- NÜKTEDAN -


Bu makale 2018-04-26 13:18:29 eklenmiş ve 2911 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

KAHVENİN FAYDA ve ZARARLARI

Herkesin zevkle içtiği ve keyif verici içeceklerimizin başında çay ve sonrada kahve gelmektedir.

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” Atasözünün içecekler arasında kahve kültürünün önemli bir yer aldığını ortaya koymaktadır.

Eskiden genellikle yaşlı insanlar içerlerdi kahveyi, son yıllarda içecekler arasında çay ve kahvenin de gençler tarafından çokça içildiği görülmektedir.

Kahvenin faydaları: Çağımızın kabusu haline gelen kanserin günde 1-3 fincan kahvenin içilmesi hastalık riskinin yüzde 13 azalttığını, ayrıca yapılan son çalışmalarda çileğin kanser genini tamamen değiştirdiğini, böğürtlenin ise kanser tümörü hücrelerinin gelişmesini engellediğini Prof. Dr.Erkan Topuz açıklamıştır.

Bir fincan Türk Kahvesinin öksürükten kansere, baş ağrısından safra taşı oluşumunun engellenmesine faydalı olduğunu anlatmıştır. Doç. Dr. Oğuz  Özyaral .

Kahvenin zararları: Aşırı kahve tüketiminin kalbin ritmini olumsuz yönde etkilediği DSO Uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı, kahvenin kansere yol açtığına ilişkin “Yeteri kadar çok kanıt olmadığını “bildirdi. ÇOK SICAK TÜKETİLEN TÜM İÇEÇEKLER GIRTLAK KANSERİNE NEDEN OLABİLİR'miş.

Çay ve kahvenin sıcak içekler için kullanılan plastikten üretilen bardakların, kanserojen madde olarak bilinen benzenden üretildiği için bu bardakların kullanılması halinde erkeklerde “testosteron” hormonu etkileyerek kısırlığa yol açabileceği açıklanmıştır. Prof. Dr. Selma ÇİVİ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kahvenin Keşfi: Kahve içme kültürü 11. Yüzyıla kadar gider .Kahvenin o tarihte asıl vatanı olan Etiyopya'dan Arabistan'a ihraç edilmiştir.

Persler bu yeni “İslam şarabını” canlandırıcı etkisiyle  cezbedebilir çünkü Müslümanlar için kesinlikle yasaktır. “Kahve” kelimesi Arapçada “ qahwah” kelimesinden gelmektedir.

15.Yüzyılın ikinci yarısında kahve MEKKE ve MEDİNE'den Arabistan Krallığına buradan da 510 yılında Mısır'a geçer .

16.Yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu en görkemli yıllarını  yaşıyordu . Kahve Arabistan, Asya, Anadolu, Suriye, Mısır ve Güney Doğu Avrupa'da giderek artan bir role kavuştu.

İlk kahvehaneler Şam ve Halep'te 1530 ve 1532 de açıldı.

“Kahve yemenden gelir, bülbül çemenden gelir.”       


Bir Fıkra                    

TEMEL İLE FADİME

Bir gün Temel ile Karısı Fadime gezmeye çıkmışlar. Temel ile Fadime'nin önünü eşkiyalar kesmiş. Eşkiyanın lideri demişki, eğer sizin adlarınız benim sülalemden değil ise sizi öldüreceğim demiş. 

İlk önce Temel'e sormuş, senin adın ne, Temel demiş seni öldüreceğim geç şuraya demiş. Fadime'ye sıra gelmiş ona da sormuş senin adın ne Fadime demiş, senin adın bizim sülalede var seni öldürmeyeceğim. Lider Temel'e geri dönmüş ve senin adın neydi diye unuttum demiş.

Temel'de adım Temel ama bana kahvede Fadime derler. Demiş…                                                                                                          

“Kahve yüzü karadır ama, yüzü ağartır.”        

“Kahve acı aslında sevgi saklı adında acı tatlanır çünkü muhabbet var tadında.”


BİLİRİM

Yazsam da, söylesem de düzelmezsin bilirim

Gel desemde hakka  gelmezsin bilirim.

Her tezde az da olsa gerçek payı bulur

Sen gerçek olana anti  lezsin bilirim.

                   Abdurrahim KARAKOÇ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250