ANKARA'DA İLK METEOROLOJİ MEMURLARINDAN TOKATLI BİR HANIMEFENDİ ŞAZİYE PAZARLI VE NAHİYELER VARDI BİR ZAMAN (1)


Bu makale 2020-08-11 19:40:06 eklenmiş ve 435 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Bazen rüzgârın sizi nereye sürükleyeceğini, nereden eseceğini bilemezsiniz. Nasip alır çeker sizi bir bardak suyun ikram edileceği nice mekânlara. 

 

Arşivime aldığım, heybeme doldurduğum 11 Mayıs 2017'de Ankara'da Müjdat Özbay kardeşimle birlikte liseden arkadaşı Teoman Pazarlı'yı ziyarete gittik. Orada yaptığımız konuşmaları ve geçmişe yolculuğu bizim için yine ne güzelliktir ki üç yıl sonrasında Ankara'da yazıya aktarmaya çalışıyorum. 

 

Önce bizi evine davet ederek görüşme ile birlikte Anadolu insanının en güzel misafirperverliğini gösteren Mustafa Teoman Pazarlı ve Tülin Pazarlı Arıkan'dan bahsetmek ve bize en güzel yemekleri hazırlayan kardeşi Tülin Pazarlı Arıkan'a da teşekkür etmek istiyorum. Yemek sırasında acısıyla tatlısıyla ortaya dökülen anılarımızın kapsadığı alan bizi Cumhuriyetimizin ilk yıllarına kadar götüren, artık asırdan sadece iki yılı eksik olan Şaziye Hanım ile son görüşmemiz ise 2 Ağustos 2020'de Bala İlçesindeki yazlık evlerinde gerçekleşti. 

 

 

Sohbetimiz sırasında anıların iç içe açılmasını sağlayan Mustafa Teoman Pazarlı 1954 Yozgat doğumlu. Babasının nahiye müdürlüğü görevi nedeniyle Bozok Yaylasının o güzel topraklarında –Osman Paşa'da-doğmuş. İlkokulu Kırıkkale, ortaokulu Niksar, liseyi Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde bitirmiş. Gazi Eğitim Enstitüsü'nde bir yıl okuduktan sonra O.D.T.Ü Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü kazanarak 1981 yılında mezun olmuş. 

 

Askerliğini yedek subay olarak Ankara Etimesgut'ta yaptıktan sonra bir yıl Diyarbakır'da Özel Karacadağ Lisesi'nde çalışmış. Ankara Yükseliş Koleji'nde 5yıl, Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji'nde 24 yıl çalıştıktan sonra 2014 yılında emekli olmuş. 1994'de TESAV (Toplumsal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı)kurucu üyeleri arasında yer alan Pazarlı, bu yıllarda Katı Atıkları Yeniden Kazanım Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmüş. Bir süre Manisa Emek Yapı Kooperatifi YK Başkanlığını yaptıktan sonra bir dönem (2014-2016) Ankara Niksarlılar Derneği Yönetim kurulunda görev almış. Halen O.D.T.Ü Mezunlar Derneği yönetim Kurulu üyesidir. 

 

1957 yılında Kızılcahamam doğumlu Tülin Pazarlı Arıkan ise ilkokulu Kırıkkale'de, ortaokulu Niksar'da, liseyi Ankara Kız Meslek Lisesi'nde bitirmiş. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO'da 10yıl, TAI'de (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi) çalıştıktan sonra 2001 yılında emekli olmuş. Evli iki çocuk annesidir. 

 

Ülkemizdeki derneklerin, vakıfların, odaların, kooperatiflerin yönetimlerinde görev yapan yedi evlat ile çok kısa zaman geçiren 1916 Tokat doğumlu olan Yusuf Pazarlı 1922 yılında Cumhuriyet İlkokulu'nda öğrenimine başlamış. Tokat Ortaokulu'nda okumuş. 1942 yılında Tokat'ta (Tabak Ali Çavuş) Ali Kantaroğlu'nun kızı Şaziye Hanımla evlenmiş, bu mutlu yuvadan Tunç (1944), Mehmet Tuncay (1945), Ali Turan (1948), Hüseyin Ekrem (1949), Salih Zeki (1951), Mustafa Teoman (1954) ve Fatma Tülin (1957) doğmuş. Tunç ve Mehmet Tuncay 2019 yılında aramızdan ayrılmışlardır. Her biri Elektrik Mühendisi olan Ali Turan, Hüseyin Ekrem ve Salih Zeki halen hayattadırlar. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250