BU YOL, YOL DEĞİL !


Bu makale 2020-11-10 16:46:26 eklenmiş ve 1204 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü'nce Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile planlanan projeye göre mevcut E-80 uluslararası bölünmüş yol güzergahına paralel Gerede'den Doğubeyazıt Gürbulak sınır kapısına kadar otoyol yapılacağını duymuşsunuzdur.

Konu, Niksar'ı ilgilendirdiği için, “Bu ateş Niksar'ı yakacak !Safımız belli olsun !” diyerek 14.10.2020 tarihli Niksar Danişmend Gazetesi'nde  bir yazı yazmıştık.

Konuyla ilgili olarak meclisin olağanüstü toplanmasıyla ilgili yazılı talebimize,12.10.2020 tarihinde verilen cevapta “….acil bir gündem konusu olmadığı, ancak Kasım ayı meclis gündemine alınacağı..” şeklinde cevap verilmişti.

Dolayısıyla Kasım ayı meclis toplantısını bekledik.

Gerçi yine toplantının gündem maddeleri arasında yoktu ama Sayın Başkan nezaket göstererek, gündemi  görüşmeye geçmeden önce talebimizi meclise sundu.

Karayolları'ndan aldıkları bilgi notunu da çoğalttırarak meclis üyeleriyle paylaştı. Ben, bu bilgi notunu sizlerle  paylaşacağım.

Ama görünen o ki, bu otoyol Niksar'dan 48 km uzaktan geçecek!

İllerden geçirilmesi düşünüldüğü için Tokat da bu mücadelede bizim yanımızda olmayacak belli ki!

Kelkit Platformu'na üye ilçe belediyeleriyle işbirliği teklifimiz olumlu karşılandı.

Ama Belediye Meclisi olarak bir karar alınmadı.

 

 

Bunun yerine, Kent Konseyi Başkanlığında ,bütün STK'ların katılacağı, geniş katılımlı bir toplantı yapılması ve sonuç bildirgesinin her türlü iletişim kanalları kullanılarak kamuoyuyla paylaşılması yönünde bir karar çıktı.

Siyasilerden, en azından milletvekili düzeyinde Niksar olarak  bir destek görmeyeceğimizi tahmin ediyorum.

Çünkü, bu otoyolun Niksar'dan geçmesi demek, Tokat'tan geçmemesi demek !Yani yerleşim yeri olarak.

Bu demek değil ki yukarıdan belirlenen bu güzergah değişikliği, tekrar eski haline geri değiştirilemez!

Yol güzergahı önceleri Kelkit Havzası'ndan yani Niksar'dan geçiyordu projede.

Şimdi aşağıda paylaşacağım bilgi notunda bu güzergah değişikliğinin sebeplerini de görebilirsiniz.

Yukardaki haritanın altına şu bilgi notu düşülmüş :

“Merzifon-Gürbulak Otoyolu koridoru, proje çalışmaları devam eden Gerede - Merzifon Otoyolu'nun sonundan başlamaktadır. Daha sonra doğuya doğru ilerleyen koridor, oluşturulan alternatiflere bağlı olarak kuzeyde Suluova, Ladik, Taşova, Niksar, Reşadiye yerleşmeleri civarından, ortada Amasya, Taşova, Erbaa, Niksar, Reşadiye yerleşmeleri civarından, güneyde ise Turhal, Tokat, Almus yerleşmeleri civarından Koyulhisar'a ulaşarak sonlanmaktadır. Merzifon - Koyulhisar Otoyolu koridoru, yine proje çalışmaları devam eden Koyulhisar - Pülümür Otoyolu ile birleşecektir. Güzergâhın baş tarafında Gerede - Merzifon Otoyolu ile birlikte Delice - Samsun Otoyolu ile de entegre bir çözüm üretilmiştir.

Merzifon-Gürbulak Otoyolu güzergah seçimi farklı meslek disiplinleri ile birlikte yatay güzergah, profil, arazi kullanımı, jeolojik yapı, toprak işleri, büyük sanat yapıları, mevcut tesisler ile ilişkiler, çevresel etkiler ve estetik görünüş gibi çeşitli yönlerden detaylı biçimde incelenmiş ve 17 adet alternatif güzargah belirlenmiştir. Güzergah alternatiflerinde, seçimi etkileyecek ana iş kalemlerinin (Kamulaştırma, Toprak İşleri, Sanat Yapıları, Üstyapı, Bağlantı Yolları, Kavşaklar, Park ve Servis Alanları) maliyetleri çıkartılarak, bu alternatiflerin ekonomik karşılaştırılması yapılmıştır.

Güzergah alternatiflerinde yapılan karşılaştırmalı değerlendirmede, en önemli hususun güzergâhın sonra Kelkit Vadisi boyunca mevcut D100 Devlet Yolu koridorunu kullanıp kullanmama kararı olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun nedeni, söz konusu koridorun yoğun kar mücadelesi gerektirmeyecek rakımlarda ilerlemesi ve maliyet açısından büyük ölçüde ekonomik olmasıdır. Ancak Kelkit Vadisi boyunca D100 Devlet Yolu Kuzey Anadolu Fay Hattı' nı takip etmektedir. Kuzey Anadolu Fayı' nın belli periyodlarla büyük ölçekli depremler üretiyor olması bu hattın seçiminde büyük dezavantaj oluşturmaktadır. Kuzey Anadolu Fayı tek bir kayma düzleminde olmayıp bir çok parçalardan meydana gelmiş belli bir genişliği olan (500 m. ~ 1000 m.) bir fay zonu şeklindedir.

Bu nedenle Merzifon - Gürbulak Otoyolu için oluşturulan 17 alternatiften Kuzey Anadolu Fay Hattından en az etkilenecek (Otoyol projesindeki sanat yapılarının fay hattını kesmeyecek şekilde), heyelan alanlarından uzaklaşacak ve ana yerleşim merkezlerine en yakın (Tokat, Amasya vb.) alternatif seçilmiş ve onaylanmıştır.”

Yani bizim güzergahı deprem vurmuş! Görünüşte sebep fay hattı!

Ama aynı hatta Kelkit üzerinde onlarca HES yaparken o fay hesaba katılmıyor nedense! Herhalde başka tarafa kaydırılıyor!!!

Oysa Niksar'dan geçerse bu güzergah daha ekonomik ve daha kısa. Üstelik rakımı dolayısıyla kar yağışından daha az etkilenecek.

Daha ekonomik çünkü, daha az viyadük, daha az tünel, daha az köprü, daha az alt geçit, daha az üst geçit, daha az menfez yapılacak. Üstelik rakım da bu güzergahta 1500 metreye çıkmıyor. Yani demem o ki ,belki bu güzergah değişikliğine engel olamayabiliriz ama safımızı belli etmiş oluruz. Duracağımız yer Niksar'ın menfaatidir. Niksarlı'nın menfaatidir.

Her şeyden siyasi avantaj kapmaya çalışanlara diyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250