- NÜKTEDAN - MATBAACILAR GÜNÜ…


Bu makale 2020-07-10 19:53:04 eklenmiş ve 1716 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

7 Temmuz 2020 Matbaacılar günü olarak kabul edilmiş.

Bu günün matbaacılar günü olması biraz bana garip geldi. Ama diyeceksiniz ki “Anneler günü”, “Babalar günü”, “Öğretmenler günü”, “Sevgililer günü” daha bunun gibi birçok günler oluyor da  Matbaacılar günü neden olmasın…

Meslek olarak pek eski olmasa da Osmanlı Tanzimat Dönemine rastlar Matbaanın gelişi: 16 Aralık 1727  tarihinde İbrahim Müteferrika tarafından kendi evinin altında matbaa işleri icra etmiştir.

Matbaanın gelişi ekonomi ve ticaretin canlanmasında büyük ölçüde faydası olmuştur.  Matbaanın gelişiyle birlikte Matbaa birçok evreler geçirerek günümüzde teknoloji bakımından son derece ilerlemeler kaydedilmiş baskı ve baskı tekniği bakımından teknolojide çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.


Bir FIKRA: Mürettibin Sevabı

Abdullah Cevdet , Süleyman Nazif 'e bir şiirinde geçen “Vatanın öksüzüyüm” sözünün   mürettip hatası yüzünden “Vatanın öküzüyüm“ diye çıkmasından yakınmış. Süleyman  Nazif bunu duyunca çok keyiflenmiş.

---Abdullah Cevdet, buna mürettibin hatası değil sevabı derler sevabı! demiş.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Matbaacılar Günü) Dolayısıyla günü kutlayan tüm okur ve dostlarımıza teşekkür eder   mutluluklar dileriz…

Tüm Matbaacı meslekdaşlarımıza da başarılar  temennisiyle. Geçtiğimiz günlerde Matbaacı  ve  Gazeteci  Meslekdaşımız Ahmet  Camgözoğlu vefat  etmişti, kendisine  Allah'tan Rahmet ailesi ve Matbaacılar camiasına başsağlığı dileriz.

Rami GÜMEN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250