EREK MÜDÜRÜZÂDE ALİ ŞEVKİ EFENDİ'NİN TORUNU TOKAT (ESKİ) MİLLETVEKİLİ VE BAKANLARIMIZDAN ALİ ŞEVKİ EREK VE AİLESİ ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME (5)


Bu makale 2021-02-26 19:10:10 eklenmiş ve 5572 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

VE ALİ ŞEVKİ EREK'İN ÇOK KISA BİYOGRAFİSİ

 

Ali Şevki Erek 1935 yılında Tokat Çay Bağlarında doğdu. O dönemler Tokat bağ kültürü açısından en zengin yıllarını yaşıyordu. Çocukluğunun en güzel günlerini Çay Bağları ile Bey Hamam Sokak'ta yaşadı. İlkokul yaşı gelince İbn-i Kemal İlkokulu'na gönderildi. Okulun 272 numaralı öğrencisi oldu. Öğretmeni Nafia Altuğ idi. Dördüncü sınıfta daha sonraki yıllarda Belediye Başkanlığı yapan Mesrur Gürgenç vekil öğretmen olarak geldi.

 

Ortaokula, Tokat Ortaokulu'nda devam etti. Aynı binada eğitim yapan Gazi Osman Paşa Lisesi'nden Edebiyat Bölümü mezun oldu. Lisede iken müzik, spor, tiyatro ile ilgilendi Kültür ve Edebiyat kolu başkanlığı yaptı. Münazaralarda ekip başı oldu. Okul salonunda düzenlenen 'Şairler Gecesi' nde Fuzuli rolünü yine kendilerinin yazıp sahneye koydukları 'Gazi Osman Paşa ve Plevne' oyununda Gazi Osman Paşa rolünü üstlendi. Ayrıca bu tiyatro ekip arkadaşları ile birlikte faaliyetlerine Moliere'den : 'Kibarlık Budalası, Hastalık Hastası, Şinasi'den, Şair Evlenmesi, Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan 'Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ' oyunuyla devam ettiler.

 

Yükseköğrenimi İstanbul Hukuk Fakültesi'nde (1261 numaralı öğrenci) 1959 yılında başarıyla tamamlayarak Avukatlık unvanını aldı. 

 

Mezuniyetinden hemen sonra 1.1.1960 tarihinde Ankara Levazım Yedek Subay Okulu'nda askerliğe başladı. Yedek subay iken 27 Mayıs Askeri İhtilali gerçekleşti. 30 Haziran 1960'da Manisa /Demirci Astsubay Ortaokulu'na asteğmen olarak kura çekti. İki ay sonra Milli Güvenlik Konseyi Manisa Demirci Astsubay Ortaokulu'nu İstanbul Halıcıoğlu Astsubay Ortaokulu'na nakletti. Erek, 30 Haziran 1961'de teğmen olarak askerliğini tamamladı.

 

Avukatlık stajını dönemin tanınmış avukatlarından Hasip Latifoğlu'nun yanında yaptıktan sonra Behzad Semtinde Yüksek Kahve'nin karşına açtığı Avukatlık bürosunda vatandaşlarına hizmet etmeye başladı.

 

1968 yılında Tokat, Adıyaman, Samsun ve Sivas'ta Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı'nda Başmüfettişlik yapan Ahmet Çakıroğlu ve Tokat Öğretmen Okulu öğretmenlerinden Rabia Çakıroğlu çiftinin kızları Fen Bilgisi Öğretmeni Gülay Hanım ile evlendi. Bu mutlu yuvadan 1969 yılında kızları Naime Feza ve 1977 yılında oğulları Çınar doğdu.


BAKANIMIZIN DİĞER KARDEŞLERİ HAKKINDA KISACA:

 

Prof. Dr. Ekrem Erek: 1938 yılında Tokat'ta doğdu.1958 yılında Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi'nden mezun oldu.1964 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak hizmete başladı.1968 yılında ihtisasını bitirdi,1974 yılında Doçent,  1982 yılında Profesör oldu.  Yedi yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı. Türk Nefroloji Derneği( TND) kuruluşunda ve etkinliklerinde büyük emeği geçti. Dört yıl (1996-2000 ) Derneğin başkanlığını yürüttü. 2005 yılında emekli oldu. 11.10.2020 'de İstanbul'da vefat etti. Erek'in,“Nefrolji”  ,”Türkiye'de Nefroloji- Diyaliz ve Transplantasyon” (ortak çalışma) adıyla yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.


Rizeli Eczacı Aysel Hanım ile evlenmiş, bu mutlu yuvadan Ayşenur ve Cevdet doğmuştur.

 

İhsan Erek:   Tokat 1942 doğumlu olup Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olmuş, serbest iktisatçı olarak çalışmıştır. Tokatlı İş adamı Kemal Arat'ın kızı Mesrure Hanımla evlenmiştir. 2003 yılında vefat etmiştir. Emir ve Kemal adında iki evlatları bulunmaktadır.

 

 Yıldız Erek (Koşan):  Tokat 1945 doğumlu olup, Tokat Kız Enstitüsü mezunudur. Kastamonulu Dr. Necati Koşan ile evlidir. İrem adında bir kız evlatları bulunmaktadır.

 

CEVDET EREK EVİ

 

Bakanımız Ali Şevki Erek'in de doğup büyüdüğü, Bey Hamam Sokak 33 numaralı a iki katlı, bahçeli ahşap ev mimari açıdan tarihi özellik de taşımaktadır. İş evindeki fırının üzerine yazılan tarihe göre H.1321 (1903) tarihinde inşa edilmiştir. Ev,1984 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. Prof. Dr. Halit Çal'ın Tokat evleri ile ilgili yaptığı bu araştırma 1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı (Tanıtım Eserleri Dizisi ) yayınları arasında yer almıştır. Çal,”Tokat Evleri “ adını taşıyan kitap kapağına bu evin fotoğrafını koymuştur.

 

***

 

Evet, kısaca da olsa saygıdeğer Bakanımızın hizmetleri ve ailesi hakkında bildiklerimizi, düşüncelerimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya gayret ettik. Biz, halkının belleklerine yerleşmiş, icraatları ve mümtaz şahsiyeti ile unutulmayacak bir isim olan Sayın Bakanımıza Yüce Mevlâ'dan sıhhat dolu yıllar temenni ediyoruz.

 

KAYNAKÇA

 

T. C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü-Osmanlı Arşivleri

TBMM Albümü 2,3.Cilt, TMMM Basın ve Hakla İlişkiler Müdürlüğü 2010, Ankara

Tokat Albümü 1937-1938 Ferit Acunsal, Resimli Ay Matbaası İstanbul

ALMANAK Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunlar Derneği 2013 Yılı Özel Sayısı Esform Ofset Sivas.

Devlet Eski Bakanı Ali Şevki Erek  Fotoğraf Arşivi

Devlet Eski Bakanı Ali Şevki Erek ile Tokat ve Ankara'da yapılan Görüşmeler

Serter Savuran Fotoğraf Arşivi

Hasan Akar Fotoğraf Arşivi

Heeri Liefe Dergisi Atatürk ve Mustafa Vasfi Süsoy Özel Sayısı Güneş Medya Grubu 2011,Tokat 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250