ŞEFFAF OLMAZSANIZ, DEDİKODUYU ÖNLEYEMEZSİNİZ !


Bu makale 2020-12-07 17:07:00 eklenmiş ve 1876 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Sayıştay Başkanlığı,” Denetim raporlarına sansür uygulandığı veya raporların kamuoyundan gizlendiği raporların artık kamuoyuna açıklanmadığı “  yönündeki iddialarla ilgili 2016 yılında bir açıklama yapmıştı:

Sistemin bir bütün olarak anlaşılamaması ve bilgi eksikliği nedenleriyle raporların yayımlanması konusunda yanlış kanaat ve sonuçlara ulaşıldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verilmişti: "Yıllık denetimler sonucunda esas itibarıyla kamu mali yönetim sisteminin sistematik aksaklıklarını ortaya koyan genel raporlar hazırlanmakta ve bu genel raporlar TBMM'ye sunularak yayımlanmaktadır. Bu bağlamda  ….. yılı işlemlerinin denetimleri sonucunda, 199 adedi merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine, 2 adedi sosyal güvenlik kurumlarına,  55 adedi il özel idarelerine, 212 adedi belediye ve bağlı idarelere, 7 adedi bütçe dışı diğer kamu idarelerine, 7 adedi kalkınma ajanslarına ait olmak üzere toplam 482 adet rapor üretilerek TBMM ve ilgili mercilere sunulmuş ve Sayıştay web sitesinde aynen yayımlanmıştır.”

(…)

Web sayfasında hali hazırda 488 adet raporu kamuoyuyla paylaşmış bulunan Sayıştay'ın, raporları halktan saklamak, kılıfını bulup hükümetin dediğini yapmak, raporlara sansür uygulamak veya raporları kamuoyundan gizlemek gibi bir düşüncesi olamaz. Ayrıca Sayıştay'ın denetim faaliyetlerini Anayasa ve kanunlarla kendisine çizilmiş sınırlar içerisinde yürütmesinin doğurduğu sonuçları, sansür uygulamak, halktan gizlemek, kılıf bulmak, hükümetin dediğini yapmak gibi kavramlarla yorumlamak basın meslek ilkeleri ve insaf ölçüleriyle bağdaşmaz." Yani yapılan denetimin paylaşılması ve kamuoyuna açıklanması önemli. Belediyelerin de gerek Sayıştay tarafından, gerekse İç İşleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerce denetlendiğini biliyoruz. Reşadiye Belediyesi'nin internet sayfasında şöyle bir haber okudum. “Belediyemizin 20.05.2014-12.08.2020 tarihleri arasındaki İdari İş ve İşlemlerini denetleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörü Mahmut Erol BÜYÜKÇETİN'in 125 maddeden oluşan   Denetim Raporu Belediyemiz Meclisi'nin 1 Ekim 2020  tarihli olağan toplantısında Meclis'in bilgisine sunuldu.”

Reşadiye Belediyesi 2014 ve 2019 dönemlerinde aynı siyasi partinin iki farklı ismi tarafından  idare edilmişti/ediliyor .

Niksar'da ise parti de değişmedi isim de!

Reşadiye Belediyesi'nde denetim yapıldığı tarihlerde, Niksar Belediyesi'nde de müfettiş olduğunu, denetim yaptığını biliyoruz. Sayıştay'ın açıklamasında işaret ettiği gibi sebep “Bilgi eksikliği” olabilir.

Bu sebepten olsa gerek, Eylül ayında dedikodular başlamıştı Niksar'da!

Yok “Müfettiş, imarla ilgili bir sürü suç bulmuşmuş !”

Yok “Müfettiş, geçmişte belediyede görev yapan ve halen çalışan bazı isimlere zimmet çıkarmışmış !”

Yok “Yok, müfettiş ünvan ve kadro gözetilmeksizin yapılan, usulsüz görev yeri değişiklikleriyle belediyenin zarara uğratıldığını raporuna yazmışmış !”

Yok “Bu kadar borç yükü altında iken “Kamu yararına çalıştığı” iddia edilen derneklere niye milyonla ifade edilen miktarlarda yardım yapılmışmış !?” 

Bu ve bunun gibi  bir sürü dedikodu !

Söyledik ya ! Dedikodu!

Niye çıkıyor bu dedikodu ?

Ne olup bittiği millete açıklanmıyor da ondan herhalde.

“Canım ! Her şeyi milletin bilmesi gerekmiyor ki !”diye düşünebilirsiniz belki ama o zaman da dedikodunun önünü alamazsınız!

Milletin ağzı torba değil !

Hadi kamuoyuyla paylaşmadınız diyelim.

“Niksar Belediyesi denetim raporunu belediye Meclisi'ne getirin görüşelim “ dedik.

Bu teklifimize: “Meclisi ilgilendirecek bir şey yok ! Olursa getiririz. İlgili birimlere kendi birimleriyle ilgili kısımları bildirdik !” dediniz.

Milleti ilgilendirmiyor ! Meclisi ilgilendirmiyor ! Kimi ilgilendiriyor o zaman ?

Sadece Başkan Beyi mi?

Eee Denetimin, teftişin muhatabı o zaten!

Denetimde ortaya çıkan ,suç, kusur, hatalı bulunan işler mi var?

Yani dedikodular haklı mı?!

Hani “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz !” diye boşuna dememişler.

Yani bu konuda Reşadiye Belediye Başkanı kadar şeffaf olamadı sayın Başkan!

Cesaret gösteremedi. Bırakın millete açıklamayı meclisle bile paylaşılmadı. Devlet sırrı mübarek!

Eğer  o raporda olumlu bir satır olsaydı, hemen basın açıklaması yapılırdı herhalde ! Yazık!

Açık toplumun, şeffaflığın, slogandan öte bir şey olmadığını görmek için Niksar Belediyesi'ne bakmak yetiyor maalesef !

Gizli ajandası olanlar ancak halkın hoşuna gidecek kısımlarını paylaşırlar değil mi? Şimdi salgın ve yasakları var gündemde! Millet de başının derdine düşmüş zaten !

Ne edecek öğrenip de denetim raporunda yazılanları değil mi?

Ya da köylerinde yabancı ortaklı Eczacıbaşı'nın maden aramasını düşünecek hali mi var ? Değil mi ?

Salgın var ! Salgın !

Hiç !Benimki de iş olsun !

Evden çıkamıyorum ya ondan herhalde !

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250