OKULLARIN VE KÜTÜPHANELERİN ÖNEMİ


Bu makale 2019-02-07 18:42:55 eklenmiş ve 9372 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

İnsanların doğumdan ve hatta hamileliğin 7. ayından itibaren eğitime ihtiyaçları vardır. Yaşamları boyunca da her yaşta adım adım öğreneceği bilgileri zamanında ve yaşında öğrenmesi gerekir. Yaşında öğrenilemeyen bilgileri, daha sonraki zamanlarda öğrense de davranış biçimi haline getirilemeyecektir.

Anne-babaların çocuklarının yaşına göre eğitmeleri çok önemlidir. Çocuklarının alabilme (zeka) kabiliyetine göre; geleceğinin aydınlık olması için, bütün güçlerini kullanmalıdırlar. Çocuğun yaş ve zekasına göre öğrendiği bilgiler istikbalini belirler. Bitkilerin yaşamı için ne kadar güneş enerjisine ve ışığına gereksinimi varsa; çocuklarımızın da bilgiye ve beceriye o kadar ihtiyacı vardır. Günün koşullarına uygun olarak çocuklarımızın kültür ve düşünce dünyasını geliştirecek geleceğe hazırlayacak kendisini daima yenileyen öğretmenlere ihtiyaç vardır.

Çağdaş uygarlığa erişmek ancak ve ancak eğitimle mümkündür. Günümüz koşullarında eğitimsiz toplumların yaşama şansı yoktur. Toplumları çökertmek için can damarı olan okulları ve kütüphaneleri yoketmek akıl karı değildir. Üstünlük sağlanmak isteniyorsa bilgi ve teknoloji gücüyle ancak sağlanabilir. Aksi halde bilgi yuvalarını yokedenler çocuklarını cehaletin kucağına iterek ilkelleştirmeye mahkum ederler. Eğitimlerine engel oldukları çocukların sorumluluğunu vebalini nasıl taşırlar.

Çocuklar okuyup öğrendikçe ufukları genişler, anlayışları artar ve meslek seçimlerinde okuduklarından etkilenerek yeteneklerini geliştirirler. İstikbaldeki mesleklerinin özelliklerini belirlemeye başlarlar. Eksik kalan eğitim ve öğretim kolaylıkla tamamlanamaz.

BİR ÇOCUK DEĞİŞİR DÜNYA DEĞİŞİR.

NURSER GÖZE

Emekli Matematik Öğretmeni

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250