BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (X)


Bu makale 2020-11-06 11:14:27 eklenmiş ve 635 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Behzat Çarşısı'nın Dr. Remzi Topçam Kavşağından Sonra Atlamataş Caddesine Devam Eden Sağ Tarafı

 

Karşı köşede meşhur Salepçi Remzi'nin sabah namazından sonra açılan salep, dondurma, cevizli çörek satılan ve oturulabilen iş yeri bulunuyordu. Salepçi Remzi 'nin iş yerinin üzerinde duvara çakılmış ve sac levhaya yazılmış üç uyarı yazısı yıllarca kaldı. Kireçlerden dolayı zor okunan büyük harfli yazılarda şöyle yazıyordu.” Birinci levhada: Vatandaş sürgün olan ve kusan hastaları hükümet tabibine haber ver,2.levha: Vatandaş kokmuş bayat     ve kiraz yeme hastalık yapar,3.levha: Vatandaş sebze ve meyveleri Çördük  suyu ile yıkamadan yeme.” 

 

Dükkânın üzerinde Dişçi Hacı Fazıl Çağlar'ın muayenehanesi, yanında özellikle bürokratların tıraş olduğu uzun bir dönem Tokat Berberler Cemiyeti başkanlığı da yapan Mustafa Günaydın'ın berber dükkânı vardı. Sonrasında burayı İstanbul Berberi adıyla Ahmet Ergül ondan sonra da aynı adla Hüseyin Başak çalıştırdı. Kırtasiyeci İhsan Ayık, (daha önceden burada Singerci Hasan Çakırgülmez, Yunis Çiler ve Suzi Küsem dikiş makineleri ve radyo tamiratı yapıyorlardı, Av. Raci Başbuğ'un yazıhanesi vardı. Bitişiğinde Sivas'tan gelen Doğan Sigorta adı altında Sigortacı Sami Bakır'ın Ofisi bulunuyordu. Bu aralarda daha sonraki yıllarda alt katta Mustafa Okan üst katta eşi Bayan Berberi Fitnat Okan iş yeri açmıştı.

 

Arada İstanbul Beyoğlu'ndan gelerek Park lokantası açan Terzi Ahmet bulunuyordu. Terlikçi İbrahim Sözeri'nin dükkânı (aynı zamanda plakçılık da yapıyordu), döneminde en güzel keman çalanlardan biri olarak bilinen musikişinas Bayan Terzisi Atıf Konuralp, vardı.

 

Rahmi Akıncı'nın oyuncakçı dükkânı, Belediye Başkanlarından Öğretmen İsmail Topçam'ın  kayın biraderi Muhittin Gözaçan'ın züccaciye dükkânı, Şapkacı –fötr şapkada en büyük usta-Mustafa Ercanlı, daha ilerisinde asıl mesleği dabakçılık olan saatçi Ayhan Torun  vardı. Son yıllarda Talip Arslan da bu sırada züccaciye dükkânı açmıştır.

 

 Başöğretmen Numan Sarısözen'in evinin altında 1970-1973 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Moda Pazarı İbrahim Özer, Atila Öner hocamızın babası Saraç Ahmet Nazım Öner'in İstanbul Tuhafiye adıyla açtığı iş yeri ve (burası sonra manav Hakkı'nın iş yeri oldu), bitişiğinde Mustafa Kağızmanlı'nın bakkalı vardı.

 

Burada Tokat'ın eski esnaflarından Bakkal Eşref Susoy'un iş yeri de vardır. Ondan sonra oğulları Muzaffer, Hilmi ve Rahmi Süsoy babalarının mesleğini devam ettirdiler. Rahmi Susoy Muzaffer Susoy'un bakkalının karşına sonraları yeniden dükkân açmıştır. Kağızmanlı'nın üst katında da CHP İl binası yer alıyordu. Hacı Ali Cirit'in kuruyemiş dükkânı, Eczacı Cemal Cirit'in Dilek Eczanesi , Tekel Bayii Kemal Akbay ve yanında tatlıcı Hasan Saygı'nın işyeri yanında da Ahmet ve Mustafa Kandemir kardeşlerin Honoğlu'nun kahvesi vardı. 

 

Yine bu mekânlarda Lütfi Tan ve ortağı Kadir Yılmaz'ın Terziler Tuhafiye adıyla iş yeri, emekli öğretmen Zihni Sağlamer'in Emekliler Tuhafiye dükkânı,  (Daha sonra oğlu Mustafa Sağlamer tarafından burası Butik Müge adıyla çalıştırıldı) Salim ve Behzat Doğan tarafından çalıştırılan kıraathane bulunuyordu.

 

Atlamataş Caddesi açılmadan önce Atatürk Heykeli arkasındaki köşede yine Honoğlu Kahvesi sahiplerinin oldukça büyük, ortasında havuzu da olan Gülistan Kıraathanesi vardı. Bu kahve tam bir kültür evi idi. Gazete ve kitap okunan, çalışanlarının içinde bayanların da olduğu, nargile içilen, şehrin münevverlerinin oturduğu daha ziyade satranç, bezik, briç oynanan bir mekândı. Gülistan kıraathanesinin yeri daha sonra ikiye bölündü ve bir tarafa Mehmet Bayındır Kazova Eczanesi açarken diğer yana Zileliler bir pastane açtı.

 

Biz yine de Behzat Çarşısı ile ilişkilendirerek Gülistan Kahvesi ile Honoğlu kahvesini buluşturmaya çalışalım. Gülistan'ın bitişiğinde Konak Oteli (Zamanına göre şehrin en modern otelini uzun zaman Selahattin Peri ve Hüsnü Yükler işletmişlerdir ) Askerlik Şubesi, yanında Foto Terakki Şükrü Ersin (Foto Ersin) ve Cemalettin Peker'in (Foto Peker) zamanına göre modern fotoğraf stüdyoları vardı. (Selahattin Peri, 1960-1963 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı yapmıştır)Ayrıca Amasya'dan Tokat'a gelen Muhittin Ermiş oldukça bu sıraya modern bir kundura mağazası açmıştır.

 

Ahmet Afyoncu'nun eczanesi, Ahmet Albayrak'ın leblebici dükkânı, Zileli Hüseyin'in leblebici dükkânı (sonradan İzmir'e nakletti), Terzi Sami Bahçecier, Parfümeri Doğan Aydoğdu (Bu iş yeri önce Taksici Tahir Kayserili (Keçi Tahir) tarafından şehrin ilk parfümerisi olarak açılmış ancak kısa süreli işletebilmiş, Doğan Aydoğdu'ya devretmiştir. Doğan Aydoğdu Belediyeye girdikten sonra aynı yer Nurettin Öner ve Kasap Nazım'ın torunu tarafından da çalıştırılmıştır. Fevzi Ay'ın bakkaliyesi (Fevzi Bey zamanla bu işini bırakarak Tokat'a ilk defa üç tekerlekli tipirtör getirerek sanayiye yolcu taşımacılığı yaptı), bitişiğinde hazır elbise satan Vavrulu Salih Usta'nın oğlu Rıza Aldırır'ın (Sarı Rıza) elbiseci dükkânı bulunuyordu.

 

Ve Tokat'ın sosyal hayatına kültürüne büyük etkisi olan, bugün sadece hatıralarımızda yaşattığımız Ali Sabri Sineması... Filmlerin yanı sıra konserlerin, siyasi parti toplantılarının, konferansların, âşık dinlenceleri ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği bir mekândı burası.

 

Yanında Tokat'ın meşhur şoförlerinden Tahir Kayseri'nin  (Keçi Tahir)  kiraya verdiği evinde Çiftçiler Kulübü vardı. Burayı Babaköylü Halil Ağa çalıştırıyordu. Bahçesinde ise Yarbay Selahattin lakaplı kişinin işlettiği içkili bir lokanta yer alıyordu. Devamında daha önce sebzecilik, bakkal, manifaturacılık da yapan Kadir Uçaroğlu'nun plak ve kendi soyadı ile markalaştırdığı Uçaroğlu Kolonyalarını sattığı dükkânı vardı. Bunu Berber Hüseyin Uçaroğlu'nun dükkânı takip ediyordu. Yanında Naci Yazoğlu ve dayısı Sadullah Çoşkunsel'in inşaat malzemeleri satan iş yerleri vardı.(Naci Yazoğlu 1974-1981 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığını yapmıştır).

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250