İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY'UN TOKATLI ANNESİ HACCE EMİNE ŞERİFE HANIM ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME (2)


Bu makale 2021-01-11 22:45:56 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Biz Mehmet Akif'in Tokatlı annesi Hacce Emine Şerife Hanım ile ilgili bilgileri kaynakları ile birlikte aktaralım.

 

Selma Argon'un hazırladığı 'Dedem Mehmet Akif ' eserinden:

 

“Bakın büyük anneannemiz, yani dedem Akif'in annesi Emine Şerife Hanım'ın babası Buharalı Mehmet Efendi'dir.100 sene evvel Buhara'dan Anadolu'ya Hekim Hacı Baba isminde biri geliyor. Sinop / Boyabat'tan evleniyor sonra Tokat'a gidiyor. Emine Şerife Hanım'ın annesi Tokat'ta doğuyor ve Buhara'dan gelen tacir Mehmet Efendi ile evleniyorlar. Emine Şerife Hanım bu evlilikten dünyaya geliyor.

 

Emine Şerife Hanım'ın dedemin babasından önce bir başkasıyla evliliği var. Bildiğimiz kadarıyla Şirvanlı Derviş Efendi adında biri ile evleniyor. Bir müddet kocasıyla Amasya'da yaşıyorlar. Bu evlilikten iki çocukları oluyor. Emine Şerife Hanım-hangi sebeple olduğunu bilmiyoruz-İstanbul'a yerleşiyor. İki erkek çocuğunu, bir müddet sonra da kocasını kaybederek dul kalıyor.

 

Büyük  dedemiz Temiz Tahir Efendi, Sarıgüzel'de kocasından kalan evde oturan bu iyi ahlak sahibi kadınla ilgili konuları duyuyor ve ilgi duyuyor. Hocalarının da müsaadesiyle Emine Hanım'ı istiyor ve evleniyorlar. Önce dedem Mehmet Akif sonra büyük halamız Nuriye Hanım dünyaya geliyor.

 

Nihat Sami Banarlı'nın 'Resimli Türk Edebiyatı Tarihi'  eserinden:

 

“Akif İstanbul'da doğmuştur. Baba tarafından Arnavutluklu, anne tarafından Buharalı ve eski bir Türk ailesine mensuptur. Babası İpekli, annesi Tokatlı'dır.” 

 

Mehmet Akif ERSOY'un' Safahat ' eserinden:

 

 “Akif'in annesi Emine Şerife Hanım aslen Buharalı'dır. Bizzat Akif'in ona dair verdiği malumata göre, bundan bir buçuk asır evvel Hekim Hacı Baba isminde biri; Buhara'dan Anadolu'ya gelerek, Boyabat'ta evlenmiş, sonra karısını alıp Tokat'a gitmiş ve orada yerleşmiştir. Akif'in anneannesi, bu ana babadan Tokat'ta dünyaya gelmişti. Akif'in anneannesi, evlenme çağına gelince Buhara'dan gelen tacir Mehmet Efendi'ye varmış ve annesi hem baba tarafından hem ana tarafından Buharalı'dır. Fakat kendisi Anadolu'da doğmuş ve büyümüştür.

 

Akif'in annesi Tokat'ta yetiştikten sonra Şirvanlılardan Derviş Efendi ile evlenmiş, sonra kocasıyla birlikte Amasya'ya, daha sonra İstanbul'a gelerek Sarıgüzel'deki eve yerleşmişti.

 

Şerife Hanımın Derviş Efendi'den iki erkek, bir kız çocuğu doğduysa da, erkeklerin vefatından sonra babaları da rahmet-i Hakk'a kavuşmuş ve Şerife Hanım genç yaşta dul kalmıştı. Akif'in babası Mehmet Tahir Efendi, bu sıralarda ona talip olmuş ve onunla evlenmişti.

 

Emine Şerife Hanım, tam manasıyla İslam Türk kadını idi. Sağlam bünyeli, sağlam seciyeli, anlayışlı, tecrübeli ve derin görüşlü bir kadındı. İtikadı bütün bir Müslümandı.

 

Emine Şerife Hanım İpekli Tahir Efendi ile evlendikten sonra, ilk kocasının son yadigârı olan kızını da kaybetmiş, fakat Şerife Hanım bu acıya tahammül ettikten sonra 1873 yılında Akif'i doğurmuş, bu oğlunun doğması ona en büyük teselliyi vermiş ve geçen matemlerini unutturmuştu.”

Yusuf Çağlar'ın hazırladığı' Aile Albümünden Fotoğraflarla Mehmet Akif Ersoy 'eserinden     

 

“Annem Hace Emine Şerife Hanım'dır. On sene evvel öldü. Yaşına kadar yaşadı. Babası Buharalı Mehmet Efendi'dir.100-105 sene kadar evvel Buhara'dan Anadolu'ya Hekim Hacı Baba isminde biri geliyor. Boyabat'tan evleniyor. Sonra karısını alıp Tokat'a gidiyor. Benim annemin annesi Tokat'ta dünyaya geliyor, orada büyüyor. Yine Buhara'dan gelen Tacir Mehmet Efendi ile evleniyor. Annem bu izdivacın ürünüdür.” 

 

Daha gereği var mı Akif'in annesi Emine Şerife Hanım'ın memleketini başka yerlerde aramanın. Ve bu bilgilendirmelerin sonunda 2020 Aralık ayının en güzel haberi:

 

TBMM Genel Kurulunda mecliste grubu bulunan beş siyasi partinin ortak önergesiyle 2021 yılı “İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul ediliyor.2021 yılında tüm kamu kurum ve kuruluşları İstiklal Marşının Kabulü' nün 100.yılı münasebetiyle “İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinlikleri” düzenleyecek.

 

 

Biz yazımızı Mehmet Akif ERSOY'un torunu Selma Argon Hanım'ın Tokat'a mesajı ile bitirelim:

 

Benim Tokat'la bağım çok sıkı ve sevgi dolu. Tokat'a ilk geldiğimde çok büyük bir sevgi ve saygı gördüm. Beni bağırlarına basıp sevdiler. Tokat'a dair böyle bir eski bağ olmasa da ben Tokatlı oldum. İnsanlarına, doğasına ilgi ve sevgisine bayıldım. Bu vesileyle de minnettarım. Her fırsatta yine gelmek isterim. Dostlar hep arıyor. Hasan Akar Bey hepsine aracı oluyor. Kendisi de sık sık arıyor. Bir ihtiyacım, sıkıntım olup olmadığını soruyor. Nasılım diye merak ediyor. Bunların hepsi gönül bağımla bağlandığım insanlar… Hepsine kalbimden sevgiler gönderiyorum. Tüm Tokat'a selamlar, sevgiler…


KAYNAKLAR:

Safahat, Mehmet Akif ERSOY, İnkılap ve Aka Kitabevleri İstanbul,1983

Resimli Türk Edebiyatı Tarihi, Nihat Sami Banarlı, M.E. Basımevi İstanbul,1971

Mehmet Akif Hayatı ve Eserleri, Fevziye Abdullah Tansel, İstanbul 1945

Mehmet Akif ERSOY ve Safahat'tan Seçmeler, M. Nuri Yardım, Damla Yayınevi,2008

Dedem Mehmet Akif, Selma Argon, Ferda Argon, Fatih Bayhan, Timaş Yayınları, İstanbul,2015

Mehmet Akif Ersoy'un Vefatının 82.Yıldönümü Ardından, Cemali Tunalıgil, Kümbet Dergisi 2020 53.Sayı 

Öteki Mehmet Akif Vaiz, Sinan Meydan, İnkılap Kitabevi Yayın San. Ve Tic. Ş.İstanbul,2015

Mehmet Akif, Ahmet Kabaklı, Toker Yayınları, İstanbul,1972

Vatanımda Cüda İstiklal Şairi İrtica 906 Mehmet Akif ERSOY, Muharrem Coşkun. G.O. P Belediyesi, İstanbul,2014

Dedem Mehmet Akif, Selma Argon,Kümbet Dergisi,2018,47.Sayı

Bir Destan Adam, Abdurrahman Şen, Vakıflar Gen. Müd. Sinema Yapım İletişim Hiz. İstanbul

Necid Çöllerinde Mehmet Akif, Cemal Kutay,1963,İstanbul

Selma Argon İle Söyleşi, Sündüs Arslan Akça, Kümbet Dergisi 2015,36.Sayı

Mehmet Akif ERSOY'un Torunu Selma Argon ile Aralık 2020'de yapılan görüşmeler

Aile Albümünden Fotoğraflarla Mehmet Akif Ersoy, Yusuf Çağlar, Ada Yayınları,2011,İstanbul

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250