YATSIYA DOĞRU !


Bu makale 2020-06-04 12:05:31 eklenmiş ve 1401 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Niksar Danişmend Gazetesi'nin 02.06.2020 tarihli sayısında yer alan bir haber beni sevindirdi.

Şöyle diyordu haberde:

“Niksar'da Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli projesi olan ve içerisinde arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarını barındıran Entegre Su Projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Müşavirlik ve müteahhitlik ihaleleri gerçekleştirilerek, yer teslimi yapılan Entegre Su Projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle telekonferans yöntemiyle yapılan toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Türkiye Delegasyonu, Müşavir ve Müteahhit firmanın yetkilileri ile Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan toplantı gerçekleştirdi.”

Toplantının ardından Belediye Başkanı da açıklamalarda bulunmuş : 

“Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli projesi olan ve içerisinde arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarını barındıran Entegre Su Projemizin açılış toplantısını telekonferans yöntemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Türkiye Türkiye Delegasyonu, Müşavir ve Müteahhit firmanın yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirdik. Yer teslimini yaparak, çalışmalarına başlanan projenin finansmanı %85 AB hibesi, %6 bakanlık ve %9'u iller bankası marifeti ile yapımı sağlanacak. İlçemizin tüm altyapı sorunlarını ortadan kaldıracak projemiz hayırlı olsun” demiş.

2019 yılı belediye açısından neredeyse bir faaliyetsizlik yılı olmuştu. Rutin belediyecilik faaliyetlerini kastetmiyorum elbette. Bir de satılan belediye arsalarını.

Zira belediyenin hazırladığı 2019 faaliyet raporu, kapakları dahil 165 sayfa!

22 adet tam sayfa resim.

382 adet çeşitli ebatlarda resim.

Sayfalarca tutan, belediye ve birimlerinin görev, yetki ve sorumluluklarının yer aldığı yazılar.

2020'yi de koronayla geçirdik neredeyse. Hala da devam ediyor.

İşte o yüzden bu haber mutlu etti beni.

Bu, Avrupa Birliği Entegre Su projesi başlangıçta 38 milyon avro'luk majör bir projeydi.

Özellikle 15 Temmuz'dan sonra Avrupa Birliği'nin böyle büyük bir projeyi reddetmesi ihtimalinin Avrupa Birliği Türk Delegasyonu tarafından dillendirilmesi üzerine proje minimize edilmiş ve projeden 7.083 milyon avro'luk kısım ayrılmıştı.

Proje yuvarlak rakam 29 milyon avro'ya düşmüştü.

Habere konu olan proje işte bu projedir.

Başkan'ın açıklamasında “…… projenin finansmanı %85 AB hibesi, %6 bakanlık ve %9'u iller bankası marifeti ile yapımı sağlanacak.” diye bir ifade var. Yanlış değil eksik ifade var.          

% 9'luk kısım Niksar Belediyesi'nin sağlayacağı katkıdır. Belediye bunu İller Bankasından kredi kullanarak veya borçlanarak sağlayabilecektir.

Zira bu kredi için Belediye Meclisi'nde Başkan'a yetki verilmiştir !

Yani İller Bankası babasının hayrına o %9'luk kısmı karşılamayacaktır.

Bu da aşağı yukarı 3 milyon avrodur.

Bir başka husus, bu hibe projesi, ilk başta Niksar'ın tüm altyapı sorunlarını ortadan kaldıracak 38 milyonluk bir proje idi.

Bu projeden çıkarılan 7.83 milyon avro'luk kısım, projede yer alan bazı başlıkların iptali demekti.

Yani şu ifadelere dikkat çekmek istiyorum.

“Bölgemizin en önemli ihtiyacı ve yerel kalkınmasının en önemli bileşeni olan projenin, içme suyu paketinin, yaklaşık maliyetinin 7.083.183 Avroluk kısmının İller Bankası Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı kanalı ile Dünya Bankası kredisi şeklinde (5 yıl ödemesiz 30 yıllık ) uzun vadeli borçlanma ile çözümlenmesi için gerekli meclis kararının alınması hususunda;” denilerek Niksar İçme Suyu Projesi adı altında projelendirilmiş. Tamamı Niksar Belediyesi'nce gerçekleştirilecek bir proje.

İşte bu ikinci proje gerçekleştiğinde ancak tüm altyapı sorunları ortadan kalkacak demektir.

Tabii İller Bankası'ndan 5 yıl geri ödemesiz ve 30 yıl vadeli kredi temin edilirse !

Mevcut başkan parayı kullanacak.

Hiç geri ödemeyecek !

Sahi 30 yılda kaç belediye başkanı gelip geçer Niksar'dan ?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250