ATI ALAN KAYSERİYİ GEÇTİ


Bu makale 2018-04-21 15:04:26 eklenmiş ve 615 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

“Azrail yaşlı adamın canını almaya gelir.

Yaşlı adam itiraz eder.

—İyi de hiç önceden bana geleceğini söylemedin. Haberim olsaydı hazırlanırdım diye mızmızlanır.

Azrail öfkeyle çıkışır:

—İyi de be adam, önce gözlerin zayıfladı, sonra dişlerin döküldü, kafandaki tüm saçlar beyazladı, iki merdiven bile çıkamadın. Bundan daha büyük işaret mi olur?”

İşte bizim Turhal Şeker Fabrikasının satışı da yaşlı adamın hikâyesine benziyor.

Tokat'ın iki altın değerinde işletmesi vardı. Bunlar Tokat Sigara Fabrikası ve Turhal Şeker Fabrikası…

AKP'nin 16 yıllık iktidarı döneminde bu iki işletmenin ve yan kuruluşlarının “zarar ediyor” düşüncesiyle satılması Tokat'lının gündeminde bir türlü yerini alamadı. Bu da Tokat'lının ilgisizliğinden kaynaklanmaktaydı.

Tokat Sigara Fabrikasının iki bine yakın çalışanı devletin değişik kurumlarına aktarılarak “yerli ve milli fabrikamız”, British Amerikan Tobacco'ya öldüm fiyatına satıldı. Daha sonraki yıllarda fabrika kapatıldı.

Her ilçede 200–300 arasında çalışanı olan yaprak-tütünü, bir o kadarda personeli olan ve her zaman kar eden Tekel'i öldüm fiyatına sattılar.

10 bine yakın Tokat tütün ekicisi köylü mağdur edildi.

Bu devlet işletmelerinin yanında özel sektöre ait, Konektaş, Sena-Tekstil, Niksar Olca Salça Fabrikası da kapandı. 

Tokat Sigara Fabrikasının satışına; fabrikada çalışan işçiler, muhalefette olan CHP ve MHP milletvekilleri ile bunlara destek veren çok az sayıda Tokatlı fabrikanın önünde çadır kurup sattırmamak için soğukta ateş yakıp protesto ettiler.

Sigara Fabrikasının satışını protesto eden kalabalıklara ana caddeden geçerken Tokat esnafı tarafından yuhalanmanın dışında el-kol harekâtları ve sözlü sataşmalarının hepsini yaptılar. Hâlbuki Tokat Sigara Fabrikası çalışanlarından ayda Tokat esnafına o günün parasıyla 4 trilyon lira para geliyordu.

O satışta protesto edip direnenler bir yandan tazyikli su ve coplarla hizaya getirilmeye çalışılırken bir yandan da “fabrikalar satılacak ama kapanmayacak” mesajını verdiler.

O günde fabrikanın satışına karşı çıkanlar “Tekel vatandır satılmaz” diye slogan atıyorlardı.

Kemal Vanlı “AKP'ye 2002 yılındaki ilk seçimlerinde en güçlü desteklerden biri %34,42 oy ile Tokat'tan verildi. Bu sadece bir başlangıçtı.

Önümüzdeki seçimden sonra yatırım sırası Tokat'a gelecek algısıyla yeniden oy istediler. Yıl 2007…Tokatlı AKP'ye %46,58 oy oranıyla desteğini esirgemedi.

Yani 2009'da “Kapanmayacak” sözü verilen Tokat Sigara Fabrikası kapatıldı. AKP'ye %52 oy verildi.

Bunca aldatılmışlık psikolojiye rağmen elimizi verdiğimiz oy sandığına bu kez kolumuzu da uzatıyorduk. Evet, 2011'de AKP'ye %56 oy verdik.

İki yıllık süreçte Tokat en çok göç veren il olmuştu… Terörün ve istikrarın olmadığı bir yerde nasıl bu kadar göç verir ki? Zira Tokat'ın ardından en çok göç veren ikinci il Tunceli… Üçüncüsü ise Van olarak açıklanıyordu.

Bastık Ampulün göbeğine 2014 yerel seçimde %52 oyla Tokat'ta mahalli seçimde 12'de 12'i tulum çıkarttık. Bir anlamda Tokat'ın anahtarını verdik.

Yıl 2015'e gelindiğinde Tüm Türkiye ile birlikte Tokat'ta bir uyanış harekâtı oldu. En son genel seçimlerde %56 oy veren Tokat halkı bu kez oyunu % 40'a düşürdü. Büyük şok!

Koalisyon kaçınılmaz… Ama koalisyona razı olmadılar. 

Geldiler Tokat'a… Gittiler Şeker Fabrikasına…

Dediler burası ASELSAN ile roket üretim fabrikası yapacağız… Sanki Tokat Savunma Sanayinin kalbi olacakmış gibi algı operasyonu yaptılar. Şeker fabrikamızı kastederek, Savunma Sanayimiz Tokat'a yatırım yapacak dediler. Yeniden seçime gidildi. Bu kez %52 oy verdik.

Koalisyon ortadan kalkarak AKP'yi mükâfatlandırdık. Ardından ise Başkanlık Sistemi referandumda Sayın RTE'i ikinci kez kurtardık ve %63 oy verdik.

%63'ün ardından küçük uçaklarla günde bir kez olsun çalışan hava alanımız da gitti. Bir anlamda kapandı.

Turhal Şeker Fabrikası ASELSAN ile beraber roket fabrikası olacak diye bekleyenlerimiz oldu.”

Bilinmeyen nedenlerle 11 Nisan da ihalesi yapılması gereken fabrika 16 Nisan'a ertelendi.16 Nisan da yapılan ihaleye; Bilgi Gıda, Kayseri Şeker, Albayrak Turizm, Doğuş Gıda ve Mutlu can Tuz, Turhal için teklif veriyor. Kayseri Şeker Fabrikası 569 milyon lira bedelle Kayseri Şeker'in oluyor.

Tokat Gazetesinde Hilâl Yıldırım:

“Kayseri Şeker 1955 tarihinde merhum Adnan Menderes tarafından işletmeye açılmış.

1955 yılında 12 milyon lira sermaye ile kurulan ve bölgede bulunan çiftçilerin ürettiği pancarı işleyen Kayseri Şeker Fabrikası,2011 yılında kapısına kilit vurulmak üzere iken 6 yılda uygulanan mali disiplin sayesinde eldeki imkânları iyi kullanması neticesinde tarihi cirolara ulaşarak sürekli gelişim sergileyen Kayseri Şeker 2014 ve 2015 vergilendirme dönemlerinde Kayseri Vergi Rekortmenliğine adını yazdırmış.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi ve dolayısıyla Kayseri Şeker Fabrikası; Kayseri, Sivas, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir illerine bağlı 295 köyde sözleşmeli pancar ekimi yapmakta olup, bölge ekonomisi adına çok önemli bir görev üstlenmektedir.”

Rahmetli Necmettin Erbakan 1975 yılında yanılmıyorsam Tokat'ta Takım Tezgâhları Makine Fabrikasını yapacaktı. Fabrikanın yeri hazırlanmış, tabelası dikilmişti. Erbakan'ın bağlı olduğu hükümet yıkılınca Tokatlı bu fabrikaya sahip çıkmadı. Kayseri Milletvekili Turhan Feyzioğlu Tokatlının gözü önünde tabelayı söküp fabrikanın Kayseri'ye yapılması kararını aldırdı. Kayseri'deki o fabrikada şimdi binlerce işçi çalışıyor. Tokatlı şimdi de Şeker Fabrikasını Kayseri'ye satıyor.

2011'de mali krize girip kapısına kilit vuran Kayseri Şeker bugün Turhal Şeker Fabrikasını satın alıyor.10 yıldır Şeker Fabrikalarının özelleşeceği söyleniyor. Her seçimde yüzde ellinin üzerinde oy alan AKP milletvekilleri ve Pancar ekimi ile ilgilen kooperatifler ve pancar birlikleri ne yaptı?

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler; Albayrak grubu ile birlikte ihaleye gireceklerini duyuruyor. İhale sonrası fotoğraf ve bilgi paylaşımı yapıyor. Koop. Başkanı Bekler dosyalarını son teklif verme gününde neden geri çekiyor? On yıldır özelleştirme yapılacağı söyleniyor ve bu dönemde ne gibi çalışmalar yapmış? Tokat Ticaret ve Sanayi Odasının on yıl içerisinde Şeker Fabrikası ile ilgili bir çalışması var mı?

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin kongresi olduğu zaman Tokat ve İlçelerinden binlerce pancar ekicisi Turhal'a akın ederken fabrikanın satış ihalesine aynı duyarlılığı neden gösteremedi? Sayın Bekler burada bir çalışma yapmış mıdır?

Olan Tokat'a ve Turhal'a oluyor. Turhal bundan 10 yıl önce 90 bin nüfusu ile canlı bir şehir iken şimdi bomboş sokakları ile in cin top oynuyor. Akşamları Turhal hayalet şehir gibi yalnızlığa itilmiş ve sahipsiz...

Nüfusu 90 binden 59 bine inen Turhal dışarıya büyük göç veriyor. Şeker Fabrikasının sayesinde ayakta duran Turhal'ın ekonomisi can çekişiyor. Tokat ekonomisi de bundan olumsuz etkileniyor..

Azrail Tokat'a çok kereler uğramış ama Tokat'lı hala uykuya devam ediyor.

Tokatlı uykuya devam ettiği ve yaptığı yanlışlıkları sürdürdüğü müddetçe daha çok göç verecektir. Yine siyasiler süslü sloganlarla Tokatlının kapısını çalacak ve Tokatlı %60'ların üzerinde oyunu vermeye devam edecektir.

Azrail ne yapsın?

Bir söz var ya!

“Anlayana sivrisinek saz, anlayamayana davul zurna az”

Tokatlıya sormak lazım: Ne diyorsunuz, bütün kamu işletmeleri satınca hep birlikte gülüp oynar mıyız?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250