BEHZAT ÇARŞISI'NIN ÜÇÇEYREĞİ (XI)


Bu makale 2020-11-09 08:56:38 eklenmiş ve 209 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Yukarı Behzat Çarşısı (Sağ taraf)

Bugünkü Kız Enstitüsü'nün yerinde Kambur Ali'nin baktığı vakfa ait bir bahçe vardı ama benim çocukluğumda orada karşıdaki jandarmaların silah çattıkları bir talim yeri olarak değerlendiriliyordu. Aynı hizada Yusuf Yıldız'ın (Kel Yusuf) ekmekçi fırını, Kasap Arslan Karakaya, Kasap Salih Coşkun, Tokat'ın ilk sivil polislerinden olan Polis Şahin Karaerkek Bey'in Hanı, Avukat Bedrettin Karaerkek'in  (13.dönem Tokat Milletvekili) yazıhanesi, (han içinde bazı işyerleri de varmış ama biz onlara yetişemedik).Otomobil garajı vazifesi de gören bu handa son zamanlarda maddi durumu zayıf aileler düşük ücretle kirada oturmuşlardır.

Devamında daha çok, peynir, çökelik ve yağ satan, Devegörmez Mahallesi'nin 25 yıl muhtarlığını da yapan Bakkal Vahdettin Ödübek, Çörekçi Hafız'ın (Mehmet Akıncı) meşhur çörek ve simit fırını (daha önce iş yeri Polis Şahin'in hanında idi-Şahin Karaerkek 1966 yılında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığını yapmıştır) 

Devamında, Bakkal Mehmet Demirtaş (Kebapçı Hafız'ın oğlu), Bakkal Hasan Gökçe (Gavoğlu)  (Muhasebeci Saip Gökçe'nin babası),Bakkal Kazım Fermanlı, Bakkal Raif Çolak (şimdi onun işyerinde oğlu Mehmet Çolak turşu dünyası adıyla ticaret yapıyor), bitişiğinde Bakkal Halil Meletlioğlu (Mirtoğlu Halil) vardı.

Sonrasında Şemsettin'in kahvehanesi (önceden Dökme Ali'nin kahvehanesi), bitişiğinde Kasap Ali Akgül vardı (o vefat edince iş yerine asıl mesleği terzilik olan Sami Öğreten bakkal dükkânı açtı, sonrasında Leblebici Halis Gürsoy'un dükkânına taşındı). 

Bakkal Emin Uyan (daha öncesinde Nalbant Hasan Mertbaş burada nalbantlık yapmış), Bakkal Nedim Hakyemez, zamanının marketi sayılacak kadar çeşit bulunduran Sivaslı Bakkal Lütfi Bilkay vardı. Vefat edince oğlu Tümer onun vefatıyla da kızı emekli öğretmen İsmet Bilbay çalıştırdı. Bakkal ,Peynirci Emin Uyan'ın eski iş yeri inşaat sırasında yıkılınca Lütfi Bilbay'ın dükkanına taşındı.(O da 2019 yılında aramızdan ayrıldı).

Bitişiğinde Nalbant Hüseyin Bartın, Kız Enstitüsü'ne yakın köşede Kahveci Tevfik, yanında Sobacı Ömer Aktaş (Kara Ömer, iş yerini kapatınca Devlet Su İşlerine girdi), ve Berber Mustafa'nın dükkânları vardı. Atlamataş Caddesine açılan köşede Mehmet Şahin'in kasap dükkânı vardı.

Yukarı Behzat Çarşısı (Sol Taraf)

Hükümet binasının bu tarafında tahta köprüden itibaren 20'yi aşkın dükkân vardı. Bunlar arasında Mustafa Tümer'in İstanbul Bakkaliyesi, yanında bir kahvehane, fırın, berber, nalbantlar, semerciler, kalaycılar bulunuyordu. Karşısındaki Horuç'a, Kırkbadallar'a ve Atlamataş Caddesi'ne açılan ara geçide halk arasında Boklu Sokak deniyordu. Çok yağmur yağdığında Horuç'tan Kırkbadallar'dan akan sel suları karşısındaki bu dükkânlara zarar verirdi.

İki caddenin kesiştiği noktada İbrahim Akçadağlı'nın benzinliği bulunuyordu. Bu mahal, Kepaze Meydanı idi. Orada şoförlerin oturduğu kahvehane bulunuyordu. İlkokul yıllarımda Kızıleniş'ten gelen büyük bir selin bu kahvehanenin yarısını yıkarak masa ve sandalyelerin, bardakların sürüklendiğine şahit olmuştum. İnsan kayıplarının da olduğu 1949 yılı Haziran ayında gelen büyük sel bu dükkânların pek çoğuna kullanılamayacak derecede zarar vermiştir. Dolayısıyla çarşının bu tarafı eski işlerliğini kaybetmiştir.

Karşısında Gençay'a giden Cinloğlu Köprüsü (kambur köprü) vardı, bitişiğinde ise ırmağın hemen kenarında bir müddet belediye tarafından odun deposu da olarak kullanılan hızarcıların ve  odun taşımak için bekleyen at arabalarının bulunduğu dar bir alan vardı. Köyden gelen bazı arabaların beklediği bir yer ve arkasında yer alan büyük bir han vardı (Mütevellioğlu Şükrü Efendi'nin Hanı idi). Sonradan bu handa Süleyman Beneklioğlu tarafından Şançelik adıyla çelik masa, sandalye gibi mutfak gereçleri üretimi yapan fabrika açıldı.(Süleyman Benekli 1999 yılında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığını yapmıştır).

Şunu da belirtmekte fayda var Tokat Devlet Su İşleri'nin Behzat Deresini ıslah çalışmaları –taş duvar yapımı-sırasında ırmak yatağından bazı bölümler çarşıya kazandırılmış, Behzat camii arsası da mümkün mertebe genişletilmiştir. Bundan dolayıdır ki kazanılan yerlere Tokat Belediyesi -Yüksek kahvenin yanına-çift cepheli belediye dükkânları yaptırarak kiraya vermiştir

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250