BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (IV)


Bu makale 2020-10-14 15:20:50 eklenmiş ve 71 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Saathane Karşısı Sol Taraftan başlayıp Atlamataş Caddesine Doğru

Saat kulesinin karşısında Perviz Sokağı'ndan komşumuz Behzat Camii İmamı Hacı Mehmet Sözen'in, kavurduğu nohutların kokusunun neredeyse bir kilometre uzaktan duyulan leblebici dükkânı vardı. Daha sonra burası Tokat Milletvekilliği de yapan Av. Ömer Dedeoğlu'nun (XVI. dönem Tokat Milletvekili) yazıhanesi oldu. 

Köşede uzun yıllar Soğukpınar Mahallesi Muhtarlığı da yapan :” Haydi bakalım çocuklar yerler mühürlendi evlerinize  “diyerek akşam ezanı sonrası bizlere hapseden “Perviz Sokağı'ndan karşı komşumuz yeminli mütercim Arzuhalcı Hayri Sağlık, yanında Arzuhalci Muhlis Tokuş'un yeri, arada dişçilik ve hacamat da yapan Berber Halil Özenir'in dükkânı vardı. 

Buralarda 1942 yılındaki selde satışını yaptığı bütün damga pulu varlığını kaybeden, 1950-1954 yılları arasında görev yapan Tokat Müftüsü Ahmet Gürgünoğlu'nun dostlarıyla sohbet ettiği bir yazıhanesi bulunmaktaydı. Onun yanında zamanın toptancısı gibi çalışan Muhasebeci Saip Gökçe'nin babası Bakkal Hasan Gökçe' (Kavoğlu) nin yeri ve Emekli başçavuş, Arzuhalci Mehmet Perçin'in yazıhanesi vardı. 

Sonrasında burası Perviz Sokağı'ndan komşumuz Tokat Askerlik Şubesi kâtipliğinden emekli soyadı gibi gerçekten sessiz Arzuhalci Osman Sessiz'in yazıhanesi oldu. Arzuhalcıların (istidacı) dilekçe yazma, danışmanlık yapmanın yanı sıra diğer bir işi de damga pulu satmaktı. Çünkü o dönemlerde yazılan dilekçelere damga pulu yapıştırmak zorunluluğu vardı. Bazılarında nadir de olsa posta pulu da bulunurdu. Çoğu takım elbiseli ve kravatlı olan arzuhalcıların bazıları yazı yazarken kolları kirlenmesin diye kolluk da takarlardı.

Devamında Irak'ın Kufe şehrinden büyük bir varlıkla gelip Tokat'a yerleşen yakın köylerden arazi satın alan ve Meydan Çarşısına han yaptıran Kufe oğullarından Mustafa Efendi'nin inşa ettirdiği (Halk zamanla bu ismi Küflüoğullarına çevirmiştir)  Küflüoğullarının iki katlı ahşap büyük evin altında Av. Ahmet Turan Keskin'in yazıhanesi vardı. (1955-1960 yılları arasında Baro Başkanlığı yapmıştır)  Kendisi İzmit'e nakledince yerine Özel İdare Müdür Yardımcılığından emekli Arzuhalcı Kamil Aydın gelmiştir. 

Yanında Bünyamin Akıncının dedesi Arzuhalci Abdulhalim Akıncı, (sonraları buraya Pastacı Osman Akgül tatlı dükkânı açtı)  Bakkal Rıza İnceer,  Av. Cemil Yoğurtçuoğlu (1962-1974,1986-1988 yılları arasında Baro Başkanlığı yapmıştır), Avukat Yılmaz Altınok (1986-1988 yılları arasında Baro Başkanlığı yapmıştır), Avukat Hacı Ali Dizman, (12.dönem Tokat Milletvekili 1974-1980 yılları arasında Baro Başkanlığı yapmıştır)  ve Arzuhalci Osman Güler (Topal Osman)  bulunuyordu. Bu bölüm, özelliğini taşımasa da bana göre adeta bir adliyeciler hanını andırıyordu.

O mahaldeki sıraya devamla Halil Akman'ın daha çok somun çıkaran yarım ekmeğin bile satıldığı ekmek fırını bulunuyordu. Bu aralarda Hüsnü Kural'ın oldukça küçük tuzcu dükkânı yer alıyordu. 

Ali Gözaçan'ın (Kambur Ali) kışın kadayıf,  yazın kebap yaptığı iş yeri, Yemenici Kasım Başçı, Kalaycı Halil Kuyumcu (daha sonraları buraya Kunduracı Hasan Çağıranbaş mağaza açtı ama işyerini daha sonra Yüksek Otel yakınına yapılan Belediye dükkânlarına taşıdılar).

Kunduracı Şakir Çoban (o da sonraları Yüksek Kahvenin yan tarafına yapılan Belediye dükkânlarına taşındı), ve Leblebici Halis Gürsoy'un dükkânları vardı. (burada daha sonra Bakkal Sami Öğreten,  Özlem Sucukları markasıyla sucuk imal etti.) 

Bitişiğinde Arzuhalci Kazım Çağlar, Bakkal Ömer Koçbay, Arzuhalci Ahmet Sürücü (Topal Ahmet),Arzuhalci Hamdi Gürsesli (Hasan Gökçe'nin yerinde)  Bakkal Haydar (sonraları onun yerinde Bakkal Dursun Şenyazoğlu (Kamışın Dursun-) bakkal çalıştırdı. 

Devamında, imza atamayanların mühür için müracaat ettikleri, çok sayıda eleman yetiştiren-duayen fotoğrafçı, gazeteci, TRT Muhabirliği de yapan Hüsamettin Turgut dâhil - fotoğrafçı ve mühür kazıyıcı İsmail Arı bulunuyordu.

Behzat Camiinin karşısına belediye tarafından arkalı önlü betonarme dükkânlar yapılmıştı. Ön cephede Meşhur Kurukahveci ve çemenci Hacı Mustafa Üncü ve oğlu Ercan Üncü, İlkokul ikici sınıfta da çırak olarak çalıştığım Perviz Sokağı'ndan komşumuz Arzuhalcı, Dava Vekili Şevket Şenel, soyadını bir türlü bulamadığımız arzuhalcı Rüştü, Av. Cemil Yoğurtçuoğlu, Kunduracı Hasan Kireçci, vardı.

Devamında Sesimiz Gazetesi (Sahibi Hikmet Uluözlü ve ortakları Fethi Günesen, Mehmet Camgözoğlu )  ve o dükkânlar yıkılmadan Sezai ve Seyfi Kaymak kardeşlerin Dilek Matbaaları yer alırken arka tarafında Emin Özen'in çay ocağı, Kadayıfçı Necati Örgel, Sobacı Mehmet Örgel'in iş yerleri bulunuyordu.

Bir dönem Tokat Belediye Başkanlığını yapan Dr. Remzi Topçam'ın ilk muayenehanesi de Behzat Camii karşısında yer almıştır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250