DERSHANELERİ KAPATMAK KOLAY DEĞİLDİR!


Bu makale 2013-11-22 12:37:45 eklenmiş ve 1289 kez görüntülenmiştir.
Adnan ÜNSAL


    Dershaneleri neden kapatamazsınız;
1- Dershaneler birer ticari işletmedir…
2- Dershanelerde başarılı olmak zorunluluğu vardır..
3- Dershaneler öğrencilerine özel hizmet verirler..
4- Dershaneler öğrencilerinin (Müşterilerinin) kapasitelerine göre ders verirler..
5- Dershaneler verdikleri özel hazırlanmış dokümanlarla öğrencileri yetiştirirler.
6- Dershaneler piyasa ekonomisi gereği hizmette rekabet ederler.
7- Dershaneler öğrenci velilerini sıklıkla bilgilendirirler..
8- Dershaneler ihtiyaçtan doğmuştur..

    Dershaneleri MEB okullarındaki Eğitim-Öğretim sistemlerini değiştirmediğiniz, iyileştirmediğiniz sürece kapatamazsınız.Bunu yapmaya çalışan tüm iktidarlar maalesef başaramadılar.Her gelen iktidarın M.E.Bakanlıkları, kendi içlerinde oluşturdukları heyetlere yeni sistemler icat ettirdiler yada dışarıdan transfer ettikleri sistemleri uygulamaya soktular.Bu sistemlerin en uzunu bir iki yıl sürdü ama beklenen netice alınamayınca değiştirildi..Bu böyle sürdü gitti.Yıllarca, bizde burada haddimiz olmadan çok bilmişlik yaparak yazdık durduk.MEB okullarında eğitim öğretim nasıl olmalıdır konusunda ahkamlar kestik.Ama siyasi kimliğimiz olmadığı ve büyük bir holdingin sahibi olmadığımız için heralde dikkate alınmadı..!

    Bir defa daha anlatalım tam sırası..MEB okullarımızda neler yapılabilir;
1- Okullarımız özerkleştirilmeli.Birbirinden bağımsız yönetilmeli,tedrisat aynı olabilir ama iç işlerinde serbest olmalı.
2- Birbirleri ile rekabete yönlendirilmeli
3- Yeni nesil öğretmenler staj dönemini özel okullarda veya başarılı okullarda yapmalı..
4- Okul Müdürleri öğretmen olmamalı, işletmeci, halkla ilişkiler okumuş deneyimli yöneticilerden oluşmalı.
5- Yönetici ve öğretmenlerin maaşları başarı derecelerine göre belirlenmeli..
6- Öğrenci sınavları en aza indirilmeli
7- Orta öğretimden itibaren kabiliyetlere göre öğrencilere yönlendirmeler yapılmalı ve bu yönlendirmelere göre eğitimler verilmeli.
8- Liseden sonra sınavsız olarak gidebileceği üniversiteler yüksek okullar belirlenmeli,öğrenci tercih ettiği okula kayıt yaptırabilmeli..

    Son zamanlarda Dershanelerin kapatılması konusunda MEB yetkilileri tarafından hazırlanmış taslak kanun tasarısında Dershanelerin ve Etüt merkezlerinin 2014 den itibaren kapatılacağı maddesi yer almaktadır.Ülkemizdeki dershanelerin büyük çoğunluğunun sahipleri olan (kimsenin inkar edemeyeceği gibi) Dershane konusunda çok başarılı olan, Gülen Camiasına sempatizan gönüllü iş adamlarının kurdukları şirketlerin sahipleri ve Dershane yöneticileri yoğun bir kampanya ile Dershanelerin kapatılmasına karşı çıktılar. Bizce de haklıydılar. İki yıldır konuşulan ve özel okullara dönüşümü istenen bu dershanelere olan talep asla azalmadı aksine arttı. Çünkü MEB okullarında eğitimde eşitlik ve oturmuş sistemler halen yoktu. Şırnak la-İzmir okullarında eğitim halen çok farklıdır. Üniversite sınavlarında ise sorular aynıdır. Bu adaletsizlik kaldırılmadığı sürece Dershanelere olan ihtiyaç asla bitmez. Okullarımızdaki eğitim düzeyi düzeldiğinde ve Eğitimde eşitlik sağlandığında Dershaneler kendiliğinden kapanacaktır. Yeter ki binlerce öğretmen ve hizmetlinin çalıştığı, yüz binlerce öğrencinin rağbet ettiği Dershanelerin kapatılması siyaset malzemesi olmasın. İnşallah bir orta yol bulunur. Tarafların itidalli olması,istişare yolunu tercih etmeleri sevindiricidir..İnşallah olumlu neticeler alınır..

    EĞİTİM SİSTEMLERİMİZİN OTURMASI KALICI OLMASI “GELİŞMİŞ ÜLKE” KONUMUNA ULAŞTIĞIMIZIN GÖSTERGESİ OLACAKTIR.

    GÜLÜŞÜNÜZ GÖZLERİNİZE IŞIK OLSUN
 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Ampul patlasın
Ampul patlasın 2013-11-27 06:06:50
Sayın ÜNSAL Müşteri tanımlamanız çok incitici.Elinizi vicdanınıza koyup emekleri göz ardı etmezseniz seviniriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250