NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -27-


Bu makale 2018-04-22 03:38:19 eklenmiş ve 9229 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Cevizli Yeni Ürünler Geliştirmeliyiz

 

Prof. Dr. Yaşar Akça: Şimdi cevize bağlı dayalı ürünler geliştirmek zorundayız. Bakın "Cevizli Bahar" çok önemli bir ürün. Ben şimdi uluslararası ceviz sempozyumuna katıldım, bu sempozyumda cevizli süt gördüm. Çocuklar sabah okullarına giderken çantalarında ne var biliyor musun cevizli süt var ya.  O kutu meyve suları var ya onun gibi kutu da cevizli süt yapmışlar. Bu örneği şunun için söylüyorum; Cevizli bala dayalı yeni ürünler üretmemiz lazım, ceviz yağını üretmemiz lazım mesela.  Ceviz yağı şu anda çok önemli.  Şimdi diyeceksiniz ki hocam cevizi bulduk ta, ceviz yağı mı kaldı. Fransa'dan elli cc'lik, yüz cc'lik küçük şişelere koyarlar, niş ürünleri olarak satarlar. Niş ürünlerini zengin farklı restoranlarda görürsünüz. Bunu yapmamız lazım. Cevizli bahar gibi bunu çeşitlendirmemiz lazım, katma değer üreten. 

 

Bakın bunu ben birkaç kez söyledim beni dinlemediler. Elbette ki ceviz ağaçları da ekonomik ömürlerini tamamlıyor. Bunlar kesiliyor hocam  nereye gidiyor ya, kütükçüler alıyor. Bunları götürüyorlar nereye biliyor musunuz? Genellikle Sakarya civarına, ondan sonra da ha babam İtalya'ya satılıyor. Mersedeslerin, BMV'lerin, Jaguarların önlerinde konsollarında kaplamalar görüyoruz. Silah, çok böyle baba silahların kabzalarında görüyoruz.  Biz bu sektörü niye oluşturmuyoruz mesela. Suat (Boynudelik) abiye yakışır,  O bu işi yapar.

 

Ceviz Kerestesinden Organik Cevizsi Oyuncaklar 

 

Benim üstünde en çok durduğum ürünlerden biri de ceviz kerestesini işleyip  yapılan organik oyuncaklar,  cevizsi oyuncaklar. Mesela  Japonya,  Avrupa Birliği'ndeki bazı ülkeler, kısacası gelişmiş ülkeler artık çocuk oyuncaklarında plastik ve yapay boyalar görmek istemiyorlar, yasakladılar. Buna bağlı yani organik oyuncaklara yönelik bir sektör oluşturmamız lazım. 

 

Niksar Ceviz Müzesi

 

Akademik olarak yapmak istediğim bir konu kaldı. O da şu, ben bunu başkanımızla da görüştüm. Bir müze yapmamız lazım "Niksar Ceviz Müzesi". Ben Hatay'ın Tarım Kırsal Kalkınma Planını hazırladım. Hatay'da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesini yaptık. Sayın bakanımız geldi, Orman Bakanımız bu müzeyi gezdi. Hatay'ı tıbbi ve aromatik bitkilerde Türkiye'de pilot il yaptı. Şimdi ben sizin aracılığınızla da Özdilek Bey'e bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bir müze yapalım. Eski bir Niksar evi bulalım, akşamları orda ceviz sohbetleri olsun. Benim geliştirdiğim o kadar çok Niksar'la ilgili ceviz çeşitleri var ki, onları koyalım. Büyüklerimizi dinleyelim, cevizi dinleyelim, Niksar'ı dinleyelim. Bu müzeler Osmanlılar zamanından kalma Niksar'la ilgili belgeleri toplayalım, eski resimleri asalım. Gelin bir arşiv yapalım. Niksar'da bir ceviz arşivi. Niksar'da ceviz sektöründe emeği geçenler, geçmişte bu sektörde ticaret yapıp başaranlar, hikayesi olanlar… Resimlerini koyalım, öyle değil mi? Cevizle ilgili yapılan makaleler, yazılan kitaplar; bunları toplayalım, bir müze oluşturalım. Türkiye'de bir ilk olsun ve dolar bu. Kültür Bakanlığından buna fon alınabilir. Orman Bakanlığından, Tarım Bakanlığından alınabilir. Size bir şey söyleyeyim mi? İddialıyım eğer düzgün yaparsak bunu. Bu kez bilim adamları gelip gezer. Cevize yatırım yapmak isteyenler gezer. Ben mesela şunu söyleyeyim;  eğitim yönüyle, kültür yönüyle, ekonomi yönüyle, doğa ve tabiat yönüyle farkındalık oluşturacak bir proje olur bu proje müzesi. Bunu yazalım kesinlikle desteklenir.

 

Hocam size de çok teşekkür ediyorum var olun. Bundan sonra bize düşen herhangi bir görev varsa sizinle de gönüllü olarak çalışırım. Niksar'da yaptığım tüm projelerde bir kuruş danışmanlık ücreti almadım, almam da. Çünkü ben seviyorum. Hep kendim harcadım. Bundan sonra da harcayacağım. Hep beraber gelecek nesillere biz Danişmend kültürünü devam ettirebilirsek benim için akademik olarak en önemli sorumluluk bu diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum.

 

KAYNAK KİŞİLER

Doç.Dr. Mehmet SÜTYEMEZ,

Ceviz Hakkında,  http://ceviz.ksu.edu.tr/?page_id=31

İbrahim YAVUZ, 1924-Erbaa (Hayati-Doğanyurt)

Salih ÖZDEN, 1926-Niksar

Orhan BAYRAKÇIOĞLU,1927-Niksar

Yücel SEZGİN, 1935-Niksar

Mustafa CELEPOĞLU, 1936-Niksar

Şaheste ÖZDEN 1939-Niksar

Ülker ATEŞER 1940-Niksar

Abdullah GÜVEN, 1946-Niksar

Sezai TAHMİSCİOĞLU, 1948-Erbaa

Sefa ÖZDEN, 1950-Niksar

İbrahim GÜVEN, 1950-Niksar

Nail YILMAZ 1950-Mesudiye

Zafer BAŞAR, 1953-Niksar

K. Ünal KAYNAR, 1955-Niksar

Mahmut AYBAK 1958-Niksar

Semih ÇOR, 1961-Niksar

Kaya YÜCE 1962-Niksar

Halis YILMAZ 1963- Mesudiye

Yaşar AKÇA 1966-Sivas

Kayhan ARGUN 1971-Niksar

İlhan YAZICI 1974-Vezirköprü

 

Atila YILMAZ 1975-Niksar 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250