KÖTÜLER KENDİLERİNE, İYİLER İNSANLIĞA İYİ BİR DÜNYA İSTERLER!


Bu makale 2019-06-27 22:44:42 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Hani Başaran Holding'e ait özel jet Mart 2018'de İran'da düşmüş Başaran Holdinge ait özel jette, Başaran Halding'in sahibi Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran, 7 kız arkadaşı ve 3 kişilik mürettebat vardı. Yani 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazayla ilgili sosyal medyada, özellikle bazı kesimlerce bayağı acımasız yorumlar yapılmıştı.

Tabii ki o yorumları buraya almayacağım. Ama konuyla ilgili bir tweet dikkatimi çekmişti. Aradan geçen bunca zamandan sonra o tweet'i bugün buraya niçin aldığımı da açıklayacağım. 

Şöyle demişti sanatçı Haluk Levent attığı  tweet'te:

“Kendini "sağcı, islamcı, ırkçı, solcu" adlandıran hesapların 11 can için yazdıklarını görünce anlıyorsunuz "insan" olmanın ne büyük bir erdem olduğunu... Ve dünyayı ideolojilerin değil "insanlığın" kurtaracağını...”


Kimbilir belki de: ”Kotülerin tek amacı kendilerine daha güzel bir dünya hazırlamaktır. İyilerin tek amacı ise insanlığa daha güzel bir dünya bırakmaktır.” diyenler haklıydı!

Siyasi duruşu beğenilmeyebilir !

Müziğinden hoşlanılmayabilir!

Ama insanlığına, sosyal sorumluluk anlayışına ve insana yetişme gayretine bir şey denilmemeli !

Bazen, lösemi hastası bir çocukla düet yapıp onun hayalini gerçekleştirirken…

Bazen, Yozgat'ta olduğu gibi, evlerindeki halı ve kilimlerden kendilerine halı saha yapmaya çalışan çocukların derdine derman olmaya çalışırken…

Duyardık onu.

İşte bu Haluk Levent, CNN Türk ekranlarında yayınlanan 40 programında Buket Aydın'ın konuğu olmuş. Ünlü sanatçı, programda, Buket Aydın'ın  "Elfida'nın öyküsü ve sizi bu şarkıyı yazmaya iten nedenler neler?" sorusuna Haluk Levent şu şekilde cevap vermiş :

“Beyzanur çok küçük bir çocuktu ve küçüklük dönemini Cerrahpaşa tıp Fakültesi'nde yatarak geçiriyordu. Babası ve annesi çok güzel ve duygusal insanlar. Babası ile bir gün bir konserimde karşılaştık ve bana durumu anlattı. Ben de Beyza2nın yanına gitmeye başladım. Ona şarkılar çalıyordum. Durumu ile ilgili “Ne yapabiliriz?” diye düşündük.

O dönemde de Ahbap gibi birkaç arkadaştan oluşan grubumuz vardı onlarla bir şeyler yapmaya başladık. Evine gittim, hastaneye gittim. Hatta hemşireler ona iyi baksın diye hemşireler gecesinde de sahneye çıktım. Beyza çok kırılgan bir çocuktu. Zaten şarkının sözlerinde var. “Kim bilir kaç yüzyıldır sarılmamış kolların” diye. Anne ve babası devamlı nöbetteydi. “Sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu” cümlesi orada onun gözlerini anlatıyor. Gerçekten sisli gözleri vardı ve hep böyle umuda dair bakardı ama birçok şeyi hissediyordu. Bu şarkıyı yazmadan önce doktoru ile görüştüğümüzde doktoru bana “Bu kızımızı gözden çıkartmamız gerekiyor” dedi. İşte o 'gözden çıkartmak' kelimesi “Elfida”.

Sevgili Emrah Aydoğdu ile beraber oturduk bu şarkıyı yazdık. Bu şarkıyı benden dinliyordu ama kendisi olduğunu bilmiyordu. “Elfida beni terk etme sakın” diyordum ama “Beni fark etme sakın” dedim. Çünkü; “Beni terk etme sakın” desem kendisine alabilirdi lafı. Sonra maalesef kızımızı kaybettik. Kaybettikten sonrası çok daha ilginç. Anne ve babaya “Bir kız çocuğu” yapın dedim. Aradan bir yıl geçti bir kız çocukları oldu ve onun adını Elfida koydular. Geçtiğimiz günlerde karnesini aldı onun törenine gittim. Kendisi beni twitter'da takip ediyor. Paylaşımlar yapıyoruz. Beyzanur'un ruhu şad olsun.”


Dedim ya !

Tarzını beğenmeyebilirsiniz !

Duruşunu beğenmeyebilirsiniz!

Hatta hiç beğenmeyebilirsiniz!

Ama ya insanlığı ?

Ama şu şarkının hikayesini duyduktan sonra bir şeyler değişmiş olmalı !

Yoksa ? 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250