MESELE, NİKSAR'DAN TARAF OLMAK!


Bu makale 2020-12-16 15:53:31 eklenmiş ve 444 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Kısa bir yazı olacak. Uzun yazıların okunma zorluğundan söz etmişti bazı okuyucular. O sebeple.

Yılını hatırlamıyorum. Rahmetli Metin Serezli'nin oynadığı bir reklam filmi vardı. Reklam hoşuma gittiği için olsa gerek, hangi ürünün reklamı olduğuna dikkat etmemişim:

Kamera, bir masanın iki tarafında oturan, orta yaşlı bir çifte zoom yaparak başlıyor. Konuşuyorlar. Sonra, yavaş yavaş daha geniş açıdan oturdukları mekanı çekiyor ki, burası bir açık hava kafeteryası. Bahçe, bazısı tek, bazısı çift, bazısı biraz daha kalabalık insan ve insan gruplarının oturduğu masalarla dolu.

Metin Serezli ve karşısında oturan-Nevra Serezli idi galiba- yan masada oturan genç bir çiftin tartışmasına kulak misafiri oluyorlar. Konu ne ise tartışıyorlardır. Bizimkiler biraz dinledikten sonra , dönerler birbirlerine ve Metin Serezli:

-"Bence delikanlı haklı" der.

Nevra Hanım da :

-"Bence kız haklı !" diye cevap verir.

Sonra kendi aralarında bu tartışma uzar gider. "Oğlan haklı!”, “Kız haklı!” şeklinde.

Nereden aklıma mı geldi?

Biz, toplum olarak kendimizi doğrudan ilgilendirsin veya ilgilendirmesin, taraf olmaya hazırız. Hemen karpuz gibi ikiye bölünürüz. Meseleye kafa yormayız. Taraflardan birinde yer alırız.

İçinde bulunduğumuz tarafı hiç sorgulamayız. Karşı tarafa yüklendikçe yükleniriz. Fikir bizim değildir ama olsun. Savunduğumuz taraftan olsun da ne olursa olsun.

Korkarım ki, bu Niksar'da maden aranmak istenmesi konusu da böyle olacak gibi. Ne olur kendimiz aklımızı devreye sokalım. Karşı taraf diye nitelediğiniz yerden de gelse dinleyelim. Kendi akıl ve mantık süzgecimizden geçirme zahmetinde bulunalım. Klişelerle, sloganların peşine takılmakla, yaşadığımız şehre kötülük etmeyelim. Zarar vermeyelim. Bize bırakılan mirası, daha da güzelleştirerek çocuklarımıza, gelecek kuşaklara bırakalım. 

Güzel Niksar'ımızı, sebebi ne olursa olsun, kısır çekişmelere kurban etmeyelim. Bu memleket bizim! Ve başka Niksar da yok ! 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250