- NÜKTEDAN - ÇOCUK OLMAK GÜZEL ŞEY…


Bu makale 2020-11-20 10:47:15 eklenmiş ve 1815 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

“Çocuk olmak güzel şey “  Çocuktan al haberi”

 

“Çocuksuz ev  ışıksız odaya benzer.”

 

Çocukların dünyası çok çok daha başka. Bu bilgisayar ve teknolojinin her türlü ulaşım elektronik ortamında çocukların bilgi ve becerilerinin hiç de kendileri gibi küçük değiller. Anında gördüğü şeyi bilgi  dağarcığında şekillendiriyor hayata  geçiriyor.

 

Çocuklar evde oynuyorlardı. Sıcak bir gündü evde ki oyuncaklar onların oyunla olan heyecan ve davranışlarını tatmin edecek ortam oluşturamıyorlardı. Dışarı çıkalım da hem hava almış ve hem de değişiklik olur düşüncesiyle Büyük Annenin bahçesine gittik orada her çeşit meyve sebze vardı. Hatta çocuklara erik salatalık verdiler pek yemediler onların aklında hep oyun oynamak koşmak vardı. Bahçeye ilk girdiğimizde üç-dört tane kedi güneşliyorlardı. Çocuklar kedileri görür görmez hemen onları yanına giderek onlarla oynamaya başladılar. Daha çok Mahmut kedi ile arkadaş olmuş onunla eline aldığı toprağı onun üstüne döküyor kedide ondan memnun olmuş olacak ki ön ayakları ile onun ellerine uzanarak karşılık veriyordu. Bir ara babası koşarak yanlarına gelip Mahmut'u hemen kedinin önünden hızla kaparak kediyi oradan kovdu ne olduğunu anlayamayan Mahmut hemen ağlamaya başladı. Bu ağlama saatler sürdü Çünkü onlar o kadar oyuna dalmışlardı ki babasının haydi gidiyoruz demesini dahi duymamıştı. Babası kedinin Mahmut'un elini yırtacak sanarak o hareketi yapmıştı.

 

Çocukların sosyal hayatta (sokaklarda) ki yaşamları çak daha başkadır. En vahşi hayvanın dahi çocuklara yaklaşımı suyun ateşe yaklaşımı gibidir. Çünkü çocuklar saf ve temiz günahsızdırlar. Hayvanlardaki bu algı çocuklarla onlar ilgiden zarar gelmeyeceği kanısından dolayı onlarla iletişim kurar samimi olurlar.

 

Bir Örnek:  Birgün çarşıda bir dükkanın önünden geçiyordum.Altı-yedi yaşlarında iki çocuk bir köpekle oynuyorlar onunla şakalaşıyor biri kulağını biri  kuyruğunu tutmuş hatta üstüne biniyorlar köpekse onların bu hareketlerinden çol mutlu görünüyordu . Halbuki önceden oradan geçen bazı kimselere havlıyordu …Ama ne var ki çocuklarla olan sıcak ilgiden dolayı hiç sesini çıkarmıyordu. Blr  ata  sözünde ki gibi :

 

”Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır .”

 

Koca koca Apartmanlar yaplıyor çocuklara ayrlan 3-4 metre bir alan bir kaldıraç bir salıncak ve dar bir alan koşmaya oynamaya yer yok .Çocuklarımız geleceğimiz için çok önemlidir .Çocuklarımıza gönlümüzde ayırdığımız yer gibi (Bahçelerimizde)de onlara genişyer  verelim . Okul  bahçelerinde değil  başka alanlarıda onlara  ayıralım . Onlar geleceğimiz için  çok önemlidir .Mutlu yarınlara haydi çocuklar …

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ÇOCUKLAR…

 

İçtikleri süt yedikleri hep dondurma,

Şevval, Göktürk çık oradan beni kandırma,

 

Ahmet sen matematik de çok süpermişsin,

Arhan sende sıkutur da birinciymişsin.

 

Mahmut tüm İstiklal Marşını ezberlemiş,

Gökçe'de Baba ben hemen (hazırım)demiş.

 

Duyun Şevval Okulda iki yıldız almış,

Göktürk'de evde pencereden baka kalmış.

 

ALLAH'tan dilerim, bahtınız açık olsun,

Büyük değil bilim adamı olursunuz…

 

Rami Gümen

10.11.2020

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250