İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY'UN TOKATLI ANNESİ HACCE EMİNE ŞERİFE HANIM ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME (1)


Bu makale 2021-01-06 14:31:07 eklenmiş ve 1219 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği Kurucu Üyesi

“Hiçbir kapı, altından geçerken Akif' i eğilmeye mecbur edemedi.”

                                            Mithat Cemal Kuntay


Bu yazımda 84 yıl önce ebediyete uğurladığımız İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif'ten ve İstiklal Marşımızdan bahsetmeyeceğim.

 

Malumunuz son yıllarda Milli Marşımızın şairi olan Mehmet Akif ERSOY ile ilgili bazı gereksiz ve mesnetsiz tartışmalar çıkmıştı. Anlaşıldı ki bu ve bunun gibi yorumlar Türkiye'de hiç bitmeyecek. Çünkü dışarının beslemeleri ve bazı püsküllüler ara ara bu tür konuları, vazifeleri gereği ağa babalarının emri ile gündeme getirecekler. Geçmiş yıllarda Mehmet Akif'e hakaret eden püsküllülerden bir zat, ailenin ”Seni mahkemeye vereceğiz” kararı üzerine bir an şaşırmış, bir kitap arasına sıkıştırdığı parayı aileye gönderme terbiyesizliği yapmış ama anında iadesi ile hayatı boyunca-ölünceye dek- unutamayacağı bir şamar yemişti.

 

 

Ne alıp veremedikleri var desem de bu aziz milletin değerlerinden ancak vazifeleri olduğu için kendilerince haklı sayılıyor bunlar. Ama karşılarında toprakları şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanı ve Cumhuriyeti kanının son damlasına kadar yaşatacak olan necip bir milletin torunları olduğunu unutuyorlar.

 

Buyurun efendim:

 

“Akif'in annesi Emine Cemile Hanım, Buharalı Mehmet Efendi'nin kızı olarak Samsun'da doğmuştur.”

 

Evet, sanal ortamdaki hem de bilinen bir gazetenin sitesine dayandırılarak yayınlanan bilgi aynen böyle. Öğretmenin Mehmet Akif'le ilgili ödev verdiği bir öğrencinin de bu bilgiyi kopyala yapıştır yoluyla yerine getirdiğini bir tasavvur edin ya da Akif konusunda çalışma yapacak birisinin bu bilgi ile zihninin karıştığını göz önüne alınız.

 

Sanal ortamda buna benzer haberlerden birisinde Akif'in annesinin adının Cemile, doğduğu yerin de Amasya olduğu gibi aslı astarı olmayan iddialar ortaya çıkınca –büyüklerimin de uyarısıyla-naçizane kalemimize yazma görevi çıktı. Kim bilir bu yazımızı okuyup da yanlış bilgilerini düzeltenler olur mu dersiniz?

 

 

Var sayalım ki, Mehmet Akif ERSOY'un annesi Hacce Emine Şerife Hanım Samsun'da ya da Amasya'da doğmuş olsun. Her bir şehir memleketimizin en güzel köşesidir. Samsun 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarınca Milli Mücadelenin adımlarının atıldığı, Amasya da bu mücadelede çok önemli görüşmelerin yapılıp kararların alındığı şehirlerdir. Ancak burada söz konusu olan doğru bilgilerin paylaşımıdır. Buna benzer kasıtlı olarak paylaşılan bilgi kirliliklerinin üzerine gitmemiz gerekir diye düşünüyorum.

 

Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un kızı Suat'tan (1902-2000) torunu olup halen İstanbul'da yaşayan Selma Argon'u bu hafta birkaç kez telefonla arayarak görüştüm. Konu ile ilgili sahih kaynakları büyük bir titizlikle yeniden taradım. 

 

Selma ARGON, atalarının toprağı Tokat'a ilk defa 2011 yılında-Tokat Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı olduğum dönem- İLESAM ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği'nin davetlisi olarak gelmişti. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda yapmış olduğu konuşmada dedesi Akif'in annesi Hacce Emine Şerif Hanım'ın Tokatlı olduğunu büyük bir heyecan ve gururla anlatmıştı.

 

 

“Tokat artık benim ikinci vatanım “diyen ARGON'u hemşerileri de yalnız bırakmamışlar, büyük bir coşku ile bağırlarına basmışlardı. Ondan sonra da bazı belediyeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından Tokat'a üç kez daha davet edilmiş, remi makamlarca ziyaretleri kabul görmüş, merkez ve ilçelerde halkla ve çok sevdiği öğrencilerle okullarda buluşarak dedesi Mehmet Akif'i anlatmıştı. Yüce Rabbim o emanete güç versin. İlerleyen yaşına rağmen uzak yakın demeden memleketi ve dedesi için koşuşturmasına yılmadan devam ediyor. Vatanım dediği Tokat'la ve şahsımla olan bağları da bir vefa ve saygı çizgisinde halen devam ediyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250