BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (VI)


Bu makale 2020-10-20 09:34:29 eklenmiş ve 311 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

“Bakkalların, kasapların, berberlerin, fırınların yoğunlaştığı bölüm”

Behzat Camii karşısından aynı hiza soldan devamla, 1960 yılından 2008 yılına kadar esnaflık yapan Çamlıbel Bakkaliyesi Kadıoğlu Osman ve oğlu Mustafa Solmaz'ın yanında Bakkal Sami Aşıroğlu bulunuyordu. Sonra bu iş yerini Eseoğullarından Hasan Efendi ve oğulları Salih ve Rüştü ve Asaroğlu satın alarak peynir, çökelik ve yoğurt dükkânı açtılar. 

Bitişiğinde PTT'den emekli Bakkal Mehmet Varol ve Berber Hasan Eroğlu (Kel Hasan) ,ortaokul ve lise yıllarında abonesi olduğum bir berber dükkânı vardı. Ancak daha sonra kapısına berberliği sembolize eden bir yarım çinko leğen astığı iş yerini hükümet binasının arkasına taşımıştı. 

Kasap Hacı Kavaklı, Lokantacı Yeşil Lokanta adıyla Köfteci, Çırçırlı Bedrettin Arslan, Kunduracı Abdurrahman İris, Bakkal Şevket Bulut (Şogen Şevket), Berber Şükrü Tunç'un dükkânları yer alıyordu. O, Perviz Sokağı'nda bitişik komşumuzdu, asıl mesleği ile birlikte diş de çeken Berber Şükrü felç geçirince işi bırakmış, yerine sonraları Berber Mustafa Erenler gelmiştir.

Bey Sokağı'nda ikamet eden Vedat Saracoğlu ağabeyimiz de Şekerci Vedat adıyla daha sonraki yıllarda buraya bir modern şeker dükkânı, Hakkı Sansar da bakkal açmıştı.

 Devamında Kasap Sırrı Delice, Av. Ali Şevki Erek'in yazıhanesi (15.16.19.20.21.dönem Tokat Milletvekili Gençlik ve Spor, Gümrük ve Tekel, Ulaştırma Bakanı) vardı. Tokat'ın eski Avukatlarından Hasip Latifoğlu'nun da kendi ifadesi ile bu sırada ilk bürosunun olduğunu öğreniyoruz.

Ahmet Eroğlu'nun sonradan kiraya verdiği  (İnekçi Ahmet) iki katlı evinin bahçesinde lokantalar ve üst katında lokaller uzun süre hizmet verdiler. Huzur Lokantası Ahmet Evrendilek ve Hacı Tanrıverdi tarafından çalıştırıldı. Üst katta Devlet Su İşleri Lokali de Ali Rıza Özdirik tarafından işletildi. Uzun yıllar manav olup sonradan tekel bayii olan Ceniközlü Ali İyidoğan (Dede), Bakkal Ali Kalpak (burayı daha sonra İhsan Kuyumcu alarak bakkal açtı), bitişiğindeki yerde ise Yıldızelli Mehmet Tanrıverdi bir müddet bakkallık yaptı.


Biraz ilerisinde Av. İsmail Hakkı Birler'in yazıhanesi, (14.15. dönem Tokat Milletvekili) yanında mal yönünden oldukça zengin olup içeride asılı büyük bir levhada” Veresiye verilir “ yazısı bulunan Rıza Kazanç'ın bakkalı bulunuyordu. Rıza Kazanç Sivas'a nakledince yerine şu an Tokat Milletvekili olan Yücel Bulut'un dedesi Bakkal Şevket Bulut taşınmıştı.

Devamında Kebapçı Recep Şahinbaş, Asri Kasap Kazım Kasapoğlu, Gevleli Dursun Hüner'in bakliyat dükkânı, dedesi Hafız Mehmet Efendi'den beri işyerini Uyar Bakkaliyesi adıyla devam ettiren Bakkal ve Manav Ayhan Honiligil (Gagak Ayhan) bulunuyordu. Bu işyerini daha sonra Ayhan Honiligil'in büyük oğlu Ümit Honiligil uzun yıllar çalıştırdı. 

Arada Mehmetçik diye bilinen bir esnafın içinde her şey bulunan –kırtasiye ağırlıklı-çok küçük bir dükkânı vardı ki yok yoktu. Sonraları Atlamataş Caddesine taşındı. Son olarak Sivas'a nakletti. Numune Hastanesi'ne giderken köşede bir yerde iş yeri açmıştı. Bakkal Ferhat Güler (son yıllarda Perviz Sokağı'ndaki evinin altına taşıdı bakkalı), Elektrikçi Sadullah Dinç, Lokantacı Ziya Gök, Bakkal Bahattin Pervizoğlu, Zirai Donatım Kurumu (sonrasında Süleyman Bumin'in Anavatan Gazetesi'ni çıkardığı matbaa), yanında daha çok sigara, kibrit, ispirto ve küçük çivi satan Bakkal İsmail Altınöz vardı.

Bitişiğinde 1931-1951 yılları arasında Tokat Ticaret Odası Başkanlığı yapan gıda haricinde buzdolabından, kırtasiyeye her şeyin bulunduğu Cevdet Erek'in, geniş vitrininde daha çok radyo ve ütülerin bulunduğu Binbir Çeşit adındaki lüks mağazası vardı.(Cevdet Erek'in mağazası 1925'li yıllarda Zafer Garajı'ndaki otelin altındadır,1940'da bahsi geçen yere taşınmıştır. 

Onun yerine sonradan Avukat Metin Somuncu yazıhane açtı, ondan daha öncesinde Tokat Belediye Başkanlarından Endiz Ağası'nın İzzet Endiz'in damadı Müteahhit Tekin Gündoğdu ve ortağı Adnan Aybek yazıhane açmışlardır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
250