TOKAT'TAN KIZIL ELMAYA KANATLANAN BİR DERGİ TOKAT KIZIL ELMA DERGİSİ


Bu makale 2021-01-14 17:20:37 eklenmiş ve 3380 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Öncelerini amatörlük dönemlerimiz olduğu için saymıyorum profesyonel olarak 1999 yılından beri dergiciliğin içindeyim. Zordur A'dan Z'ye özellikle Anadolu'da dergicilik yapmak. Fazla teferruata girmeyeceğim okuyucularımızın ve dergicilik yapanların morallerini bozmamak için.

Tokat'ta da özellikle Cumhuriyetin ilanı ve sonrasında yeni harflerin kabulünden sonra uzun soluklu olmayan çok sayıda derginin yayınlandığını biliyoruz. Resmi kurumlar, belediyeler, siyasi partiler ve cemaatlerin yayınladığı dergilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının güçlüklerle ortaya çıkardığı dergiler var. Bunlardan biri de 1999 yılından beri yayın hayatına aralıksız devam eden, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği bünyesindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın süreli yayınları arasında kabul gören Kümbet Dergisi.

Şimdi bu kültür-sanat dergisine bir kardeş dergi geldi, adı Tokat Kızıl Elma Dergisi. Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesinde Balkanlardan, Asya'ya kanat çırpıyor.

Biz önce Üstat Cemil Meriç ve dergicilikten kısaca bahsedip Kızıl Elma Dergisi'nin tanıtımını yapalım.

Türk Edebiyatının mümtaz şahsiyetlerinden Cemil Meriç: ”Dergi, hür tefekkürün kalesidir” der ve devam eder.

“Şöhreti fethe koşan bir aydınlar ordusu. Kimi yarı yolda kalacak, kimi yol değiştirecektir bu akıncıların. Belki hiçbiri varamayacaktır hedefe.

Genç düşünce  dergilerde kanat çırpar. Yasak bölge tanımayan bir tecessüs; tanımayan daha doğrusu tanımak istemeyen. En çatık kaşlarda bile insanı gülümseten bir 'itimat-ı nefs' dünyanın kendisi de başladığını vehmeden bir saffet var. Tomurcukların vaitkâr gururu.”

**

Sonra zaman zaman çığlıklar duyulur. Tek parti devrinin kesif ve kasvetli havasını dağıtmaya çalışan çığlıklar. Nihayet politika, haftalık dergiler içinde sesi büsbütün kısılan edebiyat, birkaç zavallı derginin soluk sayfaları arasında nebati bir hayat yaşar.”

Evet, Türk kültürünün dünyaya açılan pencereleri olan kültür-sanat dergileri son iki yıldır can çekişiyor maalesef. Kimi bu çığlık içinde kanatlarını indirip sessizce kapanıyor kimisi de umutsuzca da olsa zamana direnmeye çalışıyor. Ama bu çırpınış, ne zamana, nereye kadar? Bu işin en büyük destekleyicisi olması gereken Kültür ve Turizm Bakanlığı dahi ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı dergilerin derdine çare olamıyor. Böyle giderse ne mi olacak? Sorusuna üzülerek diyebilirim ki dergiler milli kültürümüzü aydınlatan kepenklerini kapatacaklar bir bir.

Temmuz 2020'de Tokat'tan tüm dünyaya Kızıl Elma adıyla yeni bir kültür sanat dergisi kanatlandı. Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin yayını olarak okurlarıyla buluşan derginin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni derneğin başkanı Yavuz Cemil Erdem. Derginin künyesinde Yazı İşleri Müdürü Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Üyesi, Sosyolog Ayla Bağ, Editörlüğünde Murat Anar, Yayın Kurulu'nda Emre Özen, Adnan Kaçırır ve Atilla Balcı yer alıyor. Grafik ve Tasarım ise bu alanda başarılı bir isim (Kümbet Dergisi'nin de tasarımcısı) Seda Baturünlü'ye ait.

Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yavuz Cemil Erdem “Merhaba” başlığıyla okuyucularına derneğin kuruluşundan ve derginin çıkış nedeninden bahsediyor kısaca:

“ Derneğimizi yedi yıl gibi kısa sürede ulusal ve uluslararası bir dernek yaptık. Tokat Kızıl Elma dergimizi hayata geçirerek ülkemizde, Balkanlar'da ve Kafkaslar 'da soydaşlarımızla aynı ülkü etrafında birleşmeyi sağlamak için büyük bir adım attık. Elbet bir gün Kızıl Elma hayat bulacaktır. Dergi fikri çalışmalarımıza ışık oldu.

Özveri ile çalışan yönetimimize, derneğimizin saygıdeğer üyelerine ve her zaman bizlere destek olan gönül dostlarımız teşekkür ediyorum.

Dernek; Selanik'te doğan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün tabiri ile “Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır” sözüne saygı duyan herkesin derneğidir.” Diyor.

Dergi, kapaklar dâhil kuşe kâğıt renkli ofset baskılı, 21 x 30 ebadında iç ve dış kapaklar hariç 58 sayfadan ibaret. Ön kapağa Tokat Kızıl Elma adının altına Balkanlardaki Türk mimarisinin en güzel örneklerinden Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayrettin'in 1566 yılında Mostar şehrindeki Neretva Nehri üzerine yaptığı Mostar Köprüsü fotoğrafı ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün “ 

Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır” vecizi özenle yerleştirilmiş. Ön kapak arkası ve arka kapak arkalı önlü dergiye katkıda bulunan kuruluşların reklamlarına ayırt edilmiş.

İlk sayıda sırasıyla Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Prof. Dr. Kemal Arı, Dr.Alaattin Büyükkaya, Prof. Dr. Hasan Oktay, Mesude Demir, Rifat Sait,S üheyl Çobanoğlu, Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Özcan Pehlivanoğlu,Dr. Seçkin Hardal, Naci Konyar, Akın Üner, Özlem Yüce, Onur Canhas, Ayla Bağ, Musab Talu, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yonca Anzerlioğlu, Sertaç Öztepe Cihan ve Semra Yakıştıran Barut'un yazıları her biri birbirinden değerli konuları işledikleri yazıları yer alıyor. Şunu hususiyetle belirtmek gerekirse derginin yazı kadrosu özenle seçilmiş. Bu nedenle Kızıl Elma Dergisi emekçilerini bu gayretlerinden ötürü kutlamamız gerekir.

Derginin 24.ve 25. Sahifelerinde derneğin 2018 Ekim ayında Ankara Anıtkabir'e yaptığı ziyaret fotoğraflarla birlikte yer alıyor. Ayrıca bu bölümde Anıtkabir Protokol Defterine yazılan Atatürk'e bağlılık metninin içeriği bulunuyor.

 Kızıl Elma Dergisi'nin ikinci sayısı ülkemizdeki salgın hastalığın getirdiği sıkıntıların yansımasından dolayı biraz gecikmeli olarak  (Ekim, Kasım, Aralık) Aralık 2020'de yayınlandı.

Derginin ön kapağına Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal'in Selanik'te doğduğu ev konulmuş, Ön kapak arkasında Kızıl Elma ülküsünü anlatan edebi bir yazı yer alıyor. Arka kapak ve içinde yine dergiye katkıda bulunan kuruluşların reklamları bulunuyor.

Bu sayıda da  Dernek Başkanı ve derginin imtiyaz sahibi Yavuz Cemil Erdem'in “”Teşekkür “ bölümünden sonra sırasıyla Prof. Dr. Mehmet Naci Önal, Murat Anar, Prof. Dr. Kemal Arı, Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Aliya İzzetbegoviç, Ümit Sarıtaşlı, Onur Kovaç, Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Özlem Yüce, Dr. Alaattin Büyükkaya, Özcan Pehlivanoğlu, Hasan Akar, Süheyl Çobanoğlu, Ayla Bağ, Doç. Dr. Gökçe Bayındır,Goul Aras, Semra Yakıştıran Barut'un makaleleri bulunuyor. Dikkat çeken bir husus birinci sayıda yer alan kalemlerden pek çoğu bu sayıda da okuyucularıyla buluşuyor.

Derginin 26.ve 27.sahifeleri “Kızıl Elma Okuyucusu İle Buluştu” başlığı altında derginin, televizyon ve basın hayatında, ülke genelinde, Tokat'ta bıraktığı izlenimler fotoğraflarla değerlendiriliyor.

Hoş geldin kültür-sanat dünyamıza Kızıl Elma hoş geldin.

Bu hoş gelişe emeği geçen başta Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yavuz Cemil Erdem  ve derginin Yazı İşleri Müdürü Ayla Bağ olmak üzere bütün emek sahiplerine ve destekçilerine en kalb-i teşekkürler. Kanatlarınız yorulmasın...

Kızıl Elmaya hey…Kızıl Elma'ya…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250