BELEDİYE SORU SEVMİYOR !


Bu makale 2020-02-14 12:24:29 eklenmiş ve 733 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Aslında cevap vermiyor diyerek haksızlık yapmayalım!

Cevap veriyorlar ama sorduğunuza değil!

Soruyu ya okumuyorlar ya da okuyorlar ama işlerine geldiği gibi, adeta yasak savar gibi alakasız bir cevap veriyorlar!

Kadro belediyenin kadrosu!

Ne Başkan'ın belediyeyi özel şirketi gibi görme hakkı vardır ne de çalışanların kendilerini Başkan'ın özel şirketinin çalışanı gibi zannetme hakkı vardır.

Belediye, Niksar'ın belediyesidir.

Muhalefet partisi belediye meclis üyelerinin, ağırlıklı olarak “denetim görevi” yaparak belediye yönetimlerinin hata yapmalarını engellemek, ya da yapılmış bir hata varsa ortaya çıkarmak gibi görevleri vardır.

Sözlü sorulara biraz daha rahat cevap veriyorlar! Çünkü ortada belge falan olmayınca inkarı da kolay oluyor.

Yazılı sorulara ise, yukarıda bahsettiğim gibi, bir cevap veriyorlar ama, o cevap sorunuzun cevabı değil tabii.

03.02.2020 tarihinde  Niksar Belediyesi'nin mevcut norm ve personel durumunu sormuşuz. Bunu sorarken de Norm Kadro Yönetmeliği'nin Niksar Belediye için belirlediği normu da yazmıştık. Zaten ellerinde vardır son şekliyle.

“22  Şubat  2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri  Norm  Kadro  İlke ve  Standartlarına  Dair Yönetmelik'te, Niksar,nüfusu itibariyle (44.808)  D-8 grubunda yer alması gerekirken “Sanayi-Ticaret ve Turizm “ kriterlerinden dolayı 2 basamak yükselmiş ve aşağıda görüldüğü üzere D-11 (75.000 – 99.999) grubunda yer almıştır.

Belediye Başkanı, meclis toplantısında “30 personel fazlamız var” cümlesini sarfetmiştir. Takip eden günlerde Entegre Su Projesi için personel alımları devam etmiştir. Bazı kadroların iptali ve bazı kadroların da ihdası ile yeni personel alımı  yapılıp yapılmadığını bilemiyoruz. Zira, mevcut personelden bazılarının yeni ihdas edilen kadrolara kaydırılarak, yerlerine yeni personel alma durumu oluşmuştur.

Bu durumda Niksar Belediyesi'nin mevcut norm durumu ve personel dağılımı bilinmezliğini korumaktadır. Yönetimde şeffaflık sorumlu belediyeciliğin vatandaşa karşı görevidir.

Mesela Norm kadro cetvelinde Niksar için 1 (Bir) Belediye Başkan Yardımcılığı normu vardır. Vatandaş soruyor bize. “Kaç Başkan Yardımcısı var?” diye.

Bu ve benzeri soruların cevabını verebilmek açısından, belediyemizin mevcut personel durumunu gösterir tablo veya çizelgesinin kadro ve ünvanları belirtilerek tarafıma yazılı olarak verilmesini talep ediyorum. “

Yani bakanlığın belirlediği norm tablosunu değil, Niksar Belediyesi'nin mevcut normunu, yani mevcut durumunu, personel unvan ve kadroları belirtilerek istemişiz.

Kaç tane eğitmen vardır? Kaç tane teknik eleman vardır?

Kaç tane sözleşmeli vardır? Kaç tane uygun kadro bulunamadığı için münhal kadrolarda çalışıyor gözüken vardır?

Bu sorularımızın hepsinin cevabını, verecekleri mevcut tablosunda görebilecektik !

Ama ser verip sır vermeyenler gibi bize bir cevap yazısı göndermişler!

“22 Şubat 2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikteki bazı maddeler zaman içerisinde değişikliğe uğramış olup, Yönetmelikteki en son değişiklik 10 Nisan 2014 tarihli ve 28968 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe giren Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro Îlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikle Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönetmelikte yapılmıştır. Bu yönetmelikte Niksar Belediye Başkanlığı D-11 (75 000 - 99 999) Grubunda yer alan Belediyelerde gösterilmiştir. Dilekçenizde belirtiğiniz hususlar ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmuştur.” demişler.

Ve devamında Türkiye'nin bütün belediyelerinin norm kadro cetvelinin  yer aldığı 10 Nisan 2014 tarih ve 28968 sayılı Resmi Gazete'de, Niksar ile ilgili bölümü eklemişler. Cevabi yazı, neredeyse yönetmeliğin adından ibaret !

Yani cevap diye gönderdikleri yazıda Niksar Belediyesi'nin mevcut personel normuyla ilgili bırakın cümleyi bir ima bile yok!

Belediyenin personel sayısı enflasyon gibi habire yükseliyor. Kimse tam sayıyı bilemiyor. Belli ki Belediye'nin ilgili birimleri  biliyor ama ne muhalefet meclis üyelerinin ne de Niksar halkının bilmesini istemiyor!

Bilgi edinme hakkını bir nevi engelliyorlar. Belediyenin, meclis yoluyla denetlenmesinin önünü, siyasi kimliği olmaması gereken belediye birimlerinin tıkaması daha da düşündürücü.

Çünkü sorular siyasi amaçlı değil!

Ama unuttukları bir şey var. Hakikatin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.

Başka bir konuda da sorum oldu. O konuyu da gelecek yazıda sizlerle paylaşacağım. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250