TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI BASINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI


Bu makale 2018-04-26 13:17:57 eklenmiş ve 421 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin basın mensupları için düzenlediği bilgilendirme toplantısı davetine katıldım. Verimli bir toplantı yapıldı. Başkan önce toplantıya katılanları bilgilendirdi. Daha sonra soru-cevap şeklinde görüş alışverişi yapıldı. Güzel bir toplantı oldu. Her isteyen Tokatla ilgili görüşlerini özgürce ifade etme imkânı buldu.

Başkan dersine iyi çalışmış. Tokat'ın sorunlarını iyi tespit etmiş ve bu sorunların nasıl çözüleceğini güzel anlatımıyla tane tane açıkladı. Samimi bir bilgilendirme oldu.

İnsan eğitimi ile uğraştığımız için biz okuttuğumuz öğrencinin ne olacağını gözünden ve davranışlarından anlarız. Ona göre yöntemini belirler şekil vermeye çalışırız. 

Biz eğitimciler genelde öğrencilere iş yaptıracağımız zaman çalışkan ve zeki olanları tercih ederiz. Çünkü zeki ve çalışkan öğrenci kolay kolay kaytarmaz, verilen görevi eksiksiz yapar. 

Mesleki görevinde başarılı olmuş, şahsiyetli ve liyakat sahibi olan insanlara ihtiyacı var Tokat'ın… Yoksa geçen yıllar geri gelmiyor. Kaybeden Tokat ve üzülen Tokatlı oluyor. Sonradan hep yakınır elimizi ovuşturur vah vahlar çekeriz.         

Dr. Ali Çelik ve Meclis Başkanı Dursun Sansar ile Yönetim Kurulu Üyelerini heyecanlı pırıl pırıl parlayan gözleri, önünü iyi gören, hedeflerini iyi belirlemiş bir tavır içinde gördüm. Başkan ve ekibine başarılar dilerim. Tokat için bu ekibi bir şans olarak görüyorum.

20 yıldır Tokat'ta yaşıyorum ve 1998'de emekli oldum. Bir işletmenin müdürlüğünü yaptım. Uzun sürede dershane de çalıştım. Bunun yanın da on yıldır da köşe yazarıyım. Araştırmayı ve fikir üretmeyi severim. Tokat'ın sorunları ile ilgili çok yazılar yazdım. Fakat bugüne kadar hiçbir sivil toplum örgütü tarafından “Tokat'ın sorunlarıyla ilgili yazılar yazıyorsunuz ve çözüm önerilerinde bulunuyorsunuz” diyen bir toplantıdan bir davet almadım.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odasından telefonla daveti aldığımda hiç tereddüt etmeden “bu benim için onurdur, davet edilen yere gitmek sünnettir” dedim ve daveti kabul ettim. Teşekkür ederim Başkan'a ve Yönetim Kurulu Üyelerine...

Tokat çok ihmal edildi. Coğrafi konumu ve iklimi ile en güzel yerlerden birisi olmasına rağmen sahipsizliği nedeniyle devlet yatırımlarından nasibini alamadı. Amasya bizden küçük olmasına rağmen turizmde bizden daha ileride… Modern ekipmanlarla tarımını yapıyor… Sivas keza Tokat'tan daha canlı… Tokat içine kapanmış yardım eli bekleyen ve sahibini arayan bir noktada…

Tokat gerçek sahibini bulmuş… Yeni seçilen TSO'sının Tokat'a ivme kazandıracaklarına yürekten inanıyorum Başkan Dr. Ali Çelik bilgilendirme toplantısında Tokat'ın sorunlarını değerlendirmeleriyle kendini kanıtladı..

Başkanın İki saatlik sürede gündeme getirdiği, sorulara verdiği cevapları kısa özetlemek istiyorum:

*Bizce en önemli olan şey dertleşme, istişare, sohbet etme ve bir araya gelmek. Eğer biz bir araya gelip birbirimizi anlayamazsak birbirimize bize başkaları anlatmaya kalkıyor.. Dışarıdan kulaktan duyma bir şeylerle bir takım hadiselere yön vermeye çalışıyoruz ve insanlarla alakalı fikir yürütmeye çalışıyoruz.

*.Bizim ve bizim arkadaşlarımızın bulunduğu hiçbir ortamda üçüncü şahıslarla alakalı bir takım yorumlar ve dedikodular asla yapılamayacak. Bir şehri kendi içinden kemiren en büyük hastalıklardan bir tanesinin bu olduğunu düşünüyorum.

*Basın olarak, yöneticiler olarak topluma iyi örnek olmak zorundayız… Dikkatler üzerimizde olduğu için biraz daha yüksek tempoda çalışacağız ama biz bu şehre daha çok hizmet etme derdinde olduğumuz için yol alabilirsek çok memnun olacağız.

*Bizimle, arkadaşlarımızla ve kurumla alakalı bir şey duyduğunuzda bir şekilde bize ulaşın ve kafanızdaki soru işaretlerini bizimle gidermeye çalışın. Biz kader birliği yapmış insanlarız.

*Kurumları, insanları yok ederek sıkıntıya sokarak kendimize bir şey kazandırmanın hiçbirimize hiçbir şey kazandırmadığını yaşadığımız bu süreçte hepimiz gördük. Bu kafalar şehri göç şampiyonu yaptı.

*Bugün çok acil radikal değişikliler yapmak zorundayız ve bunları hızlı bir şekilde harekete geçirmek zorundayız.

*Hiçbir insana ve hiçbir olaya karşı beynimizin arkasında sabit bir fikir veya başka bir düşünce niyet yok. Duygularımızla hareket etme şansımız yok

*Bizim yol haritamızda isim, şahıs ve parti yok. Bizim yol haritamızda kurallar ve prensipler var.

*Tokat için güç birliği platformunu hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Birlikte hareket etme ve uzlaşma kültürünü yavaş yavaş oluşturmaya başlıyoruz.

*Alacağımız kararlar içerisinde Siyaset Vizyon Belgesi gibi bir belge de ortaya koyacağız. Orada “biz bu şehrin havasını teneffüs eden, bu şehrin sıkıntılarını ve sorunlarını bilen, birbirimizi daha rahat anlayabileceğimiz ve sıkıntılarımızı daha rahat ifade edebileceğimiz insanların Tokat'ta vekil sıralamasında uygun yerlerde olmasını istiyoruz” diyerek bir vizyon belgesi imzalayıp siyasi partilerin genel merkezlerine bizzat ben götürüp teslim edeceğim.

* TSO'nun mali durumu iyi değil. Biz bağımsız bir denetçi isteyeceğiz. Seyirtepe dâhil bütün hesaplarımızı inceleteceğiz, raporlaştıracağız. Şuan 3 bankadan kullanılan kredi var. Aylık ödemeler devam ediyor Bir takım borçlar da var.

*OSB'de kurallar koyacağız. Kurallara uyan kalır, uymayan babamızın oğlu da olsa dışarıda kalır. Yaptığımız bir şeyin arkasından Ahmet'i mağdur ediyorlar, Mehmet'i kolluyorlar gibi bir şey çıksın istemiyoruz.

*Hiç kimse bağımsız ve kendine münhasır değil. Biz de dâhil herkes bu şehre hizmet etmekle mükellefiz… Herkes belli kurallarla yürümeyi öğrenecek

*Devlet hastanesinde yeni bir ünite açılacaksa bunu bizden talep ediyor yönetici, biz de siyasileri arayıp randevu alıp projelendirip dosya haline getiriyoruz ve bakana götürüyoruz.

*Tokat'ta bir takım mal hizmet alım ihalelerinde artık yerli firmaların gözetilmesi lazım. Bunları hep mercek altına alıp araştıracağız.

*Bence Ticaret ve Sanayi Odasının yönetimi, basın, siyasilerimiz bir araya gelip bürokratları da karşımıza alıp “bakın arkadaşlar bundan sonra şehirdeki yerli ve mahalli firmaların desteklenmesi noktasında sizden de bir gayret bekliyoruz, bu işlerinde takipçisi olacağız.”

*Biz kendimize kötülük yapmazsak kimse bize kötülük yapmaz.

*Tokat Sigara Fabrikası için işçiler eylem yaparken kenarda bir sürü esnaf arkadaş, “hepsinin arabası, evi var kapansın da işsiz kalsınlar” diye laf atıyorlardı. Sonra ne oldu, sonra bir sürü esnaf kepenk kapattı. Tokat olarak bundan ders alamamış...

*Bundan bir ay önce şeker fabrikası ile ilgili konular oldu. Biz toplumdaki duyarlılığı artırmak yerine “STK'lar olarak alacağız” falan diyerek toplumun gazını almaya çalıştık. Tam tersi toplumu duyarlı hale getirmek lazımdı. Günü kurtarmak adına bir takım çabalar sarf ettik. Sigara fabrikasından sonra şeker fabrikası da satıldı. Tokat tarımı, ekonomisi çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Projeler geliştireceğiz. Çözüm önerilerimiz olacak ve takipçisi olacağız.

*Biz Tarım ve Ulaştırma Bakanlığının kapısında yatacağız. Çünkü Tokat'ın olmazsa olmazı tarım ve ulaştırma… Havaalanı ve Niksar-Ünye yolunun bir an önce açılması lazım.

*Tokat'ta tarımın ayağa kalkmasındaki en önemli nokta kooperatiflerin, birliklerin aktif olmasıdır.

*Bir spor çalıştayı yapmalıyız. Belediye Tokat Spor olmak zorundadır.

Çok samimiyiz, niyetimiz halis ve beynimizin arkasında başka bir plan yok. Siz olmadan, toplum olamadan, katılım olmadan hiç bir şey yapabileceğimi düşünmüyorum” dedi.

Konuşmalardan çıkardığım kısa satır aralıkları bunlardı.

Tokat'ın Turizm ve Tarım alanında bir çok imkanı olmasına rağmen bir türlü bunları kullanma imkanını elde edmedi.Tokatlı kendi imkanlarını kullanabilirse dışarıdan herhangi bir şey almaya ihtiyacı yoktur. 

Mesela;

*Dünya harikası Ballıca mağarası bunlardan birisi… Bunun tanıtımının yapılması.

*Sulusaray keza aynı, dünya'nın tanıdığı tarihi bir bölge, ayrıca kaplıcası ayrı bir değerdedir..

*Zile Kalesi'nin tanıtımı yapılmalı… Jule Sezar'ın meşhur sözü oraya aittir.”Veni,vici vidi) –Geldim,gördüm,yendim.

*Danişmentlere başkentlik yapmış tarihi kalesi, Ayvaz Suyu, Cevizi ve Üzüm Yaprağı iyi tanıtılmalı… Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak yol Tokat-Niksar-Ünye yolu… Niksar-Ünye arası yapılmayı bekliyor. Ona alternatif Ordu-Mesudiye –Golhisar-Sivas yolu yapıldı. Tokatlı uyuyor.

*Amasya'dan daha fazla tarihi eseri bulunan Tokat bunların tanıtımını iyi yapmalı… Gazi Osman Paşa'nın memleketi Tokat. Atatürk'ün Milli Mücadelede birkaç defa uğradığı bir yer.

*Reşadiye kaplıcalarının tanıtımı yapılmalı.

*Almus Barajının İsviçre'deki göllerden ne farkı var. Parkları bakımsız ve pislik içinde… Yıllarca yolu yapılamayı bekliyor.

*Topçam Yaylası Turizme açılmalı… Şenlikleri yapılıyor ama yolu yok. Niksar Çamiçi Yaylası daha iyi tanıtılmalıdır.

*Çamlıbel'e tünel yapılmalı… Tokat, Amasya ve Çorum ile beraber anlaşıp hızlı Tren'in buradan geçmesi sağlanmalıdır. 

*Tokat Spor'un Belediye Tokat Spor adını alması ve süper lige çıkması sağlanmalı…

*Turhal Şeker Fabrikasının sürekli çalışması sağlanmalı, kapanmaması için çalışılmalıdır.

* Havalanının bir an önce hizmete açılması sağlanmalı…

*Güneş Enerjisinden faydalanmak için vatandaşlar bilgilendirilmeli ve imkânlar sağlanmalıdır.

*Tokat ve İlçelerinin ürettiği malların kolay satabilmeleri için kooperatifler kurulmalı ve bunlar bir çatı altında toplanmalıdır. Meyve ve Sebze borsası kurulmalı

*Türkiye'de 13 ile bağlı ovalar birinci derecede teşvik alabilecek proje kapsamına alınmış. Komşumuz Amasya ve Yozgat ovaları var, Tokat maalesef yok. Neden?

Bunlara daha ilave edilecek tespitler vardır. Zamanla bunların değerlendirilmesi ve bunlarla ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Bunun motoru da TSO 'sı olmalıdır.

Allah çalışanları yardımcısı olsun. Tokatlı birlik içinde olursa, gücünü Tokat için kullanır ve başkalarının dümen suyuyla harekât etmezse eğer, kendi ayakları üzerinde durmayı başaracaktır İnşallah! 

Allah TSO'nın ve Tokatlının yar ve yardımcısı olsun. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250