BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (III)


Bu makale 2020-10-09 18:57:57 eklenmiş ve 1122 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

İşte Behzat Çarşısının Pek Çoğu Aramızda Olmayan Güzel İnsanları

“Avukatların, arzuhalcilerin, fotoğrafçıların, bakkalların yoğunlaştığı bölüm”

Behzat Çarşısı aslında bilinen kuruluşundan beri dar bir koridordan ibaretti. Altta kimi büyükçe çoğu daracık dükkânlar üstlerinde iki ya da üç katlı ahşap pek sanat değeri olmayan evler vardı. Bazı iş yerlerinin üzerinde de çok küçük depo niteliğinde bir kat daha bulunuyordu. Evlerin pek çoğunun selamlık bölümleri olmasa da eski komşuluk geleneğinin birer numunesi olarak inşa edilen bu evler birbirlerini çok rahat görüyordu. 

Sanki uzun bir çadır çeksek üzerine bu koridora kapalı çarşılardan farkı olmazdı diyebilirim. Elbette bu evlerin çoğu zamanla insanlar gibi hastalandılar, ömürlerini tamamlayıp harap oldular ve nihayetinde hızla değişen zamana ayak uyduramayıp yenik düştüler. Altlarındaki dükkânlar da sık sık tadilata, değişime uğradı. Bunlardan çok azı eski haliyle sahipleri tarafından bakıma alınarak ayakta kalabildi. Yine de Sulusokak ve Meydan Çarşılarının bugünkü durumunu göz önüne alırsak Behzat Çarşısı'nın diğerlerine göre biraz daha kimliğini koruduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bu hızlı değişim içinde Behzat Çarşısı'nın son yıllarını –takriben yirmi yılın - esnaflarını çalışmamıza alamadık. Dilerim bizden sonraki yazar, çizerler de bu dönemi araştırıp belgelere geçirirler.

Biz, Saaathane civarından başlayalım, ara sıra zikzak da çizeceğimiz esnaf ziyaretlerimize. Zikzak diyoruz, çünkü araştırmalarımızda görüyoruz ki bazı esnaflar kira, iş yeri yıkımı, meslek değişimi vb. sebeplerle yer değiştirmişler. Öyle ki bir dükkânda zaman içinde bazıları da farklı mesleklerden olmak üzere yedi sekiz esnafı görmek mümkün. Şu anda da Kuru Kahveci Mustafa Üncü'nün oğlu Ercan Üncü dışında eskilerden hiç kimse yok.

Saathanenin kuzey tarafında seyyar fotoğrafçılardan üç ayaklı körüklü fotoğraf makinalarıyla –özellikle hükümetteki işerinde kullanmak üzere vatandaşlara dakikalık fotoğraf çeken-Vahit Akgül, güney tarafında fotoğrafçı ve mühür kazıyıcısı Rıza Çakar hizmet veriyordu. Bugün ırmak kıyısında park olarak değerlendirilen uzun dar alan faytoncuların durağıydı.

Saathanenin altında Arzuhalci Ali Çağlayan (Gazeloğlu)  , şehrin en modern kunduracısı, Tonca Topuk marka ayakkabılar satan meşhur Müzisyen Necati Başara'nın ağabeyi Hayati Başara'nın dükkânı bulunuyordu.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250