BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (V)


Bu makale 2020-10-14 18:20:53 eklenmiş ve 1282 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Behzat Köprüsünün Karşısındaki Ucu çıkmaz Sokak

 

Behzat Köprüsünün karşısındaki sokağın solunda bilinen eski belediye binası, bir dönem Halk Fırkası Tokat Şubesi, sonraki yıllarda Tokat Ticaret ve Sanayi Odası, daha sonra Devlet Su İşleri Lokali oldu. 

 

Altında Arif Ağa'nın (Samur) işlettiği, düğünlerde bayanlara kiraya da verilen oldukça büyük iki kapılı Yeşilırmak Kıraathanesi vardı. Kahvenin içindeki mevcut masalardan birinde zabit kâtipliğinden emekli Rüştü Efendi'nin bir daktilosu durur arzuhalcilik yapardı. Kahvenin bitişiğinde Osman Bağdatlı'nın bakkaliyesi vardı. Sık sık tadilata uğrayan buralarda bildiğim Ömer ağabeyimin arkadaşı, ortaokul yıllarında ara sıra tıraş olduğumuz Yıldızelli Berber Mehmet Öztürk ve en son Necati Behzat'ın inşaat malzemeleri satılan dükkânı vardı.

 

 

Köşede daha çok müskirat (içki satan)Bakkal Tayyar ve oğlu Selahattin Susoy'un bakkalı bulunuyordu. Burayı daha sonra bizim ailenin en çok alışveriş yaptığı Bedirkale Köyü'nden Kadıoğlu Osman ve oğlu Mustafa Solmaz alarak uzun yıllar işlettiler. 

 

Sokağın içinde Bey Sokağı'nda oturan Ahmet Nurettin Doğan'a ait Cumhuriyet Hanı vardı, üst kat gelen yolcular için kullanılırken hanın altında at ve eşeklerin ayak bakımlarını yapan Nalbant Sadullah Başdağlı, Nalbant Ali Efendi ve yanında nal döven Osman bulunuyordu. Yanında 1957 yılında esnaflığa başlayan Tenekeci Mehmet Ali Bultan Sobacı dükkânı açmıştı. (Şu an Aksu Mahallesi Muhtarı olan Dursun Bultan da babası ile aynı mesleği yapmıştır.)

 

 

Hanı daha sonra Ahmet Nurettin Doğan'ın oğlu Zeki Doğan çalıştırdı. Ondan sonra da Hacı Ömer Emmi diye Gümüşhaneli bir şahıs ve Sadık Efendi uzun müddet bu hanı işletti. Bu hanın yanı başında Nafiz ve Atıf Özdilek kardeşlerin Şehir Matbaası ve sokağın tam karşısında Mozaikçi, Mermerci Necmi Özen'in atölyesi vardı.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250