NİKSAR TÜRK OCAĞI VE KURUCULARINDAN KARSLIZADE ALİ RIZA EFENDİ -1-


Bu makale 2020-12-10 14:16:50 eklenmiş ve 635 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

 “Kültür-sanat çalışmalarımızda daima desteğini gördüğüm Araştırmacı-Yazar Hami Karslı Ağabeyime ithafen “

“Bugün Ocaklı oluyorum. Ocağımın insaniyet ve ahlaka mugayir olmayan her arzusunu yerine getirmeye çalışacağım. Türk'e iyilik etmek için her türlü fedakarlığı yapacağım.

Her zaman ve her yerde kanuna riayet edeceğim ve kanun bekçisi olacağım.

Bütün hayatımda şiarım sadelik, vefakârlık ve doğruluk olacaktır.”

Sözlerimi tutacağımı va'dediyorum.”

Türk Ocağı yemini (Türk Ocağı Postası 1334 (1918))

 


 

Niksar'da görevli olduğum yıllarda (1985-2005) böylesine kültür ve tarihi açıdan zengin bir merkezde neden Türk Ocağı yok diye hayıflanırdım. Niksarlıların Türk Tayyare Cemiyeti'ne  (Türk Hava Kurumu) bağış toplayarak kazandırdıkları Niksar Tayyaresi konusunda çalışırken Türk Hava Kurumu Genel Merkezi'ndeki arşivlerde ve Niksar Türk Hava Kurumu'nun arşivindeki bazı belgelerde Niksar Türk Ocağı'nın varlığı ortaya çıkınca çok sevindim.

GOP Üniversitesi Niksar Meslek Yüksek Okulu'nda Türk Dili Dersine girdiğim dönemde bu konuyu Niksar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Zekai İmre' ye ve Araştırmacı-Yazar M. Necati Güneş 'e de açınca bir grup gönüllü arkadaşla Ocak araştırmalarının içinde bulduk kendimizi.

Bu konuda arkadaşlarla Tokat ve Erbaa Türk Ocağı'nı ziyaret ettik. Türk Ocakları Genel Merkezi ile iletişime geçtik. Ancak elde edilen veriler pek iç açıcı değildi. Özellikle genel merkez düşüncesinde haklı idi. “Bize müracaat ediyorlar, şube açılmasına müsaade ediyoruz ama birkaç yıl sonra maalesef kapatmak zorunda kalıyorlar. Türk Ocağı gibi ulvi bir kuruluş geçici hevesle bir açılıp bir kapanan partilerin, derneklerin asılıp indirilen tabelaları konumuna düşmesin. Bu bizi çok üzüyor. Ayrıca maddi yönden de açılan bu şubelere yardımcı olmamız da mümkün değil. “

Durum böyle olunca biz de gerekli uyarıları dikkate alarak bu sevdamızdan vaz geçtik. Nitekim en yakınımızdaki Erbaa ilçesinde 1995 yılında yeniden kurulup güzel etkinliklere imza atan Türk Ocağı'nın kapısına yakın dönemde kilit vurulması en bariz, acı örneği…

Türk Ocakları'nın Kuruluşu

 

 

Balkan savaşları ile ortaya çıkan acı gerçekler, zulümler ve ardı arkası kesilmeyen ağır göçler, Rus emperyalizminin Asya'daki Türkleri egemenliği altına alma gayretleri, Arapların İngilizlerle, Fransızlarla işbirliği yapmaları memlekette milliyetçilik hareketlerinin, Türkçülük akımının yeniden yeşermesine sebep oldu. Anadolu'daki ve Asya'daki Türk aydınları harekete geçerek İstanbul ağırlıklı özel toplantılar yaptılar.

İlk müteşebbisler arasında Mehmet Emin (Yurdakul),Ahmet Ağaoğlu, Yusuf Akçura, Ahmet Ferit(Tek), Mehmet Ali Tevfik, Fuat Sabit (Abacık) bulunmaktadır.

2.Meşrutiyet döneminde kurulan Türk Derneği, Türk Yurdu Cemiyeti, Türk Bilgi Derneği, Türk Gücü Derneği ve nihayetinde de en uzun ömürlüsü olan İstanbul Türk Ocağı kurularak 3 Temmuz 1911'de faaliyetlerine başlamıştır. Türk Ocakları'nın resmen kuruluşu ise İstanbul'da 22 Mart 1912 'dir.

Memleketin 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlattığı bağımsızlık hareketinde ve Milli Mücadele yıllarında Türk Ocağı bütünüyle Mustafa Kemal'in yanında yer aldı. Savaş yıllarındaki sıkıntılardan dolayı kapatılan Türk Ocakları 1922 yılından itibaren yeniden açılmaya başladı. 

 

 

Ocakların yeniden faaliyete geçmesinde Mustafa Kemal'in ve devletin ilgileri ve katkıları çok fazladır. Mustafa Kemal, Türk Ocakları vasıtasıyla çağdaş Türk ülküsünün halk arasında daha kolay yaygınlaşmasını amaçlıyordu. 

O, “Ocaklar, milletin hayatını daima hassas ve yüksek bir halde bulundurarak zihinlerdeki eski pasları atacak en kuvvetli istinatgâh olacaktır” diyordu.

1926 yılında ülke genelinde Türk Ocaklarının şube sayısı 217'ye üye sayısı 30.000'e ulaşmıştı.1931 yılında kapanmadan mevcut durumu ise 278 şube, 32.000 üye şeklindeydi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250