TOKAT'TA CUMHURİYET'İN BİR AYDINLIK MEŞALESİ İLKOKUL ÖĞRETMENİM NEZİHE KİPER -2-


Bu makale 2019-11-28 19:45:54 eklenmiş ve 445 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Ve Hayatı:

Nezihe Kiper 1921 yılında Tokat'ta doğdu. Babası Kars'tan Tokat'a göç eden bir aileden Edebiyat öğretmenliği ve müftülük yapmış olan Ahmet Orhan Gürgünoğlu, annesi Malatya Arapkir eşrafından Şahender Hanımdır. Ruhsat, Hüceste, Sebati ,Ferhunde adlı beş kardeşin yaş itibarıyla üçüncüsüdür.Küçük yaşta babasının görevi nedeniyle ilkokulu Malatya 'da   okumuştur.1933 yılında mezuniyetinden sonra yatılı olarak kazandığı Bursa Kız İlköğretmen Okulu'na gitmiştir.

Okuldan mezun olunca Tokat'a tayin istemiş, 1940 yılında on dokuz yaşında genç bir öğretmen olarak Niksar Gazi Ahmet İlkokulu'nda göreve başlamıştır. 1941 yılında Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i Artova Gazi Paşa İlkokulu'ndan naklen geldiği bu okulda 4. sınıfta okutmuştur.(Yekta Güngör Özden Bey ile 20 Kasım 2019'da yaptığımız telefon görüşmesinde Nezihe Hanım'ın kendisine Harman Dalı ve Kazaska olarak bilinen Şeyh Şamil oyununu öğrettiğini ve bu oyunları sahnede oynadığını belirtti.) Burada 1942 yılında meydana gelen depremi yaşamış, kurtarma çalışmalarına katılmış, halkla beraber o da bir müddet çadırlarda kalmıştır.

1950 yılında Palu 1922 doğumlu Palu PTT Müdürünün oğlu Tokat İlköğretmen Okulu Tarım Öğretmeni Cavit Kiper'le evlenmiştir. Aile bugünkü GOP Bulvarı üzerindeki Peri Konağı olarak bilinen Nuri Peri'nin evinin 1.katına yerleşmiştir.( Bu evin sahibi Nuri Peri'nin kızı Necla Peri Ablamla bu ay içinde yaptığım görüşmede de şunları anlatmıştı: Ben ilkokul 2. Sınıfa gidiyordum Nezihe Hocamızın evlenip de ailecek bizim eve taşındıklarında. Babam Nezihe Hoca'nın babası,  emekli Müftü Ahmet Orhan Gürgünoğlu'nu çok sever ve saygı duyardı. Oldukça ihtiyar olup bastonla gider gelirdi. Onun Behzat'ta  saat kulesi yakınında küçük bir  dükkanı vardı, orada oturur, arzuhalcilik yapar, dini kitapları okur, misafir kabul ederdi.Bir gün Behzat Deresine büyük bir sel gelmiş ,müftü efendinin  bütün kitaplarını götürmüş o da çok üzülmüştü.Sanırım 1959 yılına kadar da bizim evde oturdular.Babamın kız kardeşi olmadığı için Nezihe hanıma ve kız kardeşlerine bizim hala dememizi istemişti.Öylesine  akrabadan öte bir aile gibiydik. Hala da çocuklarıyla görüşüyoruz.)Bu mutlu evlilikten 1951 yılında Tokat'ta kızları Ayşe Nüvit doğmuştur. İkinci evlatları Orhan Bülent ise 1953 yılında Cavit Bey'in Pamukpınar Köy Enstitüsü ve Nezihe Hanımım Yıldızeli Cumhuriyet İlkokulu'ndaki görev yaptıkları dönemde Yıldızeli'nde doğmuştur.

1954 yılında Tokat'a tayin olmuşlar, Cavit Bey Tokat İlköğretmen Okulu'na Nezihe Hanım da İbn-i Kemal İlkokulu'nda göreve başlamıştır. Bundan sonra Gazi Osman Paşa İlkokulu, Tokat Halk Kütüphanesi, Gazi Paşa İlkokulu'nda çalışmış tekrar İbn-İ Kemal İlkokuluna dönmüş 1972 yılında bu okuldan emekli olmuştur.

Emeklilik sonrası çok sevdikleri Tokat'tan ev almışlar ancak Bülent'in Ankara'daki üniversite tahsilinde yanında olup daha rahat bir ortamda okuyabilmesi için 1973 yılında Tokat'ta GOP Bulvarı üzerindeki satın aldıkları evi satarak Ankara'ya yerleşmişlerdir.

İstanbul'da teyzesinin yanında okuyan kızları Ayşe Nüvit Eczacı ve Ankara'da öğrenim gören oğulları Orhan Bülent okullarını başarıyla tamamlayarak Jeoloji-Jeo Teknik Mühendisi olarak iş hayatına atılmıştır. Burada siyasi çalışmaların içinde kendini bulan Nezihe Kiper Rahşan Ecevit'in en yakın dostları arasına girerek onunla birlikte hareket etmiştir. Eşi Cavit Kiper'i 30 Nisan 1984 'de kaybeden Nezihe Hanım da yetiştirdiği binlerce öğrencisini yetim bırakarak 25 Ekim 1999'da aramızdan ayrılmıştır.

Evet, öğretmenim ben sizin sözünüzü tuttum. Sizin gibi gözlerinizden, yüreğinizden aldığım ilmi, sevgiyi, saygıyı, çerağı Anadolu'da yakmak için öğretmen oldum. İlk görev yerim olan Erzurum'un Palandöken Dağlarının en ücra köşelerindeki köylerden başlayarak, Artvin, Arhavi'nin masmavi denizinin sahillerinde, Göğe bakan topraklar Şavşat -Efkâr Tepesi'nde, sizinde uzun yıllar hizmet ettiğiniz tarih, tabiat, kültür şehri eşimi bulduğum Niksar'da, Tokat'ta 36 yıl İstiklal Marşını okudum, okuttum. Bu Milli Marşı ruhunda yaşatan vatansever öğrenciler yetiştirdim. Şimdi her biri memleketimizin değişik yörelerinde görevlerinin başında, kurdukları yuvalarla birlikte memleketlerine ilim ışığını taşımakla meşguller.

Ben sözümü tuttum öğretmenim. Annesi Tokatlı İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY'un torununu ilk kez Tokat'a getirebilme onunla Niksar'da, Reşadiye'de Artova'da, Pazar'daki okullarda bu marşı okuma ve okutma onurunu yaşadım. 

Bize dürüst olmayı, eğilmememizi öğretmiştiniz. Sözünüzü tuttum düştüysem kalkmasını bildim, başardım, haksızlıklar karşısında eğilmedim,  gönüllerdeki makamları bir kenara bırakıp bu dünyanın geçici makamları için kimseye tevessül etmedim, takla atmadım, güzel dostlar edindim, bazen tek başıma bazen ekip arkadaşlarımla 12 eseri gün yüzüne çıkarabilme gayreti içinde oldum öğretmenim. 

Vicdanım rahat görevimi tamamladım öğretmenim. Ruhun şâd, mekânın cennet olsun... 

Öğretmen Gününüz/ günümüz kutlu olsun efendim.

*Verdiği bilgiler ve gönderdiği fotoğraflar için Nezihe Kiper öğretmenimin oğlu Jeoloji-Jeo Teknik Mühendisi Orhan Bülent Kiper Ağabeyime çok teşekkür ederim. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250