KAYBETMEYE ALIŞMAK!


Bu makale 2020-11-17 11:35:27 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Tamam bu otoyol Niksar'dan geçmesin !

Anladım.

D-100 veya E-80 uluslararası karayolunun niye Niksar'ın 8 kilometre uzağından geçtiğini!

Belediye Meclisi'nin gündemine taşıdığımız Otoyol Güzergahı'ndan bahsediyorum.

17 Projenin içerisinden 2 proje kalmış geriye. Biri  Amasya-Turhal-Tokat-Almus-Koyulhisar güzergahı. Diğeri de Amasya-Taşova-Erbaa-Niksar-Reşadiye-Koyulhisar güzergahı. Devlet bu iki güzergahtan birinden bu yolu yapacak.

Ve belli ki Kelkit Havzası, Kuzey Anadolu fay hattı sebebiyle elenmiş !

Daha ekonomik olsa bile bu güzergah, fay hattı yeni keşfedilmiş gibi bahane edilmiş.

Bu havzada toprağın üstüne yapılan her şey bu fay hattı bilinerek yapılmadı mı?

Hadi Niksar'da üç köprü var Kelkit'in üzerinde( Hamidiye-Talazan-Fatlı)

Ya Reşadiye ?

Bu iki projeden Niksar'ı ilgilendirenin tercih edilip edilmemesiyle ya da tercih edilmesi için neler yapılabileceğiyle ilgili olarak Niksar Kent Konseyi Başkanlığı'nda, ilçede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve oda başkanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Niksar'ın, Niksarlı'nın tek yürek olmasını beklediğimiz bir toplantıydı.

“Otoyol gereksizdir” noktasında kimileri.

Kimileri Niksar'ın öncelikli problemi değil görüşünde.

Kimileri “Otoyol'dan önce Niksar'ı cazibe merkezi haline getirebilmeliyiz” diyerek Safranbolu örneğini verdiler.

Hatta “Enerjimizi boşa harcamayalım.” Diyenler oldu.

Birilerine göre, Niksar'ın daha önemli meseleleri mesela “Pazar yerinin değiştirilmesi”,

Tamam. Niksar'ın problemleri var.

Kimisi yerel yönetim problemleri.

Yerel yönetimin yanlışları varsa bunlar ayrı bir konu başlığı.

Toplantıya bizzat katılamasa da gönlünün ve yüreğinin hep  Niksar'da olduğuna şahit olduğum İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Şafak Gümen, Kent Konseyi Başkanı Sayın Suat Hilmi Boynudelik'e bir bilgi notu göndermişti. Başkan  Gümen ilettiği notta özetle: “İstanbul'daki Kelkit Vadisi STK'ları olarak memnuniyetle karşıladıklarını, bundan sonraki çalışmalarda da Niksar'ı ilgilendiren bu konuda iş birliği içerisinde her türlü katkıyı sağlayacaklarını özellikle belirtmiş.

Otoyol projesinin duyulması ile ivedi olarak bu konunun yalnızca Niksar'ı ilgilendiren bir konu olmadığını, Kelkit Vadisi'ni oluşturan  Taşova-Erbaa- Niksar-Reşadiye ilçelerimizin kaderini etkilediğinden yöre STK'ları ile irtibata geçilerek, işbirliği içerisinde çalışılması için prensip kararı alındığını,

Bölge dışındaki ilçelerin işbirliği il bölgemizde de kurulacak bir platform ile sağlanması gerektiğini, Mevcut güzergahın halen en ekonomik ve en doğal güzergah olması nedeniyle, projenin Turhal-Tokat-Almus güzergahından geçmesinin doğuracağı kamu zararı uzmanlarca hesaplanması gerektiğini, Kelkit Vadisinin Kuzey Anadolu fay hattında olmasına vurgu yapıldığını, otoyolun depremselliği en kuvvetli Erzincan ya da Tosya, Gerede gibi yerlerde de fay hattından neden çıkarılmadığının sorgulanmasını, Kelkit vadisi boyunca sayısı 15'i geçen HES'ler yapılırken fay hattı sorun teşkil etmiyorsa, otoyola nasıl bir sorun olacağı açıklanmasını, Türkiye'nin yarıya yakın alanı birinci derece deprem kuşağında olduğunu, ve Türkiye'nin en yoğun otoyol ağlarının da bu deprem kuşaklarından geçtiğini, Mevcut yola alternatif düşünülen otoyolun güzergahının değiştirilmesinin 350 bin kişinin kaderini olumsuz yönde etkileyeceğini, Bölgeden zaten var olan göçler daha da hızlanarak Kelkit Vadisi yerleşkelerinin  tamamıyla içe kapanık bir geri kalmışlıkla karşı karşıya kalacağını ve kamu yararı gözetilmesi gerektiğini” belirtmiş.

Lakin, sona kalan bu iki projede sadece Niksar olarak değil Kelkit boyunca etkilenecek ilçelerin de rakibi Tokat. Siyasilerden, hem Tokat nezdinde hem de Ankara nezdinde destek görmeyeceğimiz açık.

Niksar olarak, zaten pek görmüyorduk da! 

Cezaevi sözünün dışında.

Demem o ki Niksar için hayati bir öneme haiz bir başka yol da tarihi İpekyolu olarak bilinen Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan en kısa yol olan Ünye-Akkuş-Niksar Yolu'dur. Bölgemizin ve çocuklarımızın geleceği açısından da çok önemlidir.

Bu, toplantının konusu otoyol güzergahını kaybederse Niksar için, Ankara ve Tokat'a karşı bir koz olarak kullanılması söz konusudur. Yani çıkıp deriz ki “Madem Otoyolu Niksar'dan geçirmediniz, o zaman, Ünye-Akkuş-Niksar Yolu'na ağırlık verip destek olun” Yoksa seçim yapılmış ihale aşamasına gelinmiş zaten. Ama sesimizi bu güzergah konusunda yükseltmezsek, Niksar Akkuş Ünye yolunda siyasilere baskı yapma hususunda elimizi zayıflatmış oluruz. Otoyolun katkısı falan değil şimdi meselemiz! “Efendim faydası olmaz Niksar'a!”

Peki “Zararı olur mu?” Neden Niksar hep kaybeden tarafta olsun?

Bugün yerinde saymayı bile başarı saymayı kabullenmek mi Niksar'ın kaderi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250