Yavuz Selim İlkokulu Kapatılmamalı...!


Bu makale 2020-09-09 16:21:04 eklenmiş ve 1979 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Niksar Milli Eğitim, neredeyse yarım asırdır eğitim öğretim veren, Cedit Mahallesi'ndeki tek okul olan Yavuz Selim İlkokulu'nu kapatmış. Köylerde 10 ve daha az öğrencisi olan okulların kapatıldığını biliyorum. Salgın dolayısıyla evden çıkmadığım için geç haberim oldu.- Cedit Mahallesi'nin 1250 civarında seçmeni var.

Okulun 13 dersliği, 18 öğretmeni ve de 89 öğrencisi var!

Okul binalarının depreme dayanıklı olmayanlarının yıkılıp yeniden yapıldığını, İmam Hatip Lisesi, Niksar Ortaokulu gibi okullardan biliyoruz. Hatta Büyükata İlkokulu'nun yıkılıp yerine okul yapılması ve okulun arsasının imarıyla ilgili Belediye Meclisinde karar alındığını da biliyoruz. Yavuz Selim İlkokulu'nun binası depreme dayanıklı değilse yıkılıp yerine yenisinin yapılması veya güçlendirilmesi gerekirken, okulun kapatılması nasıl bir eğitim planlamasıdır?

Okulun öğrencileri, Kırkızlar Mahallesi'ndeki eski Albayrak İlkokulu'nun yerine yapılar İhsan Karatay Ortaokulu'nda eğitim öğretimlerine devam edeceklermiş.

Yani 4+4+4 zorunlu eğitimi getirirken aynı yaş grubundaki öğrencileri (ya ilkokul ya ortaokul) tek binada amaçlama propagandasına ne oldu?

Şimdi ilkokul 1.sınıf öğrencileri, 8.sınıf öğrencileriyle aynı lavaboyu kullanıp, zaten küçük olan okul bahçesini paylaşacaklar !

Herhalde salgın dolayısıyla zaten millet başının derdine düşmüş, şu okulu kapatalım sessizce diye düşünülmüş!

Muhtarın bilgisi var mı?

Okul müdürü kapatılmayla ilgili öğrenci velilerine veya mahalle halkına bilgilendirme yaptı mı? Bilmiyorum.

O mahallede oturmuyorum ama ben o mahallenin çocuğuyum. Ben yeni duydum. Bu da benim eksikliğim olsun. 

Okul her ne kadar Cedit Mahallesi'nde olsa da Maduru'daki okul olarak bilinir.

Siyasette de belli bir ağırlığı vardır.

Zira 31 Mart Belediye seçimlerinde AKP 1.sıraya, MHP 2.sıraya, İYİ Parti de 3.sıraya Maduru'lu meclis adayına yer vermişlerdi.

Ve Cumhur İttifakı'nın 15 üyeli mecliste sandalye sayısı 12!

Bu mahallenin okulu kapatılırken üzerlerinde hiçbir baskı hissetmediklerine göre milli eğitim rahat hareket etmiş belli ki !

Sınıf sayısını, okul sayısını çoğalttık diye propaganda yaparken sayısal verileri gözümüze sokarken, okulun kapatılması elbette öğünülecek bir durum değildi ve sessizce kapatılma kararı alınmış.

Küçülerek büyüyeceğiz demek ki!

Fen Lisesi kontenjanlarında da Reşadiye'nin kontenjanı 90 iken Niksar'ın kontenjanının niye 60 olduğunun da göstergesi olsa gerek!

Niksar'ın Milli Eğitim Müdürlüğü'ne düşen okulun kapatılması kararını gözden geçirmesi ve gerekirse bu konuda il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne karşı direnç gösterip, okulun yatırım planına alınması için kararlı bir tutum sergilemesidir.

Ve şehir merkezinde okul kapatanları Niksarlı ve özellikle Madurulu'lar unutmayacaktır herhalde!

Yani demem o ki çocuklar hariç 1250 nüfusu olan bir köyün 89 öğrencili okulunu kapatabilir miydiniz?

Amiyane tabirle “Sıkardı biraz!”

Bırakın okul binasını,” Biz çocuklarımızın o okula taşınmasını istemiyoruz “diye diretip istedikleri yere taşıttıran köyler var mı yok mu?

Bu mahallenin çeyreği kadar nüfusu olmayan köylerin, kararı değiştirmeleri için, milli eğitimin kapısına dayandığı bilinen bir şey.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250