BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (VII)


Bu makale 2020-10-21 18:21:27 eklenmiş ve 1024 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Muhasebeci Kemal Şimşir (Kaz Kemal), Adil İspirli'nin inşaat ve hırdavat mağazası (burası daha önce Dr. Bülent Altay'ın babası İsmail Hakkı Altay'ın İstikamet Eczanesi idi), bizim de çocukluğumuzda ara sıra gidip yemek yediğimiz, Rahmetli Osman Ağabeyimin kadim dostu öncesinde İstikamet Eczanesi sonrası Havuzlu Emniyet Lokantası işletmecisi Osman Gür bulunuyordu.(Osman Gür önce Lokantacı Yusuf Ziya Öztunç'un (Sağır Ziya) yanında çalışmış, askerlik dönüşü Meyhaneci Ziya Gök ile ortak lokanta çalıştırmıştır, ancak daha sonra köfte yaptığı bu lokantadan içkiyi kaldırmıştır. 

Buraya daha sonra Soğucak Bağları karşılarında mandıraları olan Kasap Salih ve kardeşleri Ali, Ferhat İçeloğlu kasap dükkânı açtılar. Yanında Tokat Belediye Başkanlığı yapan Lütfi Uzel'in babası Saatçi Hasan Tahsin Uzel vardı. Burada daha önce Necmettin Gözaçan'ın kundura mağazası vardı. Uzel'den sonra onun yanında yetişen Saatçi Mithat Yarar saatçi dükkânı açtı. Yanında, bugün çay ocağı olan köşede, emekli sağlık memuru Hüseyin Sarıözlü'nün tuhafiye dükkânı vardı. 

Yine burada üç katlı teraslı bir evin sahibi olan Şakir Albayrak'ın alt katta tuhafiye dükkânı, üstünde kendi durduğu –terası da olan- daire vardı.( Sedef Parfümeri Ünsal Sarısözen de Şakir Albayrak'ın yanına çırak olarak girmiş, bu iş yerinde kendini yetiştirmiştir).

Onun üzerinde de Tokat Devlet Hastanesi Dâhiliye Doktoru Bülent Altay'ın ev ve muayene olarak kullandığı daire yer alıyordu. Muayenehanesini ve evini sonradan Yeni Hükümet karşısına taşımıştır.

Sol köşede Tokat siyasi hayatında ayrı bir yeri olan İbn-i Kemal İlkokulu'ndan sınıf arkadaşım Osman Latifoğlu'nun babası Fahri Latifoğlu'nun evinin altında İstanbul'a dahi Ortaç Kundura markası ile erkek ayakkabısı imal ederek gönderen Kunduracı Salih Mülkçü (Kara Salih), halı ve kilim satan Niğdeli Kemal Karcı'nın mağazası bulunuyordu. (Burada daha önce Dokuma kooperatifi, Öğretmenler lokali varmış) 

Sonradan Orloncu, örgü işleri yapan Halil Arslan Bey ve eşi Hediye Hanım' bir  atölye açtılar. (Fahri Latifoğlu evi altı), Devamında İhsan Aşıroğlu'nun iki kapısı olan hazır giyim ve spor malzemeleri mağazası bulunuyordu. Bu mağaza Eriş'in Kundura Mağazası olarak bilinmekte olup 1942'li yıllarda Hayati Başara'nın eşi Nafia Hanım tarafından kundura mağazası olarak çalıştırılmıştır. 

Burada daha sonra Lütfi ve Sıtkı Gökarslan kardeşler zücaciye mağazası açtılar.( Lütfi Gökarslan 1993-1995 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı yapmıştır), yanında yaptığı tablolarla geçimini sağlayan –şehirde ilk uzun saçlı erkeklerden olan-Ressam Muammer Ergül'ün iş yeri vardı. Buraya daha sonra Taş Mağazalarda iş yerini kapatan Burhanettin Tuzcuoğlu kardeşi Bahattin Tuzcuoğlu'ndan ayrıldıktan sonra elektrikçi dükkânı açtı.

 Devamında Berber İsmail ve Sami Öğür Ustalar, Çocukluğumun kunduracısı Hayri Çaycı, baba dostu Leblebici Şevki Buzluk, Ülkü İlkokulu Başöğretmeni Ahmet Özüduru'nun oğlu Turhan'la birlikte açtıkları, zamanına göre oldukça modern Ülkü Kırtasiye bulunuyordu.(Ahmet Özüdüru 1953-1960 ve 1964-1966 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı yapmıştır)

Asıl mesleği terzilik olup sonradan Mehmet Doğulu'dan şekerci dükkânını 1955 yılında devralan Şekerci Osman Ankaralı yıllarca esnaflık yaptı Gelişen olumsuz şartlar üzerine 1979'da İzmir'e işini ve evini nakletti. Ondan önce burada Mehmet Doğulu'nun şeker, helva, lokum imalathanesi vardı. Sivas'tan Tokat'a gelerek Tokat'a yerleşen dedeleri değirmenci olan Mehmet Doğulu Kurukahveci Mustafa Üncü'nün kardeşidir. Soyadı kanunu çıktığında dedelerinin mesleğinden dolayı Uncuoğlu konulacakken Üncü soyadı verilmiştir. Bilahare Mehmet Bey soyadını Doğulu olarak sonradan değiştirmiştir. Bu iş yeri evkafın olup  (vakıflar)üst katta da evkaf memurunun lojmanı vardı.

Tokatlı bayanların uğrak noktası Parfümeri Abdullah Konukçu, yanında kundura tamircisi Lütfi ve Fahri kardeşler (ikiz kardeşler), sonrasında köşede zamanına göre oldukça modern inşa edilen üç katlı Halk Bankası bulunuyordu. (Halk Bankası'nın yerinde de öncesinde altında kamyonların park ettiği garajı olan büyük bir han-Belediye Oteli- bulunuyordu. Oteli çalıştıranlar arasında bilinenler Lütfi Uyanık ve Lütfi Üçdirhem 'dir. Bu arada Bayan Terzisi Sabri Hanlı (Sabido) ve Mustafa Efendi'nin toptan ve perakende çay satışı yaptığı dükkânı vardı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250