- NÜKTEDAN - KURAKLIKLA GELEN FELAKET


Bu makale 2019-07-01 20:15:37 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

5 Yılda 4 Bin 7OO Çiftçi İntihar Etmiş!

Hindistan'da, 5O dereceyi aşan sıcaklıkların yol açtığı kuraklık nedeniyle yüzlerce köy boşaltılmış. Güneyde ülkenin finans ve iş merkezi Mumbai'ye yaklaşık 4OO Km. mesafede bölgelerde onlarca köy terkedilmiş durumda. Susuzluk nedeniyle hasta ve yaşlıların dışında nüfusun yüzde 9O'nın evlerini terk ettiği belirtiliyor.


İngiliz Guardian gazetesi

Maharaştra eyaletine bağlı Beed kenti yakınlarındaki 2OOO nüfuslu Hatkarvadi kasabasında 1O-15 kişinin kaldığını aktarmış. Hindistan'ın en kurak bölgesi olan Maratvada'da ise son beş yılda 4 bin 7OOden fazla çiftçi intihar etmiş. Sadece geçen yıl intihar eden çiftçilerin sayısı 947. İmiş.”

Kuraklıkla gelen bu felaketler Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizi de etkilemektedir.

Avrupa'da sıcaklığın 4O derecenin üstünde olduğunu söyleyen yetkililer sıcaklığın daha da artacağı endişesi ile birçok okul ve benzeri yerlerin kapatılacağı ifade edilmektedir.


Dünyanın birçok bölgesini etkileyen aşırı sıcaklığın yurdumuzu da etkilemektedir.


Özellikle Karadeniz Bölgemizi etkisi altına alan sel felaketi birçok insanımızın ölümüne onlarca hayvanların telef olmasına ev arazilerin tahribine sebep olmuştur.

(HES) lerin yanlış alanlarda ormanlarımızın (ağaç) larımızın kesimi maalesef bu gibi telafi zor felaketlere sebebiyet vermektedir…!

“Her acının bir tatlı, her tatlının da bir acı yanı vardır.” 


Bir Fıkra:

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI

Deyimin öyküsü  Osmanlı tarihine dayanır. Yavuz Sultan Selim'in Yemen'i Osmanlı topraklarına katmasından bir süre sonra  Yemen'de isyan çıkmış, uzun uğraşlar sonra Yemen Fatihi Sinan Paşa duruma hakim olmuş; Yemen bundan sonra 4OO yıl Osmanlı egemenlinde kalmıştı.

Söylentiye göre, Sinan Paşa'nın askerleri bir gün çölde konaklamış. Yemek Pişirmek üzere hasır torbalar içinde mısır pirinçlerini yere serdikleri büyük bir çadırın üstüne dökmüş ve taşlarını ayıklamaya başlamışlar.

Bu sırada bir fırtına çıkmış ve rüzgarın savurduğu bir kum bulutu pirinçlerin üstüne inerek, ufak bir tümsek  halini almış. Kumların altında kalan pirinçlere bakakalan yeniçeriler arasında şakacı bir asker, arkadaşlarına,” Biz Allah'ın nimetini taşlı diye beğenmiyorduk, bizim gibi günahkar kullara üç beş taş az bile gelir. Asıl şimdi ayıklayın bakalım pirincin taşını. Yüce Tanrımız, Kabe'ye hücum eden fil sahiplerinin başına ebabil kuşları taş yağdırmıştı. Bizi başımıza da daha büyük taş yağdırmadan hemen tövbe edelim.” Diyerek arkadaşlarını güldürmüş.


MİSİLLEME

-----------------

Dikkat eyle geçmiyorum sırayı;

Bozar ise kader bozsun arayı.

Aç ekmeği sever, fakir parayı..

Bende seni seviyorum, darılma.

Abdurrahim KARAKOÇ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250