BUGÜN 3.ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ...


Bu makale 2013-12-04 13:30:18 eklenmiş ve 2080 kez görüntülenmiştir.
Adnan ÜNSAL

    BUGÜN 3.ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ..
    KUTLAMALIMI BİLİNÇLENMELİMİ..

    CADDELERİNDE, SOKAKLARINDA, KALDIRIMLARINDA ,SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİNDE ENGELLİLERİN RAHATCA DOLAŞAMADIĞI, GEZEMEDİĞİ, KATILAMADIĞI ŞEHİRLER/KENTLER HENÜZ KALKINMAMIŞ, GELİŞMEMİŞ DEMEKTİR..

    ASLINDA ONLARIN HİÇBİRİSİ ENGELLİ DEĞİLDİRLER. ONLARA ENGELLERİ KOYAN BİZLERİZ. SANDALYELERİ İLE YÜRÜYEMEDİKLERİ YOLLAR, ARAÇLARIMIZI, ESNAF MALZEMELERİNİ KOYARAK KAPATTIĞIMIZ KALDIRIMLAR. RAMPA VE ASANSÖR OLMADIĞI İÇİN ÇIKILAMAYAN KAMU VE ÖZEL BİNALAR, YAKLAŞILAMADIĞI İÇİN KULLANILAMAYAN BANKAMATİKLER, SANDALYELERİ İLE GİRİLEMEYEN LOKANTALAR, KIRAATHANELER, SİNEMALAR…İLE ÖNLERİNE KOYDUĞUMUZ ENGELLERDİR ONLARI ENGELLEYEN.

    ENGELLİLER ÖZEL VE FARKLI İNSANLARDIR. HAYATIMIZA RENK KATMAKTADIRLAR. BİZLERE BÜTÜN SIKINTILI DURUMLARINA RAĞMEN POZİTİF ENERJİ VERMEKTEDİRLER. YETERKİ ONLARI FARKLILIKLARI İLE KABUL EDELİM. HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMA KONUSUNDA DESTEK OLALIM.
    
    KUCAKLAMAYI EN GÜZEL KİM HAYAL EDEBİLİR SİZCE…TABİKİ KOLLARI OLMAYAN İNSAN DEĞİL Mİ..KEZA; KOŞMAYI, HOPLAMAYI, FUTBOLCU OLMAYI,YÜRÜMEYİ EN GÜZEL AYAKLARI OLMAYAN İNSAN HAYAL EDEBİLİR.GELECEK BAHARI HAYAL EDEBİLMEYİ EN GÜZEL GÖRME ENGELLİLER ,KUŞLARIN VE TABİATIN SESİNİ DUYABİLMEYİ DUYMA ENGELLİLER EN GÜZEL HAYAL EDEBİLİRLER DEĞİL Mİ..ALLAH HİÇ KİMSEYİ BU AZALARINDAN NOKSAN BIRAKMASIN..UNUTULMASINKİ HİÇ BİR ENGELLİ, ÖYLE OLMAYI KENDİLERİ İSTEMEDİLER. HER BİRİSİNİN BİR HİKAYESİ VARDIR..KAZALAR,SAVAŞLAR,HASTALIKLAR DIR ONLARI HİÇ UMMADIKLARI, BEKLEMEDİKLERİ BİR ANDA EKSİK BIRAKAN.AMA ÇOK ŞÜKÜR Kİ ONLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU BU EKSİKLİKLERİ NEDENİ İLE YAŞAMDAN KOPMAMIŞLAR,AKSİNE HER TARAFTA GÖRÜLECEĞİ GİBİ EL BECERİLERİ VE DİĞER KABİLİYETLERİNİ KEŞFETMİŞLER YAPTIKLARI VE POZİTİF BAKIŞLARI İLE HAYATIMIZA RENK KATMIŞLAR BİZLERE HER İNSANIN BİRER POTANSİEL ENGELLİ OLABİLECEĞİNİ BU NEDENLE ONLARIN VE SAĞLIĞIMIZIN KIYMETİNİ BİLEBİLMEYİ ÖĞRETMİŞLER/ÖĞRETMEKTELER.ONLARI SİZLER ADINA SEVGİYLE KUCAKLIYORUM..

    SEVGİ EN BÜYÜK YAŞAMA İKSİRİDİR. UNUTMAYALIM Kİ ENGELLİLERİN HAYATA TUTUNABİLMELERİ İÇİN SEVGİ VE İLGİ     MADDİYATTAN ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. ONLARDAN SEVGİ VE İLGİNİZİ ASLA ESİRMEYELİM.
    GÜLÜŞÜNÜZ GÖZLERİNİZE IŞIK OLSUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250