RTÜK : “ANLAŞILDI MERKEZ !”


Bu makale 2020-05-19 03:55:07 eklenmiş ve 1044 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Hani kadın çıkmış, ölüm listeleri hazırladığını söylemişti.

Ben biraz saflık ettim herhalde?

RTÜK'ün, görevini yapıp ekranlarından millete tehditler savrulan yandaş TV kanalına ceza keseceğini sanmıştım.

Yanılmışım ki hem de ne yanılma.

RTÜK'ün başkanının niye bu konuyu görüşüp karara bağlamadığını açıklamalarından anlıyoruz.

Sosyal medyada da tepkiler yükselince  bakın ne demiş sadık başkan:

“Bir algı var. Bazı kanallarla ilgili ihlal olduğu zaman RTÜK hemen hızlıca gündeme alıyor başkan marifetiyle ve cezalar veriliyor ama başka saiklerle hareket eden kanallara raporlama süreci olmuyor, kurula alınmıyor gibi bir intiba iki haftadır yoğun bir şekilde gündemde tutulmaya çalışılıyor.”

Meğer böyle bir durum yokmuş!

RTÜK'ün toplantısına güya mazereti dolayısıyla katılmamış!

Tabii Ülke TV ilgili durum da başkan bey katılmadığı için görüşülmemiş!

Çünkü onun olmadığı bir toplantıda görüşülse belki ceza falan verebilirlerdi!

Bunu da Üst Kurul üyesi birinin açıklamalarından öğrendik.

Aşağıdaki açıklamalardan ne anlamamız gerekir acaba?

“RTÜK başkanı mazereti sebebiyle katılamadığı için işte karar getirilmedi ve ceza verilmedi. Arkadaşım mazeretim olduğunu belirtiyorsun da mazeretimin neden olduğunu niye söylemiyorsun? Tweet attı altına binlerce küfür, hakaret, bizleri rencide edecek hak etmediğimiz mesajlarla karşı karşıya kaldık. Başkanvekilim toplantıyı idare etti. Ben olmadığım için ve önemli bir konu olduğu için de dün gündeme alınamadı. Yemediğimiz küfür kalmadı. Ciddi anlamda tehditler almaya başladım, müsebbibi kim? Sorumsuz açıklama yapanlar diye düşünüyorum.”

Kendisi tehditler aldığını söylüyor.

Neden?

Milletin, ölüm listeleriyle tehdit edildiği TV kanalına ceza veremediği için.

Yani görevini yapmadığı için.

Buradan yola çıkıp tehdit edilmesi normal karşıladığım anlaşılmasın.

Yanlıştır.

Lakin ceza falan vermeyeceğini de söylemiş zaten.

Gerekçesine bakınca niye o göreve getirildiğini anlıyoruz.

“Tabii ki Ülke TV ile ilgili olarak bu özürler ışığında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna rapor gelecek, ama müeyyideye ben karar veremem. Üst Kuruldaki durum sonucunda belli olacak. Bu rapor sonucunda verilecek bir müeyyide varsa bu müeyyidenin bakın açık söylüyorum bizi ilgilendiren tarafı yayıncılık ilkeleri nedeniyle bir aykırılık var mı yok mu? Bu verilecek olan müeyyidenin bir darbe sevicilerini, bir darbe söylemlerini övenleri sevindiren ve onları açık ve net olarak söylüyorum, onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini söylüyorum. Bunları ayırmamız lazım. Darbe söylemleriyle ilgili olarak veyahut darbe seviciliğiyle ilgili olarak darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Bizim görevimiz milli ve manevi değerler ve insani değerler ışığında komşularıyla ilgili söylemler. Yayın ilkeleriyle ilgili bir aykırılık varsa şu anda arkadaşlarımız buna bakıyorlar, uzmanlarımız. Bunu Üst Kurula getireceğiz. Üst Kurulda da daha önce yaptığımız gibi vicdanlarımızla oturup toplantı halinde bir karar vereceğiz. Bu kararı da bütün kamuoyuna ilan edeceğiz. Çok büyütülecek, RTÜK'ü töhmet altında bırakacak bir konu değil. Bundan önceki kararlarımız ne kadar önemliyse bu kararımız da o kadar önemli diye düşünüyorum” 

“Açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki RTÜK talimatla iş yapmaz. Kararlarımızla alakalı bir takım adresler gösteriliyorsa bunlara inanmayın. Bana kimse talimat vermedi. Benim kendi eğitimim, dünya görüşüm ve kanunlar çerçevesinde nelerin yapılması gerektiğini bilen bir insanım. Ha Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir telkin ve talimat olmadı ama olursa devletimizin başıdır, onun talimat ve telkinleri devletimizin bütün organlarını ilgilendirir, emir telakki eder, başımızın üstende deriz ama o ayrı bir şey. Rahatlıkla söyleyebilirim ki böyle bir talimat olmadı.”

Yani iktidarın söylem ve savunduklarına paralellik arzedenler karşılarındakine ne söylerse söylesinler.

Ama muhalif söylemlere bas cezayı.

Meral Akşener'i programa çıkardığı için Habertük Tv'ye cezayı yıldırım hızıyla kesen bu RTÜK değilmiş gibi.

İktidara eleştiri yapanların "hain" ,”darbeci”, olarak nitelenmesi, toplumu kutuplaştıran, toplumsal şiddete sebep olabilecek tehlikeli bir yaklaşım değil midir?

Başkanlık sistemlerinde görülen belki de en tehlikeli durumdur:

Başkan kendisini seçen yüzdeyi halkın tamamıyla karıştırarak, "beni halk seçti", "ben doğruyum, bana karşı olan yanlış" yanılsamasına kapılır ve muhalefeti düşman olarak görür. Oysa, demokrasi, ancak muhalefet yapılabilen ortamda vardır.

En iyisi lastikli kelimeler seçmek diyeceğim ama kurt bir kere suyu bulandırdığına inanmışsa?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250