NİKSAR'IN YEREL PROBLEMİ, ASLINDA GENEL PROBLEMİ !


Bu makale 2021-01-11 22:49:42 eklenmiş ve 465 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Niksar'ın elbette problemleri var! Sıkıntıları var. Bunların bir kısmı yönetimden kaynaklı. Kimisi vatandaşın bizzat kendinden kaynaklı. Bir kısmı şehrimizin tarihsel dokusuna pek de uygun olmayan şehirleşmeden ve çarpık kentleşmeden kaynaklı. 

Kimisi esnafın tutum ve davranışından, kimi esnaf da vatandaşın tutumundan şikayetçi.

Kimi, orta yaş ve üzeri mahalle kültürünün yerini pek de alışık olmadığımız site kültürünün almasından şikayetçi. 

Kimi pazar yerinin, zaruretten veya başka sebeplerle sık sık yerinin değiştirilmesinden şikayetçi. Kimi AVM'ler açılsın diyor. Kimi AVM istemeyiz diyor. 

Kimi trafik sıkıntısından, kimi park probleminden şikayetçi. 

Yani sıkıntımız çok. Derdimiz dünyalar kadar ki hepsi bu yazdıklarım da değil !

Şu anda gündemde olan, bölgemizde, zehirli kimyasallarla maden arama girişimi var ki sadece araziyi ilgilendirmiyor. Topyekün sağlığımızı ilgilendiriyor.

Ama bir şey dikkatimi çekti. Birileri bu maden arama girişiminin geleceğimizi tehdit ettiğini söyleyince, birileri de konuyu hemen yukarıda saydığımız veya yazmadığımız başka bir problemi ortaya sürüyor! Yani maden girişiminin tehlikesini es geçiyor ve başka problemlerden bahsetmeye başlıyor.

Halbuki yukarıda saydığımız problemler, maden arama faaliyeti kadar insan sağlığını tehdit etmiyor.

Peki neden ? Konuyu başka yere taşımaya çalışıyorlar?

Bunun çeşitli sebepleri olabilir.

Kendine problem olarak gördüğü konuyu ilk sıraya taşımak gibi.

Tuttuğu -özellikle tuttuğu diyorum- parti,  bu maden işinin arkasındadır, bu yüzden konuşulmasını istemiyordur. Konuşursa partisiyle olan ilişkisi bozulacaktır. 

Zaten muhalefet bu maden işine karşı çıkmaktadır. Onlarla aynı tarafta olmak istemiyordur.

Her ne kadar mesele memleket meselesi olsa da siyaseten konum belirleyici olarak görüp, başka problemleri ortaya atarak kendi siyasi duruşunu da bozmamış olduğunu düşünüyor olabilir.

Bir de hiç sesini çıkarmayanlar var! Onların bir kısmını ayırıyorum. Çünkü konu hakkında bir bilgileri yoktur ve zaten böyle şeylerle ilgilenmiyorlardır.

Ama, her şeyi görüp, bilip, sessiz kalanlar var ! Siyaseten ama sorarsanız hiç siyasi davranmazlar!

Bunlar, iktidarın yerel temsilcisi teşkilat ve iktidar partisinden seçilen bir yerel yönetim.

Öyle ki her türlü iktidar gücünü, madeni engellemeye yönelik çabaları ve mücadeleyi sekteye uğratmak, etkisizleştirmek için kullanıyorlar. Bunu açıktan yapmıyorlar!. Tabii klasik şark kurnazlığı var. Gizli ve aba altından sopa göstererek yapıyorlar. Yoksa Kasım ayının son haftasında, yani bu maden işini duyar duymaz basın açıklaması yapan ve o açıklamada “Niksar'ın aleyhine olacak her işin karşısındayız” gibi cümleler kuran Sayın Belediye Başkanı, hemen iki gün sonra, yanına AKP İlçe Başkanı'nı da alıp maden sahasında bulunan köy muhtarlarıyla niye toplantı yapmıştır? ”Madene karşı gelmemelerini, muhalefete uymamalarını, ne isterlerse kendilerinden istenmesini”  söyleyerek, niye aba altından sopa göstermişlerdir ? Çünkü; vatandaşların sağlığından, bozulacak ve zehirli kimyasallara bulanacak topraktan, sudan daha önemlidir onlar için, iktidar surunda bir gedik açtırmamak! Bir de eklemişlerdir :”Zinhar provokasyona gelmeyin !” diye. Çünkü, söylediklerine veya yaptıtıklarına karşı çıkmak provokasyondur onlara göre.

Bakın,  Kent Konseyi Başkanlığı, STK temsilcileri, maden sahasında bulunan köy muhtarları ve gönüllü doğa severlerden oluşan bir grup, 2013 yılından bu yana siyanürle maden arama felaketi yaşamış Fatsa'ya bir gezi düzenlediler. Muhtarlar faciayı yerinde gördüler. Kendilerini neyin beklediğini bizzat gördüler.

Keşke siz de topladığınız muhtarlara siyasi güç gösterisinde bulunacağınıza, yaklaşan tehlikeye karşı yanlarında olduğunuzu söyleyebilseydiniz.

Vatandaşa, yani kamuoyuna karşı köşeli cümle kurmuyorsunuz. Lastik gibi, ne taraf çekilse o tarafa giden cümleler kuruyorsunuz.

Niksar'ın aleyhine olacak işlere herkes karşı çıkar elbet.

Bu cümleyi kuran kişi, eğer maden arama faaliyeti için kurmuşsa, bu işin Niksar'ın lehine mi, aleyhine mi olduğunu da açıkça belirtmelidir. 

Belirtmiyor veya belirtemiyorsa, kafasında başka hesaplar var demektir.

Ya da memleket diye bir derdi yoktur. Her şeyi siyasete alet etmekten başka. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250