- NÜKTEDAN - Dünyanın gözü uzayda ki servette


Bu makale 2020-12-24 13:32:32 eklenmiş ve 2531 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

Gazetenin  birinde  başlık:

 

“Dünyanın gözü uzayda ki servette”

 

Bu yazıyı okuyunca Niksar, Erbaa, Reşadiye ve Kelkit havzasında gündem olan (Maden arama ve Ruhsat) mevzuu aklıma geldi.

 

Belki bununla onun ne alakası var. İnsanlar hayat şartları değiştikçe çeşitli mecralarda iş arama  yollarını  güçleri nisbetinde ta.. uzayda  bile olsa oralara  gitmeyi göze  almış olanlar hem servet sahibi ve hem de bilgi sahibi olmak ister. Aşağıda ki yazıda uzayda bulunan madenlerin dünyadaki madenlerden daha kıymetli olduğu sanılıyor sanki…

 

“NASA, Güneş sisteminde yer alan bir asteroide uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmanın yollarını arıyor. Demir ve nikelden oluşan asteroidin ekonomik değeri 10 kantrilyon dolar olarak ifade ediliyor.”


----------------------------------------------------------------------------

 

Niksar'ın mera ve köylerinde, yaylalarında maden aramak isteyen şirketler varmış. İyide Niksar asırlar boyu Başkentlik yapmış Dünyaya ün salmış bir beldedir. Burası Tarihin arka odası, ilim gönül insanlarının olduğu, tarım ve hayvancılık bakımından, Dünyaya ün salmış (AYVAZ) suyu ve yine lezzet kalitesi üstünlüğü tartışılmaz (CEVİZİ) her türlü meyve –sebze ve nebatatın yetiştiği CENNET mekan CENNET VATANDIR.

 

Bağlarının, bahçelerinin, yaylalarının, tarlalarının, mera ve ovalarının tahrip edilmesini kim ister söyler misiniz? 

 

Niksar ilçe sınırlarında (maden arama) ruhsatları değerlendirilmesi toplantısı 26 kasım 2020 Perşembe  günü Belediye D. Salonunda yapıldı.

 

Kent Konseyi Başkanı konuyla ilgili görüş ve önerilerini açıklayan Suat  Boynudelik'ten sonra da çeşitli konuşmacıların ardından konuşmacı olarak Niksar Esnaf ve Tüccarlarından Hadi ÖZGEN konunun önemini anlatan onun şu sözleri  “Burası ne Eczacıbaşının bilmem büyük ağaların bilmem ne yeri değildir. Ben torunumun geleceğini düşünmek mecburiyetindeyim.”

 

Bu cümle konunun özetini  bütün  detayları  ile ortaya  koymaktadır. “Ben torunumun geleceğini düşünmek mecburiyetindeyim.”  Tüm Niksarlı bu cümleyi “Altın harflerle yazıp çerçeveletmesi gerekir.”

 

Niksar'ın ekmeğini  yiyip, suyunu içen, havasını  tenessüf eden  herkesin  bunu anlayıp, iyice  düşünerek  sayın  Hadi  ÖZGEN'in  bu sözünü aklından asla ve asla çıkarmaması lazımdır. Bu gün ki kuraklığın yarınki sebebi ve mazereti olamaz. Yarın bir gün bunu çocuklarımıza ve torunlarımıza anlatamayız. 

 

Niksarlı olup ta Çamiçi'ne çıkmayan yoktur Eylül ayının sonları idi yaylaya çıkıp bir yayla havası almak  istedik. Biraz  gezdikten sonra  bir de yayla  suyu içmek için yol kenarındaki çeşmelere  uğradık, ta ki..Olukalan ve Gülebi'ye K. kadar olan yol güzergahında tek bir çeşmede damla su akmıyordu. Bunun  ne  anlama geldiğini bilmem izah etmeye gerek var mı.?

 

Takdir sizin Sayın Niksarlılar ve Sayın İlgililer – Sayın Yetkililer.

 

Hayırla Anmak

 

“Ecdadı hayırla anmaktan güzel meziyet olmaz

Ona vefasızlıktan daha büyük eziyet olmaz…”          

                                                       ( Li – müellifihi )


Bir FIKRA:          

 

BALIK BAŞTAN KOKAR

 

Eskiden paşalardan biri, vekil harcıyla para alış verişe çıkar. Paşa arabasında otururken vekilharç, eve gerekli şeyleri almaya başlar. Bir ara vekil harçın bir balıkçıdan aldığı balıkları koklayıp yere bıraktığı, paşanın dikkatini çeker. “Ne yapıyorsun öyle? “ diye sorar. Vekilharç; Bozuk olup olmadığını anlamak için kokluyorum.” Der. “İyi ama” der paşa, benim bildiğim balık, baştan kokar, oysa sen kuyruğunu kokluyorsun .”

 

Vekilharç ,”Her birinin ayrı  ayrı  bozuk olduğunu biliyorum. Ama hangisinin daha az bozulmuş olduğunu anlamak için, kokunun kuyruğa kadar gelip gelmediğini anlamaya çalışıyorum.” Cevabını verir. 


“İnsanlar balık gibidir, balık sudan çıkınca,

İnsan insanlığından çıkınca ölür…”

Atasözü 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250