NİKSAR'DA SANDIKÇILIK (8) “Yeni Bir Heyecan, Hediyelik Kilimli Sandık Kursu…”


Bu makale 2020-01-08 11:31:15 eklenmiş ve 22165 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Niksar EML)'nde açılan Hediyelik Kilimli Sandık kursunun usta öğreticisi ve sandık ustası Bekir Hanelçe ve kursiyerlerle görüşmek üzere okulun mobilya atölyesine gittiğimizde sadece Bekir usta ve kursiyerleri değil, Bölüm Şefi Yusuf Bıyıkoğlu, Atölye şefi Ergün Zengin ve Okul müdürü Mehmet Yılmaz'ı da atölyede buluyor ve onlarla da Mobilya bölümünün faaliyetleri hakkında bilgi alıyoruz. 

 

Önce Usta Öğreticimiz Bekir Hanelçe'yi tanıyor ve çalışmalar hakkında bilgi alıyoruz. 

 

1979 Niksar doğumluyum. Sandık işi ile uğraşıyorum. Baba mesleğim, yirmi beş yıldır sandık yapıyorum, babamdan devraldım bu işi. Tabii önceden normal çeyiz sandıkları yapıyorduk. Klasik çeyiz sandıkları, yazma sandıkları, takı sandıklarını kilimli değil de klasik model üzerine hafif süslemeler, oymalar yaparak imal ediyorduk. Hediyelik kilimli sandık eskiden yoktu yeni bir iş, on beş yirmi yıllık bir mazisi var. Şu anda hediyelik revaçta olduğu için ağırlıklı olarak hediyelik çalışıyoruz. 

 

 

Kilimli Sandık İşi Nasıl Başladı?

 

Kilimli sandık işine Atalay abi ile birlikte başladık. Biz aslında klasik ceviz çeyiz sandıkları yapıyorduk. Atalay abi kilimli sandık işine başlayıp aldığı siparişleri yetiştiremeyince biz ona istediği ölçülerde sandık yapmaya başladık. Biz sandıklarını yapıyorduk, Atalay abi kilimlerini kaplıyordu. Daha sonraları kilimli sandığa rağbet olup pazarı genişleyince bizde bu işe yöneldik, kendimiz kilimimizi ve malzemelerimizi aldık, sandığı yapıp kilim kaplamaya ve pazarlamaya başladık. Bu şekilde gelişerek devam etti ve bu günlere geldik.

 

Niksar Dışında Çalışmalarınız?

 

Zile'den bir teklif geldi ve Halk eğitim vasıtasıyla sekiz ay süreli bir Hediyelik Kilimli Sandık kursu açtık. Bir atölye kiralamışlardı, orada çalışmalarımıza devam ettik.

 

Artvin Şavşat'ta iki haftalık bir kurs vermiştim. Burada Başçiftlik eski kaymakamımız vardı Cemil Sarıoğlu bey, onun aracılığı ile oraya gittim ben iki haftalığına. Oradaki ustalara kilimli sandığın püf noktalarını, hassas yönlerini göstererek öğrettik. İşte boyası olsun, kilimin kaplanması olsun, kilidin takılması onları öğrettim. Ustalar işi hemen öğrenerek yaptılar fakat potansiyel olmadığı için öyle aşırı bir satışları olmadı. 

 

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Niksar EML)'ndeki kurs nasıl açıldı?

 

Okulumuz Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Bölüm Şefi Yusuf Bıyıkoğlu hocamız ve Okul Müdürümüz Mehmet Yılmaz Beylerden teklif geldi. Halk Eğitim Müdürümüz Bünyamin Çelik Bey'de bir kurs açmak istiyordu. Bu vesileyle okulumu atölyesi de hazır kurulu olduğu için öğrencilerimize yönelik kursumuzu açtık ve imalata da başladık. Kursumuzu on üçer kişilik iki grup halinde düzenlendi. Birinci grup üç buçuk ay devam edecek onların kurs tamamlanınca ikinci grupta üç buçuk ay devam edecek ve yedi ay sonunda yirmi altı öğrencimiz kursu tamamlamış olacak. Eğer talep olursa bu kurslar sonra da devam edecek. 

 

Arkadaşlarla dersleri bitince akşama kadar devam ediyoruz, hafta sonları ise mesai yapar gibi sabah sekiz, akşam beş devam ediyorlar. Kendilerinden memnunum. Aslında talep daha fazla idi ama köylerde yaşayan arkadaşlarımız hafta sonları gelemeyecekleri ve hafta içi de geç saatlere kadar kalamadıkları için çok istedikleri halde kursumuza katılamadılar. Katılan arkadaşlarımız istekliler hevesleri de el becerileri de var. Ne istersek, ne iş verirsek yapıyorlar. Yapmak istiyorlar yani özellikle makinaları da kullanmak istiyorlar. 

 

Neden Hediyelik Kilimli Sandık Kursu?

 

Tabii sandığın günümüzde özellikle kilimli hediyelik sandığın iyi getirisi var Niksar'a. Biz kendimiz ekmeğimizi geçimimizi tamamen bu işten kazanıyoruz. Sadece sandık yapıyoruz mesela, sadece bundan geçiniyoruz. Toplu sipariş geliyor, iki bin beş yüz üç bin sipariş geliyor ama alamıyoruz. Niye alamıyoruz çünkü yeterli eleman yok, kalifiye eleman yok, biz de yetiştiremiyoruz. Bu kursiyerler yetiştiğinde biz de siparişleri gönül rahatlığı ile alırız. Eleman sıkıntımız olmaz o zaman. Aslında ustalarımız var isteler yaparlar ama çok çeşit istemiyorlar. İşte klasik model seri çalışalım, üç tip sandıkta devam edelim, paramızı kazanalım fazla çeşide gerek yok diye düşünüyorlar ama ben de her çeşidi var. Müşteri ne istedi mesela tespih sandığı, tespih sandığı yaparım. Yazma sandığı mı istedi yazma sandığı yaparım. Silah mı koyacak silah sandığı yaparım. Yani müşteri ne isterse ona göre silah yaparım. Müşteriyi kapıdan geri göndermek değil de müşterinin isteğini yerine getirip onu kazanmaktır bizim amacımız. 

 

Kursiyer öğrencilerimize Neden bu kurs diye sorduğumuzda hem kendilerini tanıtıyor hem de kısaca amaçlarını açıklıyorlar.

 

Adım Emrah, soyadım Korkmaz, Çalca köyünden geliyorum. Kilimli sandık yapımını öğrenmek için bu kursa katıldım. İleride işsiz kalırsam ikinci bir mesleğim olsun diye bu kursa katıldım.

 

Yusuf Önder, Niksarlıyım, ben de öğrenmek için katıldım. İkinci bir mesleğim olsun diye bu kursa katıldım ve zevkle devam ediyorum.

 

Taha Oran, Niksarlıyım. Sanat altın bileziktir sözüne uyarak ben de zevkle devam ediyorum. 

 

Serkan Tonkal, ben de Orduluyum. Çalışıp öğrenmek için geldim eğer ileride bir işim olmazsa bu işe devam ederim diye düşünüyorum.

 

Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı 1984-1985 eğitim öğretim yılında açıldı.

 

Okul müdürü Mehmet Yılmaz, Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı'nın 1984-1985 eğitim öğretim yılında açıldığını, şu anda 4 öğretmen ve 55 öğrenci ile eğitim faaliyetlerini devam ettiğini söylüyor. Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı'nın okulun en aktif alanı olduğunu ifade ederek sadece Niksar'da değil ilimizdeki en aktif döner sermaye çalışmaları olan alanlardan olduğunu açıklıyor. 

 

Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı'nın amacı ve çalışmaları hakkında ise Bölüm Şefi Yusuf BIYIKOĞLU bilgiler veriyor.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı çerçeve öğretim programları dahilinde alanımız İç mekân ve Mobilya Teknoloji dalında eğitim vermektedir. Alanımızın amacı;  verilmekte olan meslek eğitim ile iş ve hizmet hayatının ihtiyaç duyduğu mobilya sektörüne nitelikli ara elaman yetiştirmek, yüksek öğretim programlarına öğrencilerimizi hazırlamak ve topluma yararlı, toplumsal değerlerle örtüşen, ülkemize yakışır bireyler yetiştirmektir.

 

Alanımızda mesleki eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, okulumuz Döner Sermaye İşletmesi bünyesinde,  Niksar' da bulunan her kademedeki eğitim kurumlarının, Resmi, özel kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda;  her türlü ahşap, mobilya ve dekorasyon işleri yapılmaktadır.

 

Alanımız, ekip ruhu ile birlik ve beraberlik içinde çalışarak çeşitli faaliyetlerde  etkin olarak görev almıştır. Niksar'daki tarihi evlerin restorasyon çalışmalarında, Bayram kutlamalarında kullanılmak üzere temsili Bandırma Vapuru yapımında, Fuarlarda başarılı çalışmalarla adından söz ettirmiştir.

 

Şu günlerde yeni bir işe başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Niksar'ın meşhur kilim desenli hediyelik sandığı…

 

Niksar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanları kursu, Alanımız öğrencilerine usta öğreticimiz Bekir HANELÇE tarafından verilmeye başlanmıştır. Bizim şu anda büyük bir gayret ve istekle yapımına başladığımız bu ürün esasında yeni bir çalışma değil, uzun yıllar öncesine dayanan bir geçmişe sahip. 1995 yılında yani 25 yıl önce  Niksar da göreve başladığımda  Ahşap ceviz sandıklar yapılmakta idi, bunlar evlenecek kızlarımızın o güzel çeyizlerinin saklandığı sandıklardı.  Bunun yanı sıra  hediyelik minyatür ceviz sandığı yapımı da o dönemde yeni yeni başlamıştı. O zamanlarda bu hediyelik sandığın yapımına Sn. Atalay ATİLLA öncülük etmiş  ve hatta sadece Niksar'la sınırlı kalmamış, Amerika ve İngiltere gibi ülkelere de gönderilerek, Niksar'ın tescillenmiş bir aksesuarı olma sıfatını kazanmıştır. Atalay Atilla'dan sonra günümüze gelene kadar birçok usta da bu işe girişmiş, el işçiliklerini ortaya dökerek sandık işini bir sektör haline getirmişlerdir. Bu vesileyle katkısı olan  Niksarlı tüm sanatkarlarımızı burada hatırlıyoruz.

 

Biz de onlardan esinlenerek,  öğrencilerimiz ile birlikte bu işe başlamış bulunmaktayız. Sandık üretiminin yanında eğitsel anlamda  öğrencilerimizin mesleki becerilerini artırmayı, ileriye yönelik olarak da onları yetiştirmeyi, üretimin sürekliliğini sağlayarak  Niksar ekonomisine katkıda bulunmayı  da amaçladık. Kim bilir belki de bu sektörde yetişen öğrenciler ilerde eskilerden bayrağı devralacaklar.

 

Bu çalışmaların yanı sıra birkaç ay önce Niksar'a özgü olan ceviz   için ahşap ceviz kıracağı üretimini gerçekleştirdik. Başlangıçtaki düşüncemiz okul öncesi çocuklarımızı düşünerek ördek başlı  kollu ceviz kıracağını yapmaktı. Amacımız, çocuklarımıza ceviz yeme alışkanlığı kazandırmak ve bu işi onların gözünde daha eğlenceli hale getirmekti. Bunu başardık. Bunun yanında yaptığımız ürünü tanıtım amaçlı  sosyal medya da yayımladığımızdan dolayı olmalı, ilgi ve talep bizi şaşırtacak derecede arttı, aileler de kullanmak için almak istiyorlar. Biz de talepler doğrultusunda  dikdörtgen ve sekizgen modellerini  de üreterek, çeşitliliği artırdık. Şu anda Türkiye'nin değişik illerinden insanlarımız arayarak sipariş vermeye başladılar ve talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz.

 

 

Bu çalışmalarımızda bizlere her konuda destek olan Okul Müdürümüz Sn. Mehmet YILMAZ 'a ve İdarecilerimize, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sn. Bünyamin ÇELİK ve ekibine, Usta öğreticimiz Sn. Bekir HANELÇE' ye, Niksar'ımızın tarihini ve kültürünü kuşaklara aktaran, beraber çalışmaktan onur duyduğum Sn. M. Necati GÜNEŞ' e, ekip arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ederim.

 

Biz de bu güzel çalışmalarından dolayı tüm emeği geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
ÇOK GÜZEL
şafak gümen 2020-02-19 09:18:08
Televizyonda bir program vardı; "çok güzel hareketler bunlar" geldi aklıma.
Kutluyorum.
Tebrik
Fatih ermiş 2020-01-11 12:29:55
Çalışmalarından dolayı hemşerilerimi tebrik ederim. Başarılarının devamını dilerim.

İyi çalışmalar.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250