EREK MÜDÜRÜZÂDE ALİ ŞEVKİ EFENDİ'NİN TORUNU TOKAT (ESKİ) MİLLETVEKİLİ VE BAKANLARIMIZDAN ALİ ŞEVKİ EREK VE AİLESİ ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME (3)


Bu makale 2021-02-19 11:02:58 eklenmiş ve 722 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Tokat'ta nereye bakarsanız Bakanımızın izlerini çok rahatlıkla görebilirsiniz. Zaten Tokat halkının zihinlerinden silinmeyecek iki bakan vardır: Sayın Ali Şevki Erek ve Sayın Metin Gürdere.

Tokat'ın yetiştirdiği, çalışkan, hizmet eri, dürüst, hizmette ve insanlar arasında ayrım yapmamış ve adları en ufak bir şaibeye karışmamış iki ayrı değer.

Devlet de, halk da bu değerli isme vefasını ismini yaşatarak göstermeyi yeğlemiştir. Şehirdeki bazı tesislerde Ali Şevki Erek adı hemen göze çarpar. GOP Üniversitesi Ali Şevki Erek Yerleşkesi, ,Tokat Ali Şevki Erek Yüzme Havuzu, Turhal (Dökmetepe) Ali Şevki Erek Çok Programlı Anadolu Lisesi, Başçiftlik Ali Şevki Erek Parkı, Almus Ali Şevki Erek Caddesi, Çamlıbel Ali Şevki Erek Caddesi, Zile Yıldıztepe Ali Şevki Erek Caddesi, Almus Erek Mahallesi bunlardan bazılarıdır.

Ortadoğu'nun en büyük tesisi Tokat Sigara Fabrikası, Yaprak-Tütün İşletme Merkezleri, Gazi Osman Paşa Üniversitesi, Fakülteler  (Özellikle Tıp fakültesi ), Meslek Yüksek Okulları, (Özellikle Spor Yüksek Okulu) ,Tokat Havaalanı, Kapalı Spor Salonları, Yüzme havuzları, Yollar, Köprüler, Asfaltlar;

Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı, Tokat Gümrük Müdürlüğü, yollar, okullar, hastaneler, kan merkezi, sağlık ocakları, askeri tesisler, (Özellikle Muhittin Fisunoğlu Paşa'nın verdiği bilgiler üzerine Piyade Eğitim Taburu, sonra Piyade Alayı oldu) barajlar, göletler ve sulama şebekeleri ve daha nice yatırımlar,  sayısız istihdam imkânları…

Sayın Bakan beş dönem Tokat Milletvekilliği, beş yıl çeşitli bakanlık görevlerinde bulundu. Görev süreleri içinde kapısını kimseye kapatmadı. 17 yıl Ankara'da kirada oturdu, sonra lojman tahsis edildi. Nihayetinde bir ev alıp eşinin sağlık nedenleriyle Ankara'ya yerleşti. Ancak Tokat'la kurulan bağını hiç koparmayarak sık sık memleketine gidip geldi. Tokat'a her gelişinde imkânları ölçüsünde resmi kurumları, sivil toplum teşekküllerini, esnaf kuruluşlarını ziyaret etti, görüşlerini paylaştı. Halkıyla buluşup dertleşti. 

Düşünün ki, bir zamanlar şehrin en zengin esnaflarından birinin evladı zor yıllarda İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmiş, avukat olmuş, sonra memleketi için siyasete gönül vermiş, milletvekili seçilmiş, bakanlık yapmış, devletin üst kademeleri ile çalışmış, düşünen olur ki bu durumda zenginliğine zenginlik katanlar olur. Ama O, yetiştiği ailesi ile daima kalbinde Allah korkusu, memleket sevgisi var olan bir insandır. Onun için atadan kalanları da milletine hizmet yolunda harcamaktan çekinmez. En güzeli de geride tertemiz bir geçmiş ve onurlu bir isim bırakır.

İşte bu isim şimdi eşiyle birlikte Ankara'da mütevazı bir hayat sürdürüyor...

Bakanımla çok kez programlarda, açılışlarda yolumuz kesişti. GOP Lisesi Mezunlar Derneği 'nin yayınladığı ALMANAK için 30 Kasım 2012'de ekip arkadaşlarımla birlikte Ankara'da uzun bir röportaj yapmıştık. 

Sayın Bakanımla Tokat'a gelişlerinde telefonla arama nezaketinde bulunarak uygun mekânlarda görüşmeler yaptık.  22 Nisan 2019'da Tokat Çavuşoğlu Otel'deki görüşmemizde arşivinde Tokat ile ilgili bazı belgeleri “arzu ederseniz değerlendirebilirsiniz diye” imzalayarak verme inceliği gösterdi.

Çok sağ olsun Tokat'la ilgili eserlerimin tanıtım programlarında da bizi yalnız bırakmadı.

30 Mayıs 2016'da Tokat Öğretmenevi'nde Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği'nce düzenlenen “Temmuz Bulutlarını Bekliyorum” şiir kitabımın tanıtımında,

19 Şubat 2019'da Ankara Türk İdareciler Derneği Genel Merkezi'nde düzenlenen “Cumhuriyet Dönemi Tokat Valileri “ eserinin tanıtım ve imza gününde,

1 Mart 2020'de Ankara'da Tokat Vakfı'nda gerçekleştirilen “Cahit Külebi ve Niksar” kitabımızın tanıtım ve imza gününde veciz konuşmasıyla katılımcıların da gönüllerini fethetti. …

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250