönde çalışmalar hızlanmaya başlamıştır. Ağırlıklı olarak yeni nesil ceviz çeşitleri dediğimiz Chandler, Fernor, Pedro, Fernette gibi çeşitlerle bahçeler kurulmaktadır. Ceviz kırım ve işleme atölyelerinin devlet destekli olarak modernize edilmesi ve işçilik, SSK primleri gibi konularda desteklenmesi uygun olacaktır. Cevizdeki verim kayıplarının en aza inmesi için düzenli çalışan Ön Uyarı Sistemlerinin kurulması acilen gerçekleştirilmelidir. Her yıl düzenli olarak yapılan cevizcilikle alakalı sosyal faaliyetlerin (Çalıştay, Panel, Sempozyum vs.) sürekliliği kesinlikle sağlanmalıdır. Yeni ıslah edilen çeşitlerin adaptasyon çalışmalarının yapılarak yeni çeşitler bölgeye kazandırılmalıdır. Orman vasfını kaybetmiş alanlarda uygun olan yerlerin hızla ceviz üretimine açılması uygun olacaktır.

Anzer Balı Neyse, Niksar Cevizi De Odur

Kaya Yüce: Ceviz şu anda  hayatımızdaki her çeşit ürüne girmiş pozisyonda, bisküvisinden cevizli baklavasından her türüne girmiş. Tabii ki bu gelişme yanında yan çeşidini de getirerek ekonomimizde artı değer bir katkı sağlayacaktır. Bu katma değer neticesinde hem tüccarlar hem köylümüz  faydalanacaktır. 

Şimdi cevizde biraz önce bahsettiğimiz gibi aşılı cevizler köylümüzün üreticimizin kazancı açısından çok iyi, fakat asıl yerli ırk cevizimizin kaybolmaması da çok  önemli. Anzer balı neyse, Niksar cevizi aynı kalitededir. Bunun da korunmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Bugün balın kilosu 15, 20 TL iken Anzer balı 500-1000 TL civarındadır. Çünkü üzerindeki doğallığı, lezzeti farklıdır. Cevizde de Niksar'ın öz ırkı bu değerdedir. İşte doktorların günde 3- 5 tane ceviz yiyin dediği Niksar'ın kendi cevizidir. Dolayısıyla evizimizin korunmasının ilerde ekonomik olarak daha fazla kazanç sağlayacağını düşünüyorum. 

Niksar Cevizi Doğru Üretim, Doğru Pazarlama ve Etken Tanıtımı

NTSO Başkanı Mahmut Aybak: 2016 yılı Kasım ayında KOSGEB ile meslek kuruluşu proje destek programı kapsamında "Niksar Cevizi Doğru Üretim, Doğru Pazarlama ve Etken Tanıtımı" konulu proje sunuldu. KOSGEB tarafından 12 ay süre ile 185.000 TL bütçeli projemizin desteklenmesi uygun görüldü. 2017 Ocak ayı itibarı ile proje başlamıştır. Proje kapsamında üyelerimize "Pratik Pazarlama Eğitimi", "Dış Ticaret Eğitimi" ve "Ulusal Mali Desteklere Uygulamalı Proje Hazırlama Eğitimi" düzenlenmiştir. Projemizin faaliyet süreci devam etmektedir.

Coğrafi İşaretli Ürün "Niksar Cevizi"

Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Bülent Aybak; Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Standı ile “Niksar Cevizi” ilgi odağı olmuştur. Zirvenin ürünlerimizin ve bölgemizin tanıtımında büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Dünyada artık coğrafi işaretli ürünler pazarı hızla gelişiyor, tüketicilerin standart ürünlerden ziyade ayırt edici özelliklere sahip yerel ürünleri tercih ediyor. Coğrafi işaretli ürünlerin diğer sınai mülkiyet haklarından üstünlüğü; tek bir üreticiyi değil belirli şartlar altında üretim yapan kişilerin tümünü birden koruması ve yerel özelliklerinden dolayı bir yöreye, bölgeye, ülkeye ait anonim ürünler olması dolayısı ile gelecek nesillere de önemli bir miras bırakılmış olacaktır. Son dönemde tescil işlemlerine hız verilmiş olan coğrafi işaret çalışmalarında Tokat'ın lider kentlerden birisidir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250