diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

ÖĞRETMENLER GÜNÜ


Bu makale 2013-11-23 20:55:40 eklenmiş ve 1611 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

    Milletleri medeniyetin zirvesine ulaştırmanın, topluma huzurlu ve mutlu bir hayat ortamı sağlamanın en emin yolu sistemli bir eğitim, daha önemlisi de bu eğitimi verecek öğretmenlerdir.

    Bir öğretmenin mesleki başarısı, okula başlarken duyduğu meslek aşkı ve bu aşkın kazandırdığı mesleki kişilik ve ruhsal doyumla orantılıdır. Bu kişiliği ve ruhsal doyumu da gayesi öğretmen yetiştirmek olan eğitim kurumlarında almak mümkündür. Zira Öğretmen Okuluna başlayan bir öğrenci;
    Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
    Nura doğru can atan Türk Genciyiz
    Yeryüzünde yoktur olmaz Türk'e denk,
    Korku bilmez soyumuz
        Şanlı Yurdum, her bucağın şanla dolsun,
        Yurdum seni yüceltmeye andlar olsun.       
    Dizeleri başlayan Öğretmen Marşını öğrenerek mesleğine adapte olur ve Meslek Andını içerek, tek hedefinin Yurdu yüceltmek olduğunu peşinen kabul ve ilân eder.
    Okulu bitirdiğinde ise;
    Öğretmenim, fikrimi cehle karşı biledim,
    Tanrıma el açıp da mesleğimi diledim,
    Bu ülkü benim ülküm, bunu ben besteledim,
    Dünyaya kanat oldu, benim ilmimle fendim,
    Ben çocuklarım için, yaşayan öğretmenim.  

Dizelerinde ifadesini bulan bir teslimiyetle kendisini, vatanına ve öğrencilerine adadığını, meslek aşkının kara sevdaya dönüştüğünü, peşinen kabul ve ilân eder.
    Başlangıçta öğretmen olma düşüncesi olmayan, branşında iş bulamayan, boş kalıp geçim sıkıntısı yaşamamak için hasbelkader öğretmen olanlar, ne Öğretmen Marşını bilir,  ant  içer  ne  de   Öğretmen  Şiirini  bilir,  o  hazzı tadar  ne  de  kendini  vatana  ve  öğrencilerine  adayan  öğretmenin  azim  ve  kararlılığını gösterir,  o  coşkuyu  yaşar.
    Ama  ne  acıdır ki ;  Günümüzde  öğretmenlik  sadece  bilgi  birikimi  ile  izaha  çalışılmış yaklaşık   15-16  senelik  tahsil  hayatında  öğretmen  olmayı düşünmemiş  kimseler  iş bulamadığı için  öğretmenlik  mesleğini  seçmek  zorunda  kalmışlardır.  Bu  hata  onların  değil;  Öğretmenliği  sıradan  bir  meslek  olarak  gören,  Millî Eğitim  Teşkilâtına  yabancı Bakanlar,  doğru  bildiğini  bir  üstüne  karşı savunma  cesaretini  gösteremeyen  Millî Eğitim  Şurası,  Talim  Terbiye  Kurulu,  Teftiş Kurulu  Üyeleri  ve  her  eğitim  kademesinin  Genel  Müdürleri'nindir.
    Bu  konuda  1957  yılında  Tokat  İlk  Öğretmen  Okulu  Müdürü olan ( rahmetli  oldu  ise  Allah(celle   celâluhû)   mekânını Cennet  etsin,  yaşıyorsa  sağlık  ve  huzur  versin)  Hakkı  ARIKAN ;  zaman - zaman  bizlere  nasihat  ederken  "  hepiniz  okulu  bitirip  öğretmen  olabilirsiniz  ancak;  bu  mesleğin  özelliklerini  taşıyan  Öğğğretmen    olamazsınız"  derdi.
    Hepimizin hayatında tahsil  hayatımız  boyunca  unutulmayacak  izler  bırakan,  kişilik  kazanmamızda  emeği  geçen,  bize  hayatı öğreten   öğretmenlerimiz  vardır.
    Benim  hayatımda  iz  bırakan,  unutamayacağım,  İlkokul   1.  sınıftaki  öğretmenim  Fehmi  GÜRLER,  2.  sınıftaki  öğretmenim  Ferit  GÜNAL,  3.  sınıftaki  öğretmenim    Ahmet  ÖRS,  Orta  Okul  yıllarında;  Okul  Müdürümüz  Abidin  AYDIN,  bana  azmin  elinden  hiçbir  şey  kurtulmaz  ve  zararın  neresinden  dönersen  kardır  hayat  düsturunu  öğreten,  Matematik  Öğretmeni m   Bahire  ARDIÇ,  Rezan  ERDİL,  Bekir  ULUSOY,  Rıfat  ERDİL,  Lütfü TURHAN,  Öğretmen  Okulunda;  Öğretmenlik  Mesleğinin  vecibeler  olan;  kişilik,  sempati,  meslek  aşkı ve  feragati  aşılayan;  Hakkı ARIKAN,  Necmiye  AYBASTI,  Osman  AYBASTI,  Resim  Öğretmeni  Kemal  ONARAN,  Halil  ÇUBUKLUSU,  değişik  yönetim  anlayışı ile  Faruk  SÜKAN,  Gazi  Eğitim  Enstitüsü'nde  ise  bende  unutulmaz  izler  bırakan,  " ilim  cesaret,  cehalet  küstahlık  verir, cesur  olabilmek  için  branşına  hakim  olacaksın  ve  özlük  haklarını çok  iyi  bileceksin "  diyen  Vasfi  Mahir  KOCATÜRK'Ü  unutmam  mümkün  değildir.
    Öğretmenliğin   bu  ulvi  hasletlerinin  daha  iyi  anlaşılabilmesi  için;
    ÖĞRETMEN  MUMA  BENZER,  ERİR  FAKAT  AYDINLATIR.
    BANA  BİR  KELİME  ÖĞRETENİN  KIRK  YIL  KÖLESİ OLURUM.
     ÖĞRETMENİN  VURDUĞU  YERDE  GÜL  BİTER.
    ÖĞRETMENLER  YENİ NESİL  SİZİN  ESERİNİZ   OLACAKTIR.  gibi veciz sözlerle ifadeye çalışılmıştır.

    Sözün  özüne  dönecek  olursak;  Ülke  gençliğine  sahip  olmanın  1.  şartı çağdaş bir  eğitim  ve  bu  eğitimi  verebilecek  meslek  aşkı ile  mücehhez  öğretmenlerdir.

    En  halisane  duygularla  tüm  öğretmen  arkadaşlarımın   Öğretmenler  Gününü kutlar,  sağlıklı ve  başarılı yıllar  temenni  ederken,  Emekli  olan  öğretmenlerimize  de  sağlıklı nice  yıllar  diler,  rahmete  intikal  edenlerin de  mekânlarının  Cennet  olmasını dilerim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400