BU İNAT NİYE?


Bu makale 2020-03-26 19:28:25 eklenmiş ve 673 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

13 Mart 2020 tarihli Danişmend Gazetesi'ndeki köşemizde, Niksar Belediyesi'ni kastederek: Daha fazla kıymayın bu şehire!” demiştik.

Ve Bağlar Mahallesi'nde, caminin neredeyse saçaklığının altına yapılmaya başlanan bir inşaattan bahsetmiştim.

10 Mart 2020 tarihinde bizzat gitmiş ve bu imar kirliliğini görüntülemiştim. Şimdi yaklaşık bir haftadır evden çıkmadığım için inşaat ne durumdadır bilmiyorum.

O caminin neredeyse %60'ını kendi bütçelerinden karşılayan iki iş insanından bahsetmiş ama isimlerini yazmamıştım.

İşte o iki iş insanı M.Hicabi Özgen ve Ercan Bayrakçıoğlu'dur.

Benim yazdığım yazıdan üç gün önce bu konuyla ilgili olarak bir dilekçe vermişler zaten.

M.Hicabi Özgen imzalı dilekçede: “Bağlar Mahallesi İtfaiye Sokak, Kent Park arkasındaki 16 adet tapusu olan 52 dönüm arazinin 18. Madde uygulanmasını Niksar belediyesi başaramadığı için oradaki arsa sahiplerini M. Hicabi Özgen ve Ercan Bayrakçıoğlu, arsa sahiplerini toplayıp herkesten dilekçelerini alarak dilekçelerinde de taban ortaklık payı olan en son limit %40' a kadar vermeyi taahhüt ettiğimizi ve itiraz olmadan bu 18 madde uygulamasını bitirip Niksar Belediyesi'ne de yapılan bu 18 uygulamasından 2 adet arsa çıkartıp Niksar belediyesi bu arsalardan 600.000 tl gelir elde etmiştir. 18 uygulaması yapıldığında da Niksar Belediyesi adına 12 dönüm yer yola terk edilmiştir. 2 adet arsadan elde edilen geliri vermiş olduğum dilekçe ile terk edilen yollara harcanılmasını ve Cuma pazarında bulunan binanın istimlakı işleminde kullanılmasını talep etmemize rağmen hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu 18 uygulaması yapılırken daha önceki belediyenin hali hazır planında park yeri olarak gösterilen yeri harita mühendisi Mustafa Demirtaş ile cami ve park yeri olarak ayırdık, ve üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek üzere o bölgede camiye ihtiyaç duyulduğunu anlayıp Diyanet ve Belediye ile görüşüp dernek kurulmadan biz kendi gücümüzle Diyanet ve Belediye kendi gücüyle ve civardaki hayırseverlerin desteğiyle tahminen %60 nı kendi bütçemizden %40 ını belediyenin verdiği beton ve hayırseverlerin verdiği destek ile camiyi tamamladık.

Bize yardıma olan komşuların talebi üzerine caminin yanına belediyenin kendi imar çapına uymayacak şekilde altı tuvalet üstü kuran kursu olmak üzere ruhsatının da belediye imar çapına uymayacağından ve bunun yanı sıra Osmanlı ve Selçuklu mimarisinde tuvaletin camiye en az 60 adım mesafe bırakılmışken etrafının da yeşil alan ve park alanı olması gerekirken ibadet anlayışımız da tuvaletin üstünde kuran kursu olmaması gerektiğini belirtmemize rağmen caminin 2. Katını kuran kursu olarak kullanılmasını önerdik ve Caminin ve önündeki parkın içindeki güzel bir yere Camimizin mimarisine uygun Cami taban alanının altında tuvalet yol hizasından caminin görüntüsünün estetiğini bozmadan bir şadırvan yapılmasını önermiştik. Ama ne yazık ki imar eklerine ve imar çapı ölçülerine uymadığını belirtmemize rağmen oldu bittiye getirilerek-inşaatına başlanmıştır. Bu yapılacak inşaat, caminin estetiğini ve görüntüsünü bozacağından Niksar Belediyesi Mimari Estetik Kurulu'nun, Kent Konseyi'nin ve Niksar sevdalılarının bir araya gelmesini, bu yanlış uygulamadan dönülmesini talep ediyoruz. İnancımız gereği ve bölgenin ihtiyacı olduğu için bu caminin yapılmasına vesile olduk, Ama belediye ve müftülük bizi, Kuran Kursu yapılmasına karşıymışız gibi çevre sakinleri üzerinden bir algı yaratıyor. Biz önerilerimizi yukarıda belirttik.

Hukuksuz, estetik duygusundan yoksun, imar kanunlarına aykırı bu inşaatın durdurulması için gereğinin yapılmasını arzu ediyoruz.

Eğer gereği yapılmayacaksa her vatandaşın hakkı olan imar kanununda imar kirliliği yaratması dolayısı ile davayı açacağımıza ve Mahalli İdare Kurulu'na bildireceğimizi beyan ediyorum.10.03.2020”

Belediyeden aldıkları imar çapı belgesini de eklemişler dilekçeye.

Ne cevap verdiler? Veya cevap verdiler mi bilmiyorum?

Ama bu konuyla ilgili benim verdiğim 16.03.2020 tarihli bir dilekçe vardı.

“İlçemiz İsmetpaşa Mahallesi 1011 ada 1 parselde bulunan arsa üzerinde yapımı devam eden Tuvalet ve Kur'an Kursu inşaatının varsa Yapı Ruhsatının bir örneğinin tarafıma verilmesini istiyorum.”  Demiştim.

İmar Müdür, ”Size evrakı ancak mahkeme kararı ile veririm! Ancak ruhsatın tarih ve sayısını verebilirim!”  dedi ve:

“İlgi dilekçe ile ilçemiz Bağlar mahallesi İtfaiye sokakta tapunun 1011 ada 1 parselde mülkiyeti Maliye Hâzinesine ait Şadırvan + Kuran Kursu + WC adına 05.03.2020 tarih ve 07 nolu Yeni Yapı Ruhsatı verilmiştir.” diye cevap verdi!

İtiraz burada Kuran Kursu'na değil, tuvalete değil, şadırvana değil!

Bu yapının bu haliyle yaratacağı imar kirliliğine!

İmar işlerinde bazı vatandaşlara kök söktüren belediyenin, kendisinin böylesi bir çarpık yapılaşmaya izin vermesine!

Böyle yangından mal kaçırır gibi, alelacele oraya gecekondu kurar gibi inşaat yapmaktaki inata itirazlar!

Belki Belediye Başkanı'nın o mahalleye veya özellikle bu iki iş insanına karşı özel düşünceleri vardır!

Bilmiyorum.

Bu inadını da anlamakta zorlanıyorum.

Belediye Başkanlığı bir kişisel hesaplaşma yeri değildir ve makamın gücü şahsileştirilmemeli.

Eğer böyle bir arka planı varsa bu inşaatın bu da görevi kötüye kullanmaya girer sanıyorum.

Kuran Kursu yapılsın.

Tuvalet yapılsın!

Şadırvan yapılsın!

Ama böyle değil!

Hatta caminin 2.katı müstakil gibi yani dışardan girişi ayrı. Orası bile Kuran Kursu olarak kullanılabilir.

Münasip bir yere de yine münasip biçimde tuvalet ve şadırvan yapılabilir.

Tabii maksat üzüm yemekse!

Bu inşaatla ilgili olarak Mimari Estetik Komisyonu'nu göreve çağırmıştım ama beyhude bir çağrı olduğunu da biliyordum.

Çünkü kendileri insiyatif kullanarak bir işe kalkışamazlar! Çünkü hepsi de belediye çalışanı!

Eee bu inşaata izin veren de bizzat Başkan olup bu arkadaşları da bu konuda görevlendirmeyeceğine göre…

Kent Konseyi bu konuda insiyatif alabilir.

Ve Niksar'ın, bizzat Niksar Belediyesi eliyle imar çöplüğüne dönüşmesine gönlü razı olmayan Niksar sevdalıları.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250