GÜLMEK SERBEST!


Bu makale 2019-12-07 20:20:27 eklenmiş ve 269 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Kömürlü termik santrallerin filtresiz bacayla çalışma süresini uzatan kanun teklifi, çevrecilerin haklı tepkisi sonucu geri çekilmişti.

Ama iktidar ve küçük ortağı kararlıydı!

Süreyi uzatacaklardı!

Taktırmayacaklardı o filtreyi, zehir saçan bacalara!

Yeniden getirdiler meclise.

Söz konusu madde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 21 Kasım 2019 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarıyla kabul edildi!

Kanun teklifi içerisinde yer alan 50'nci madde ile kömürlü termik santrallerin çevre mevzuatına uyum süresinin 31 Aralık 2019'dan 30 Haziran 2022'ye kadar uzatılması öngörülmüştü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin evet dediği yasayı veto etti.

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda evet diyen partinin de genel başkanı!

Bir tuhaflık var ama!

Cumhurbaşkanı doğru olanı yapmıştır. Sebebi ne olursa olsun!

Orası tamam da!

Meclisteki oylamada yasanın geçmesi için evet verenlerde var bir tuhaflık!

Mesela, meclisteki oylamada kanun teklifine “Evet” diyen, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “MHP tarafın sloganlaştırılan 'Çevrecilik Milliyetçiliktir' anlayışıyla, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 15 termik santrale flitre takılmasını erteleyen kararı veto etti. Zat-ı devletlerine şükranlarımızı arz ederiz” demiş!

Çevrecilik milliyetçiliktir doğru ama senin yaptığının adı nedir arkadaş?

Yahu niye evet dedin o zaman?

Sadece o da değil!

AKP'den de bazı isimler, benzeri açıklamalarda bulundular!

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmiş! Ünal sosyal medya hesabından, “Bu anlamlı karardan ötürü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a tüm Kahramanmaraşlılar olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Kararın şehrimizdeki Milli Mücadele bilincine derin katkılar sağlayacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum” diye yazmış!

AKP Kahramanmaraş vekili Ahmet Özdemir de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Cumhurbaşkanımız milletvekillerimizin çabalarını ve vatandaşlarımızın beklentilerini göz ardı etmedi” diyerek teşekkür etmiş!

Kahramanmaraş'ın bir diğer AKP milletvekili Mehmet Cihat Sezal da “Hemşehrilerimiz adına teşekkür ederiz” paylaşımında bulunmuş!

Söz konusu santrallerin Türkiye'nin elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 17-18'ini karşıladığını söyleyip, “Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zarureti, insan sağlığı ve çevrenin korunmasından önemlidir!” diyerek evet oyu verenler bunlar değilmiş sanki!


"Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zarureti, insan sağlığı ve çevrenin korunması amacının önüne geçmemelidir"  diyen Cumhurbaşkanlığı veto gerekçesini de alkışlamışlardır!


Bu bir yanlıştan dönme gibi gözükmüyor!

Size nasıl görünüyor? Bilemem!

Mevlana'nın bir sözüyle bitirelim yazıyı.

“Düşündüğünü söyle, söylediğini yap, yaptığının arkasında dur; ama dikkat et sözünün altında ezilme!” 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250