MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR !


Bu makale 2020-05-05 18:18:04 eklenmiş ve 946 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Biliyorsunuz 23 Nisan'da 100.yılını kutladığımız meclisimiz artık adeta fonksiyonsuz !

Adına partili cumhurbaşkanlığı denilen ve kuvvetler ayrılığına gerek duymayan yeni sistem sebebiyle.

Meclis adeta devre dışı.

İşler artık büyük ölçüde KHK'larla yürütülüyor!

Toplum adeta kanun hükmünde kararnamelerle zapt-u rap altına alınıyor. Ya da idarenin istediği şekle sokulmaya çalışılıyor.

Korona'yla bunaldığımız şu günlerde bir haber yer aldı haber sitelerinin bazılarında !

Virüsle ilgili değildi haber.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi'ndeki üç düzenlemeyi oybirliğiyle19 Şubat'ta  iptal etmişti ya .

Resmi Gazete'nin bugünkü (30 Mart 2020) sayısında, Anayasa Mahkemesi'nin CHP milletvekillerinin '7072 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali için açtığı dava ile ilgili gerekçeli kararı yayımlanmış.

Peki neymiş o üç düzenleme ?

Birincisi:

 '6112 Sayılı Kanun Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'da lisans başvurusunun kabul edilme şartı ile ilgili hüküm . Mahkeme, 'Ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütlerine iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu MİT veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların lisans başvuruları reddedilir' fıkrasını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmiş.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği ikinci düzenleme polis  Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda polise sanal ortamda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma ve araştırma yetkisi veren hüküm olmuş. Mahkeme, 'Polis sanal ortamda işlenen suçlarda yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir' fıkrasını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmiş.Kuralın Anayasa'nın 13 ve 20'nci maddelerine aykırı olduğu belirtilmiş.

İptal edilen üçüncü düzenleme ise, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlemesi ile ilgili KHK'daki işe alınacaklarda aranacak kişiler ile ilgili güvenlik soruşturması yapılması şartı olmuş. Mahkeme, işe alınacaklarda aranılacak şartları düzenleyen 7'nci maddenin 'Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak' hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmiş.

İptal edilen üç düzenleme de kişinin, temel hak ve hürriyetleri ve onun kullanılmasıyla ilgili.

Ortalıkta kraldan fazla kralcının olduğunu biliyoruz. Bu düzenlemeler olduğu gibi kalsaydı, istemediklerine, beğenmediklerine, aynı görüşte olmadıklarına, yaşam tarzını beğenmediklerine zarar vermek için uğraşanlara bir yasal dayanak olacaktı maalesef.

Gerçi onların, kendileri gibi düşünmeyenlere zarar vermek için yasal dayanağa bile ihtiyaçları  yok!

Onların güvencesi, muktedirlere olan sadakatleri!

Bu düzenlemeler iptal edilse dahi, onların bir kısmı bu düzenlemeler yürürlükteymiş gibi davranıp, birilerine zarar vermeye yine devam edeceklerdir.

Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye boşuna dememiş atalarımız ! 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250